Cumhurbaşkanlığı'ndan Brunson açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, mahkemenin verdiği Brunson kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan Brunson açıklaması
Cumhurbaşkanlığı'ndan Brunson açıklaması
GİRİŞ 12.10.2018 18:25 GÜNCELLEME 13.10.2018 00:12
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, yaptığı açıklamada, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'un İzmir'de görülen davada hükümle birlikte serbest bırakılmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

"TÜRKİYE'DE YARGININ TARAFSIZ VE BAĞIMSIZ OLDUĞU ORTAYA KOYULMUŞTUR"

 

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, açıklamasında, "Bugün Andrew Brunson hakkında verilen mahkeme kararı Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur." ifadelerine yer verdi.

"UZUN SÜREDİR TÜRK YARGISINI BASKI ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Türkiye'nin bağımsız yargısının, Amerikan yönetimince hatırı sayılır bir süredir baskı altına alınmaya çalışıldığını, Türkiye'nin çeşitli yaptırım tehditlerine maruz bırakıldığını aktaran Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, her fırsatta Türkiye'nin bu türden tehditlere boyun eğmeyeceğini, bağımsız ve tarafsız Türk yargısının vesayet altına alınamayacağını belirttiğini anımsattı.

"TRUMP'A BİR KEZ DAHA HATIRLATMAK İSTERİZ"

Erdoğan'ın, "Türk yargısının vereceği karara herkesin saygı duyması gerektiği"ni vurguladığına işaret eden Altun, şunları kaydetti:

"Mahkeme kararının ardından 'Working very hard on Pastor Brunson' diye mesaj atan ABD Başkanı Donald Trump'a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye, demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Bu gerçek, Anayasamızın 138. maddesinde açık ve net bir biçimde vurgulanmıştır. 'Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar, Anayasa'ya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.' Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz, kendi kuralları ve iradesiyle kararlarını alır." 

YORUMLAR 16
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye’de suç işliceksen ya ABD’li yada AB ‘li olman gerekir onlara kanun değişik işliyor!!!
  Cevapla
 • Samsundan Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz rahat olun, Reisin bir bildiği vardır. Yoksa kimse alamazdı.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  bi defol git ya, bildiği varmış
  Cevapla
 • ramazan 1 yıl önce Şikayet Et
  yazik be yazik vicdanlari yaralayan bi karar
  Cevapla
 • Salih Doğru 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu cani adamı bıraktık... İnşaallah karşılığında iyi bir anlaşma olmuştur
  Cevapla
 • Mamo 1 yıl önce Şikayet Et
  İfade değiştiren tanıklar yargılansın, Türkiye'nin bu kadar zarara uğramasına sebeb olduktan sonra ağız değiştiren kansızların sebeb oldukları zarar yedi cetlerinden tahsil edilecek şekilde borçlandırılsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarihi kararların ardınan dikkat çeken analiz
Perişan oldu! Kolları şişirmiş ama...