İhraç edilen doktorlarla ilgili yeni gelişme

KHK ile ihraç edilen doktorların çalışmasına sınır getiren düzenleme komisyonda kabul edilirken, güvenlik soruşturmasından geçemeyen sağlık çalışanlarının özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmesinin önü açıldı.

İhraç edilen doktorlarla ilgili yeni gelişme
İhraç edilen doktorlarla ilgili yeni gelişme
GİRİŞ 07.11.2018 20:04 GÜNCELLEME 07.11.2018 21:57
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, ilaç ve eczacılık alanında düzenlemeleri ve idari yaptırımları güncelleyen, sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önleyen, tütün ürünlerinin düz ve standart paket biçiminde kapalı dolaplarda satışını öngören, tüp bebekte Genel Sağlık Sigortası kapsamını genişleten Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 5. maddesi kabul görüşüldü.

 

 

KHK'YLA İHRAÇ EDİLEN DOKTORLARLA İLGİLİ DÜZENLEME

Müzakerelerin ardından teklifin 5. maddesi, AK Parti'nin önergesiyle birlikte kabul edildi.

 

 

Buna göre, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzman olanlar, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek.

Ancak bu şekilde kamu görevinden çıkarılanlar ile güvenlik soruşturması sebebiyle kamu görevine alınmayanlardan, devlet hizmeti yükümlüsü olanlar, çıkarılma veya göreve alınmama kararının verildiği tarihten itibaren birinci grup ilçe merkezleri için belirlenen devlet hizmeti süresi kadar müddetle mesleklerini icra edemeyecek. Devlet yükümlülüğünü yerine getirirken kamu görevinden çıkarılanların hizmet süreleri bu süreden düşürülecek. Düzenledikleri raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacak.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINA TAKILAN DOKTORLARI KAPSAMAYACAK

Söz konusu değişiklik önergesiyle de güvenlik soruşturması nedeniyle göreve alınmayan doktorlar, bu düzenlemenin kapsamı dışında tutularak, tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmelerinin önü açıldı.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Musa 6 ay önce Şikayet Et
  Bu doktorlar için sınav yapılsın , geçerlerse mesleklerini yapabilirler. Kamu dışında tabi .
  Cevapla
 • Muhammed 6 ay önce Şikayet Et
  çok yanlış bir uygulama, ya herkese yapılmalı ya da hiç kimseye. pozitif ayrımcılık diye birşey söz konusu olamaz.
  Cevapla
 • temel 6 ay önce Şikayet Et
  bu doktorlar gerçekten fetöcü ise bunlardan her türlü ihanet beklenir. dalga mı geçiyorsunuz.
  Cevapla
 • Yiğit. 6 ay önce Şikayet Et
  "Teröristsin ama vatandaşın canını sana emanet ediyorum" demek bu. O zaman pilotları da özel şirketlere alalım. Memur olmaması yetiyorsa? Kimin mantığı bu?
  Cevapla
 • Ah ki ahhh 6 ay önce Şikayet Et
  O zaman millete bomba atan terörist pilotlar da ÖZEL ŞİRKETLERE pilot alınsın? Aynı mantık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte Türkiye'ye yaptırım tasarısını hazırlayan o isim!
KHK’lılar sandığa böyle sızmış