Bakan'dan çok sert 'Demirtaş' açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AİHM'in aldığı Demirtaş kararını değerlendirerek, "İnsan Hakları Mahkemesi bu verdiği kararla siyasi karar verdiğini kanıtlamıştır. Bu karar hukuki değildir, siyasidir. " dedi.

GİRİŞ 23.11.2018 10:53 GÜNCELLEME 23.11.2018 11:16
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Katıldığı canlı yayında gündeme dair sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AİHM'in aldığı 'Demirtaş' kararını yorumladı.  Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi;

 

 

"Önce şunu söyleyeyim. 12 yıl yaklaşık Avrupa Konseyi’nde zaman geçirdim. O dönemde de Avrupa Konseyi’nin tamamının reforma tabii tutulması önceliğimizdi. Ve İnsan Hakları Mahkemesi dahil tüm kurumların reforma tabii tutulması süreci, önemli katkılarım da oldu. İnsan Hakları Mahkemesi’nden 5 bin civarındaki dosyayı Türkiye’ye getirerek devlet vatandaş ile kucaklaşmış oldu.BU SİYASİ BİR KARARDIR

Venedik Komisyonu ve İnsan Hakları Komiserliği, İşkenceyi Önleme Komitesi ve özellikle İnsan Hakları Mahkemesi siyaset yapılacak platformlar değildir. Venedik Komisyonu, benim de dostumdur; siyasallaştı. İnsan Hakları Mahkemesi de bu verdiği kararla siyasi bir karar verdiğini kanıtlamıştır. Bu bir siyasi karardır.

İTİRAZ HAKKIMIZ VAR

 

 

Hem daha önceki kararlarınızda makul şüpheyle tutuklandığını söylüyorsunuz. Makul şüphe varsa, tutukluluğunun uzatılması, devam edilmesi, serbest bırakılması bizim kanunlarımız çerçevesinde olur.Buna itiraz hakkımız var, bir. 47 yargıcın katıldığı bir ortamda kararlar veriliyor. Ama diğer taraftan “bu karar uygulanmadı, üyelik tehlikeye düşüyor.” Kim söylüyor bunu?

BU KARARLARI UYGULAMAYAN BAŞKA ÜLKELER DE VAR

Yunanistan kaç yıl oldu azınlıklarla ilgili kararları uygulamıyor? Türk isminin kullanılmasına izin verilmediği için İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşındı.Bu kararları uygulamayan başka ülkelerin olduğunu da vurgulamaya çalışıyorum. İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği bu kararı eleştirmek de bizim hakkımızdır."

ETİKETLER
çavuşoğlu
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • iftar ediyoruz 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel çalışan ve çok zeki bir bakanımızdır sayın Mevlüt Bey.
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  heeey eski günler,bundan 30-40 sene önce bir vekil vatan hainliği yapacak ha,hemen sallandırırlardı yada doğru cezaevine.
  Cevapla
 • H.B.V 1 yıl önce Şikayet Et
  15-16 yaşındaki çocukların kafası ezilerek öldürülmesine sebep olanları hala serbest kalsın diyenler Canilikden hiç bir farkları yoktur.
  Cevapla
 • Ali Haydar 1 yıl önce Şikayet Et
  Mursi niye icerde önce secilmis cumhurbaskanini devirenlerden hesap sorun? soramazsiniz cünkü Mursi bir dindar müslüman
  Cevapla
 • BERGMANN 1 yıl önce Şikayet Et
  AHIM denilen teröristlerin merkezi avrupa disindaki ülkelkere her türlü ic huzuru bozacak kararlar aliyor teröristlere yandaslik yapiyor ab üyesi olmayan ülkelerin ic islerine karisiyor bu nasil bir AHIM bu teröristlerin merkezi oldu cook VAHIM BU SIVIL TERÖRISTLERE DUR DEMEK LAZIM:
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Borsa İstanbul 110 bin puanın üzerine çıktı
Son Dakika: Bulgaristan'dan Türkiye açıklaması! Yeri doldurulamaz