Jeffrey'den Münbiç açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Münbiç'te ABD'nin kurduğu gözlem noktaları ve Suriye'deki son duruma yönelik açıklamalarda bulundu.

Jeffrey'den Münbiç açıklaması
Jeffrey'den Münbiç açıklaması
GİRİŞ 07.12.2018 20:05 GÜNCELLEME 07.12.2018 21:47
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara'da yapılan Suriye konulu 3. ortak çalışma grubu toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ABD temsilcisi, toplantıda Fırat'ın doğusundan İdlib'e, Suriye'ye ilişkin tüm konuları ele aldıklarını belirtti.

"ABD VE TÜRKİYE'NİN YAKIN İŞ BİRLİĞİ OLMADAN SURİYE'DE ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL"

Münbiç'te yol haritası gereğince çeşitli devriye faaliyetleri yaptıklarını dile getiren Jeffrey şunları ifade etti:

"ABD'nin Münbiç'te bulunan PYD ve YPG üyelerinin ayrılması ve yerel konseyler ile yerel askeri personel arasında bu örgütlerin üyelerinin yer almaması konusundaki taahhütünü yerine getirerek güvenlik incelemesi (vetting) yapıyoruz. Yıl sonuna kadar kriterleri mümkün olan en kısa sürede sağladığımızdan emin olmak için bazı adımlar daha atacağız. Bunların bazıları aralık sonuna kadar tamamlanacak."

Jeffrey, Münbiç iş birliğinin Suriye'nin tümüne barış getirilmesi için model olduğunu vurgulayarak, "ABD ve Türkiye'nin yakın iş birliği olmadan Suriye'de nihai bir çözüm bulunması mümkün değil." dedi.

"MÜNBİÇ MODELİYLE DİĞER ALANLARI DA ELE ALACAĞIZ"

Bir soru üzerine Jeffrey, Münbiç modelini uygulayabilecekleri diğer alanları ortak planlama sürecinde ele alacaklarını, bu planlamanın başladığını söyledi.

Jeffrey, bu ortak planlamanın Türkiye'yi İdlib'de desteklemeyi de içereceğini ifade etti.

ABD'NİN GÖZLEM NOKTALARI

ABD temsilcisi Jeffrey, Fırat'ın doğusundaki kurulacak gözlem noktalarına ilişkin bir soru üzerine, Savunma Bakanı James Mattis'in bu konuyu yeterince açıkladığını belirtti.

Gözlem noktalarının hedefinin, Türkiye'nin de güvenliği dahil olmak üzere, o bölgedeki güvenliği garantilemek olduğunu dile getiren Jeffrey şöyle konuştu:

"AMACIMIZ, TACİZ ATEŞLERİNİ ENGELLEMEK"

"(Gözlem noktalarının) Amacı, taciz ateşi açılmasından vazgeçirmek. Onlar 'muharebe konuşlanması' değiller. 'Gözlem' noktaları. Kimseyi kimseye ateş açmaktan alıkoymayı amaçlıyor değiller. Bir alanda gözlem yapabiliyorsak, o alanda yüksek ihtimalle daha az ateş açılacağı fikriyle, orada ne olup bittiğini anlamayı amaçlıyorlar."

ASTANA SÜRECİ

Jeffrey, Astana süreciyle ilgili eleştirisinin hatırlatılması üzerine, eleştirisinin sürece yönelik olmadığını ifade ederek, "Astana süreci işliyor. Bununla hiçbir sorunumuz yok." dedi.

Geçen 6 yılda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararının alınmasının ardından geçen 3 yılda, kararın uygulanması için hiçbir adım atılamadığına dikkati çeken Jeffrey, endişe konularının İstanbul Zirvesi'nde zikredildiği üzere Anayasa Komitesi'nin 31 Aralık itibariyle kurulamamış olması halinde "ne yapılacağı" olduğunu kaydetti.

Jeffrey, Staffan de Mistura'nın yerine gelecek yeni arabulucunun sürecin ilerlemeyişinden kimin sorumlu olduğuna bakması gerektiğini söyledi.

"En güçlü şekilde inanıyoruz ki sürecin ilerlemeyişinin sorumlusu rejim." diyen Jeffrey, bundan ne Astana sürecini ne Rusya'nın ne İran'ın ne de çok iyi adımlar atan Türkiye'nin sorumlu olduğunun altını çizdi.

Jeffrey, "Soçi ya da başka herhangi bir sürece izin vermeyen rejim, sorumludur." ifadesini kullandı.

"Soçi sürecinin İstanbul'da 31 Aralık ile ilgili verilen taahhütü yerine getireceğini umuyoruz." diyen Jeffrey, bu olmazsa, BM'nin başarısızlığın nedenini açıklaması gerektiğini belirtti.

YPG/PKK İLE İŞ BİRLİĞİ

Terör örgütü YPG/PKK ile işbirliğine ilişkin bir soru üzerine, Jeffrey, "Her zaman söylüyoruz. SDG ile DEAŞ'a karşı çalışmamız, kuzeydoğunun insanlarıyla geçici ve taktiksel nitelikte.“ iddiasında bulundu.

DEAŞ ile çatışmaların özellikle Deyrizor'un Hecin bölgesinde çok şiddetli şekilde sürdüğünü söyleyen Jeffrey, DEAŞ'ın Suriye'nin doğusunda yeniden yükselmesinden büyük endişe duyduklarını belirtti.

"

Jeffrey, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, görüşmelerinde ABD'nin gözlem noktalarından vazgeçmesi ve YPG/PKK ile iş birliğini sonlandırması konusundaki hassasiyetleri kendisine ilettiğinin anımsatılması üzerine, "DEAŞ ile mücadelede kesinti olmayacağını kendilerine ilettik. Bakan, kuzeydoğudan Türkiye'ye yönelen tehdit konusunda çok açıktı. Bunu Washington'a ileteceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Jeffrey, Gaziantep'te temaslarda bulunmak üzere Ankara'dan ayrıldı.

YAZDIR
YORUMLAR 64
 • murat ünlü 5 ay önce Şikayet Et
  Jeffrey bizi oradan pkk ile beraber paketleyip gönderin diyor, yalvarıyor! Merak etme ihtiyar bundan sonra bu kadar uzaklara gelip yorulmayacaksın oturacaksınız oturduğunuz yerde kızılderililer sizi yönetecek
  Cevapla
 • murat ünlü 5 ay önce Şikayet Et
  Bunlar bu yaştan sonra bizi uyutamaz kendileri uyurlar ancak yaşlı maskara kem küm eder.Gözetleme kulelerini yakın zamanda ABD ye kuracaklar!
  Cevapla
 • Mantık 5 ay önce Şikayet Et
  Yalancının
  Cevapla
 • TERÖRİSTADB 5 ay önce Şikayet Et
  Adamlar açık açık gözlem kulelerinin ve ypg ile işbirliğinin devam edeceğini söylüyor. Sadece kıkıf uydurmak için aslında Türkiyenin güvenliğini düşünüyoruz diyor. Yani özetle terörizme devam edeceklerini açık açık söylüyor
  Cevapla
 • Mahmut Akar 5 ay önce Şikayet Et
  Bunların aklı fikri fitne fesat.
  Cevapla
 • fukara 5 ay önce Şikayet Et
  bunlar sdg yi kurarken akli nerdeyse gozlem kulelerini kuranda ayni aklin hegamesi masal anlatmasinlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hakan'dan İmamoğlu'na cevap: Mantıksızlığın kralı, ahmakça bir şey...
Binali Yıldırım müjdeyi verdi! O iş tamamdır hayırlı olsun