Asker Prof. Doğu Ergil'den ne istedi

Abant Platformu'nun tartışma bölümünde farklı konular gündeme getirildi. Şerafettin Elçi, Kürtlerle ilgili açılım istedi. Yazar Ilıcak, Üskül'ün 'törpülendiğini' söyledi. Prof. Doğu Ergil ise...

Asker Prof. Doğu Ergil'den ne istedi
Asker Prof. Doğu Ergil'den ne istedi
GİRİŞ 17.11.2007 11:15 GÜNCELLEME 17.11.2007 11:15
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Abant Platformu’nda ikinci günün tartışmalar bölümünde farklı isimler konuştu. Katılımcılar, serbest ortamda diledikleri konuşu gündeme getirdi. Gündeme getirilen ve yapılan tartışmalar şöyle:

Prof. Servet Armağan (Harran Üniversitesi eski rektörü): 1993 yılında Harran Üniversitesi rektörü için birileri telefon etti. Ben hayır böyle bir hakkınız yok dedim. Biz size döneceğiz dediler ve iki saat sonra aradılar. Başbakan Çiller ile görüşmüşler, “Biz Başbakan’dan olur aldık” dediler ve askerler bir grup halinde çıkıp geldi. Suat Eren Paşa üniversite hakkında düzgün bir rapor hazırladı. Bu işin ayrı tarafı, ama çoğu zaman siviller askerlere çanak tutuyor.


ELÇİ: KÜRT VARLIĞI ANAYASADA YER ALMALI

Şerafettin Elçi (KADEP Genel Başkanı ve eski bakan): Anayasalar eğer iyi düzenlenirse toplumsal huzur ve güveni sağlar. Bunun tersi olan ise iç huzursuzluğu ortaya çıkarır. Benim kanaatime göre, Türkiye kurulduğu günden bu yana iç huzura kavuşmadı. Bizim anayasalarımıza hakim olan temel anlayışlardan kaynaklanıyor.
En sakat kavram anayasada yer alan Atatürk milliyetçiliğidir. Türk milliyetçiliği ırkçı bir temele dayanan bir milliyekçiliktir. Atatürk milliyetçiliği ise kültür temeline dayalı bir milliyetçiliktir. Bu da başkalarının varlığına tahammül etmeyen bir yapıdır. Türk olmayanları Türkleştirerek manen yok eden bir yaklaşımdır. Bunun için yeni anayasa taslağında Atatürk milliyetçiliğine atıfta bulunmamalı idi. Kürt varlığı korunmalı ve gözetilmeli idi.


ILICAK: ANKARA ÜSKÜL'Ü TÖRPÜLEMİŞ

Nazlı Ilıcak (gazeteci yazar): Zafer Üskül, Ankara’ya gidince epeyce törpülenmiş, onu gördük. Bazı sorunların çözümü için mevcut iktidarın gücü yeterli değil mi? Bu konuda toplumun ve parlamentonun yeterli iradesi var. Korkunun ecele hiçbir zaman faydası olmadı. Demirel, buna en iyi örnek. Demirel o kadar günü kurtarma politikası izledi, darbelere karşı koyabildi mi? Hükümet, Abdullah Öcalan’ın mesajlarını nasıl dışarı sızdırıyor? Bu konuda hükümet hiçbir şey bilmiyor. Askerin bir tavrı mı bu?
Bir paratiye önce bir damga yapıştırılıyor. Demokrat Parti’nin devamı dendi, Adalet Partisi’nin devamı gibi. Sayın Üskül, Ankara sizi ürkütmüş. Cesur olmanız gerek. Ben mazimden emindim, bundan dolayı, Fazilet Partisi milletvekili iken çok cesur çıkışlar yaptım.

Prof. Zafer Üskül: Sayın Ilıcak söylediklerinizden hiç alınmadım. Aman hocam yavaş” diyenler sizin söylediklerinden etkilenecektir. (Bu sırada Burhan Kuzu söze girdi ve “Bana söyledin diyecekler” dedi.


SİVİLLER GÜVENLİĞİ ASKERE HAVALE ETMİŞ

Dr. Atilla Sandıklı (Emekli kurmay albay): Ben üniformam var iken de sivil kavramına önem verdim. Subaylar, askeriyeye “Asker siysasetin üstündedir” diye yetiştirilir. Cumhurbaşkanı da sizin aranızdan çıkacaktır denir. Siviller de güvenlik konusunu askere havale etmeyi seçiyor. Askerin öne çıkmasının nedenlerinden biri bu. Asker, siyasetin üstünde olduğu için maalesef yok. Kaç üniversite güvenlik konusunu ele alıyor, kaç üniversite bu konuda doktora hazırlıyor. Biraz da siviller kendine bakmalı. Kimler güvenlik konularında insan yetiştiriyor iyi bakmalıyız. Siviller zaten bu konuyu mevcut durum ile askere bırakmış.
Başbakan’ın danışmanlarından kaç tane güvenlik danışmanı var. MGK Genel Sekreterliği’nden çıkanların onay makamı yine MGK Genel Sekreterliği yapıyor.


Şahin Alpay (yazar): Başbakana Meclis’i feshetme yetkisi vermiyorsunuz. Genelkurmay’ı niçin Savunma Bakanlığı’na bağlamıyorsunuz ve “başbakana karşı sorumludur” hükmünü koruyorsunuz.


Mustafa Desteci (BBP Genel Başkan Yardımcısı): Siz geniş yetkili cumhurbaşkanını halka seçtirmiyorsunuz, yetkileri alınan bir cumhurbaşkanını halka seçtiriyorsunuz. Şerafettin Elçi Bey, Türk milliyetçiliğine ağır hakaretler etti. Eğer Elçi'nin dediği gibi olsa bu isim Türkiye'de bakanlık yamazdı.

