CHP İstanbul’da 3 ilçeye aday bulamadı!

Yerel seçimlerde ‘İstanbul ve Ankara’yı alacağız’ diyen Kılıçdaroğlu’na İstanbul şoku. Arnavutköy, Sultanbeyli ve Esenler’de hiç kimse adaylık başvurusu yapmadı.

CHP İstanbul’da 3 ilçeye aday bulamadı!
CHP İstanbul’da 3 ilçeye aday bulamadı!
GİRİŞ 08.11.2018 11:00 GÜNCELLEME 08.11.2018 11:01
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

CHP’de yerel seçim aday adaylığı başvurularında İstanbul’un ilçelerinde büyük kriz patlak verdi. Partililerin kendilerinin bile kazanma umudunun ‘sıfır’ olduğu ilçeler ise Esenler, Sultanbeyli ve Arnavutköy.  CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Gürsel Tekin’in geçtiğimiz günlerde bir açıklamasında “Gürsel Tekin’i test etmek istiyorsanız Bağcılar’a, Esenler’e, Sultanbeyli’ye, Esenyurt’a soracaksınız. CHP’nin en az oy aldığı yerlerde, vatandaşların derdine derman olmak istiyoruz” demişti. 

 

 

Üye ücretleri partiden

Sultanbeyli, Esenler, Bağcılar, Arnavutköy ve Sultangazi’de bir tane bile aday aday başvurusu olmayınca süre bir hafta daha uzatıldı. Aday adaylık için belirlenen 7 bin 500 liralık başvuru paralarının boşa gitmemesini isteyen çok sayıda partili bu ilçelere rağbet göstermedi. Bir haftalık süre içinde de başvuru yapılmadı. 

 

 

Sıkıntı sadece başkan adaylarında yaşanmıyor. CHP’nin bu ilçelerde seçime girebilmesi için ortalama 35-37 arasında meclis üyesi adayı göstermesi gerekiyor. Bağcılar, Esenler, Arnavutköy’de 3 ila 6 kişinin meclis üyeliği için başvuruda bulunduğu öğrenildi. Bu ilçelerde de başvuru yapanların ilk sıralara girmek için bir birleriyle mücadele içinde oldukları öğrenildi. CHP’nin buralarda seçime girmek için oluşturulacak meclis üyesi adayların parası parti tarafından yatırılacak. 

Herkes garanti listeye koştu 

Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Maltepe’de ortalama 12-20 arasında aday adayı, meclis üyeliği için ise 200’ü aşkın başvuru var. Küçükçekmece’de 20’ye yakın aday adayı başvuru yaparken Eyüp’te 10,  Beykoz’da 5, Üsküdar’da 8 aday adayı mücadele verecek. 

İki ilçede tek adamlık başvurusu

CHP’nin iktidarda olduğu Büyükçekmece ve Beylikdüzü’nde yaşananlar adeta partiyi karıştıracak cinsten. Buradaki mevcut belediye başkanları Hasan Akgün ile Ekrem İmamoğlu dışında adaylık başvurusunun yapılmaması parti üyelerinin tepkisini çekti. Hem Akgün hem de İmamoğlu’nun “Genel Başkan bizimle devam edecek” iddiasında bulunarak başvuruların önüne geçtikleri ileri sürüldü. İki başkan başvuru yapacak isimleri yapmaması için ikna etti.

Akşam

 

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • S.şahin 6 ay önce Şikayet Et
  Cehape’nin siyaset anlayışı kazanılması garanti ve avantalı yere hücum etmektir..
  Cevapla
 • Tuğra 6 ay önce Şikayet Et
  Aday mı bulamıyor?yok canım!kos koca dedikleri CHP de adam yok mu yani?
  Cevapla
 • serhat 6 ay önce Şikayet Et
  Var ya hdp li adaylar ne gerek var
  Cevapla
 • Halil 6 ay önce Şikayet Et
  Bu ilçelerde chdp adayları bulamıyorsa, kılıçtaroğlu kendi aday olsun?
  Cevapla
 • M44 6 ay önce Şikayet Et
  Arayan bulur bay Kemal.,.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
Ve PKK'nın sözde Karadeniz ana karargahı bulundu!