ABD, Suudi yetkililerin vizelerini iptal etti!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilişkili bazı Suudi yetkililerin vizelerinin iptal edileceğini açıkladı.

ABD, Suudi yetkililerin vizelerini iptal etti!
ABD, Suudi yetkililerin vizelerini iptal etti!
GİRİŞ 23.10.2018 23:49 GÜNCELLEME 24.10.2018 01:34
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Pompeo, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Pompeo, "ABD yönetimi olarak elde ettiğimiz bilgiler ışığında Kaşıkçı'nın ölümüne karıştığından şüphelendiğimiz Suudi Krallığı, Dışişleri Bakanlığı, istihbarat ve diğer bakanlıklara bağlı bazı Suudi yetkililerine vize iptali, vize yasağı ve diğer yaptırımlar uygulayacağız." dedi. 

Pompeo, ayrıca, belirlenen kişilere, ABD Hazine Bakanlığı ile beraber "Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası" kapsamında yaptırım uygulanmasını değerlendirdiklerini belirtti. 

Alınan yaptırım kararlarının bu kadarla kalmayacağını ve gelen yeni bilgiler ışığında farklı yaptırımlar uygulanmaya devam edileceğini kaydeden Pompeo, "ABD, Kaşıkçı'nın susturulması için yapılan bu tarz gaddarca harekete müsamaha göstermeyecektir." ifadesini kullandı. 

Kaşıkçı soruşturmasına ilişkin Türk yetkililer ile yakın koordinasyon halinde olduklarını vurgulayan Bakan Pompeo, "Gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Bu konuda Türk istihbarat yetkililerinden destek alıyoruz. Türkler bizimle oldukça yakın bir iş birliği içinde. Türkler Suudilerin kendileriyle yakından çalıştıklarını söyledi." şeklinde konuştu.

Pompeo, ABD Dışişleri Bakanlığının Kongre ile çalışarak Kaşıkçı cinayetinin tam olarak aydınlatılması için gerçekleri aramaya devam edeceğini ve Kaçıkçı'nın ölümünden sorumlu kişileri yaptıklarından sorumlu tutacaklarını ifade etti.

ETİKETLER
suudi arabistan
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • hakan 5 ay önce Şikayet Et
  O İsrail uşağı prensi kurtarmaya çalışıyorlar.
  Cevapla
 • Meta 5 ay önce Şikayet Et
  Danışıklı dövüş başka birşey değil
  Cevapla
 • Fatih SLTK 5 ay önce Şikayet Et
  Hayırdır? Talep ettiğiniz parayı koparamadınız mı?
  Cevapla
 • Yorulmaz 5 ay önce Şikayet Et
  ABD bu durumdan en az 1,5 trilyon dolar kazanmazsa ben hiçbir şey bilmiyorum. Tavşana kaç tazıya tut misali.
  Cevapla
 • Mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  Ah sevgili ulkem! Sevgili reis! şimdi kılınç kalkan yılları olaydı... Bu kadar merhamet böyle maraz doğuruyor. Fakat en doğrusunu yine Allah bilir
  Cevapla
DİĞER HABERLER
YSK'nın kararının ardından AK Parti'den art arda açıklamalar
Minik Cumhurbaşkanı'ndan Kılıçdaroğlu sorusuna gülümseten yanıt