Cumhur İttifakı 27+3’te anlaştı

Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP’nin 30 büyükşehirin hangilerinde aday çıkaracağı büyük oranda netleşti. MHP büyükşehirlerin 27’sinde AK Parti adaylarını destekleyecek. AK Parti ise Adana, Manisa ve Mersin’de aday çıkarmayıp MHP adaylarına destek verecek.

Cumhur İttifakı 27+3’te anlaştı
Cumhur İttifakı 27+3’te anlaştı
GİRİŞ 19.12.2018 08:43 GÜNCELLEME 19.12.2018 08:44
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Cumhur İttifakı'nda 30 ‘büyükşehir’de hangi partinin aday göstereceği büyük oranda netleşti. Son sözü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli biraraya gelince verecek. Bu kararın ise büyükşehirlerin 27’sinde AK Parti, 3’ün de ise MHP adayının desteklenmesi olduğu belirtildi.

 

 

AK Parti'den Mehmet Özhaseki, MHP'den de Sadir Durmaz ittifak çalışmalarını sürdürüyor. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Millet İttifakı’na atıf yaparak “Bu büyükşehirler (İstanbul, Ankara, İzmir) dışında ortak aday çıkardığı her yerde de Cumhur İttifakı'nın gereği her neyse onu yapacağız, onun yanında olacağız" demişti. Bahçeli'nin bu sözünü de göz önünde bulunduran heyetin, 30 büyükşehir üzerinden devam eden çalışmalarda uzlaşmaya vardığı belirtiliyor. 30 büyükşehirde seçime tek adayla girme formülü üzerinde duruluyor.

KARŞILIKLI JEST

 

 

Ankara, İstanbul ve İzmir'de aday çıkarmayacağını açıklayan MHP, Denizli, Erzurum ve Aydın'da adaylarını çekti. Kalan yerlerde de açıklanan aday varsa geri çekilecek, aday yoksa yeni bir aday çıkarılmayacak. MHP yönetiminde olan Adana, Manisa ve Mersin'de de AK Parti aday çıkarmayarak MHP'yi destekleyecek. Cumhur İttifakı’nda 30 büyükşehir dışında kalan illerde nasıl bir yöntem izleneceği de merak ediliyor.

Öte yandan, AK Parti'nin, açıkladığı Kars ve Iğdır adaylarını geri çekebileceği konuşuluyor. Diğer illerde ise her partinin kendi adaylarıyla seçime girmesi bekleniyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
Yerel seçim mph
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Alperen 6 ay önce Şikayet Et
  Allah rızası için serhat sehirlerimiz kars ve ığdırda mhp yi destekleyin ak parti adaylarını mutlaka geri cekmeli.. yoksa biz çekilirken vatan hainleri aradan sıyrılıyor
  Cevapla
 • BASKANAMESAJ 6 ay önce Şikayet Et
  2014 belediye seçimlerinde en azından MHP'nin aldığı bölgeler tekrar MHP'ye kazandırılmalı. Başkanlık sisteminin devamı, CUMHUR İTTİFAKI'nın yaşamasına bağlı, bu da MHP'nin İP'ye kaptırdığı seçmeni geri kazanmasına bağlı. AKP tabanı hırsa kapılıp bencillik eder de "hep bana, hep bana" derse MHP seçmeni İP'ye kaçar. İşte o zaman MHP biter, Cumhur İttifakı çöker, başkanlık elden gider, başkanlık sistemi de biter. Bu seçim AKP-CHP mücadelesi değil MHP-İP mücadelesidir, bunlardan hangisi çökerse o cephe komple çöker.
  Cevapla
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Kars'ı bilmem ancak Iğdır'da MHP ve HDP var. Iğdır'da Ak Parti'nin MHP'yi desteklemesi daha mantıklı yoksa HDP kazanabilir
  Cevapla
 • Gerçek 6 ay önce Şikayet Et
  Iğdır ve Kars kesinlikle çekilmeli.Özellikle IĞDIR
  Cevapla
 • Serhat 6 ay önce Şikayet Et
  CHP en fazla 8 il alabilecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan: 'Şu liste bu liste demedik, temizledik!'
Yıldırım'dan İstanbullulara yeni indirim müjdesi