YÖNETEMİYORSAN, KALK ORADAN

Doç. Ferman Demirkol: Lütfen Başkan adaletli olun. Adaletli olmuyorsanız orada oturmayın. (Başkan Mithat Sancar, Lütfen Demirkol, toplantıyı sabote etmeyin. Sessiz olun) Sessiz olmayacağım, adaletli yönetemiyorsanız orada oturmayın. (Başkan Sancar bu sırada yerinden kalktı ve 'gelin siz yönetin' dedi.


Prof. Mümtaz Türköne: Eğer bir terslik yanmazsa 2012'de 1 yıllık bir parlamentodan çıkmış başbakan muhtemelen cumhurbaşkanlığı için aday olacak. Mevcut cumhurbaşkanı da belke ikinci dönem adaylığı için seçime hazırlanacak. Cumhurbaşkanı adayları kendilerinin seçilmesini nasıl sağlayacaklar. Ben halkın seçmesini, yeni anayasanın içine konulmuş bomba olarak görüyorum.


Abdurrahman Kurt (AK Parti Diyarbakır milletvekili): AK Parti doğu ve güneydoğudan yüzda 56 oy aldı. Dolayisiyle halk tercihini yaptı. Bu fırsatı kaçırmamalıyız.


ASKER DOĞU ERGİL'DEN NE İSTEDİ?


Prof. Doğu Ergil: Her milliyetçilik ideolojisi, bir topluma atıf yapar. Şahıs ismine indirgenen bir milliyetçilik, mmiyetçiliğin özüne aykırı aslında. Ahmet, Mehmet milliyetçiliği olmayacağı gibi Atatürk milliyetçiliği deolamaz. Albaya bir cevap vereceğim. Niye münferit çalışmalar yapan siviller varken, askerlerin hiçbiri bundan istifade etmedi? Esas sorun burada aslında. Bugünkü olumsuz noktaya gelmemizin temelinde de bu yaklaşım var. 1994'de asker benimle çalışmak istedi: Kürt kimliğinin Türk milliyetçiliği içinde eritilmesi konusunda benden bir çalışma istediler. Ben bunun Kürt milliyetçiliğini azdıracağını söyledim. 20 dakikada bunun olamayacağını anlattım. Sonra ayrıldık. Ne zaman asker beni görse uzakta kalmayı seçti. Bir gün beni samimi gören bir asker, 'Biz senin gibi düşünmüyoruz' dedi.


ÜSKÜL: KORKMUYORUM AMA HERŞEYİ YAPAMAYIZ


Prof. Zafer Üskül: MGK'da oylama yapılmaz. Kararlar oy birliği ile alınır. Bakanlar Kurulu, kendini yetkili görüyorsa, kendi kararını verir. Danışmadan yararlanmaz mı, yararlanabilir. Ben de seçilmeden önce siyasetçinin cesur olması gerektiğini söyledim. Ama bir taraftan da uzlaşma ile yol alınması gerektiğini dile getirdim. Eğer cesaret önemli ise ben seçimlerden sonra neler söyledim. Bunu herkes biliyor, başıma gelenleri de biliyorsunuz. Birileri sesini bu kadar yükseltiyorken, onaylayan yüzde 47 oy alan kesimin sesini de çıkarması gerekir. O desteğin yüksek tutulması gerektiğini düşünüyorum. Ne cesaretimde eksilme var ne de geriye gittim. Maalesef bazı şeyler istense de yapılamıyor maalesef.


İLGİLİ HABERLER


Özbudun: Halkın tercihini gözettik

Anayasacıları meşk gecesi keyfi


 

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Numan Kücük 11 yıl önce Şikayet Et
  Türk Milliyetciligi ve Tarifi. Serafettin Elci gibi,ülkemizi bölmeye calisanlar sathinda yer alan zata tarifimiz Türk Milliyetciligi:Türk Milleti´nin haklarini mesru savunma arzusu ve duygu hareketidir.Hic bir zaman da irkcilik esaslarina dayanmamistir.Resullah Efendimizin \"Kisi Kavmini Sevmekle Kinanamaz\"tarifesi ve Kur-an ölcüleri icerisinde Türk Milliyetcisiyiz ve Atatürk´de Büyük Türk Milliyetci´sidir.Ülkemizin ana Gövdesini olusturan \"Türk Milleti\" kimliginin bir agac gövdesi benzetmesinde Kürt kardeslerimiz bu gövdenin dallaridir.
  Cevapla
 • yavuz kurtkaya 11 yıl önce Şikayet Et
  offffffff be bu abantçılar herşeyi çözmüş... diyaloğla demokratik yollarla terörü çözmüş ekabir takımı.birde milliyetçiliğin ne menem şey olduğunu ne güzel tesbit etmişler. olur mu Türkiye de TÜRK olmak helede Türk milliyetçiliğini savunmak kadar sakat bir fikir? abd yi ab yi arapları sevmek ve onların isteklerine köle olmak gibi büyük bir gururu kim tepeleyebilir ki. dünyada gelişen her ülke milli ülküleri sayesinde gelişmiştir. milletini ve devletini seven aydınlarıyla yükselmiştir. abd den bir hocanın diyaloğlarıyla bop eşbaşkanının şovuyla değil
  Cevapla
 • jean waldjan 11 yıl önce Şikayet Et
  . Bay D.Ergil, \"Ne mutlu TÜRKÜM DİYENE\" diyoruz, \"Ne mutlu Türk olana\" değil! Örnek aldığınız kuzey amerikada, \"-Nerelisin? (=Wher are you came from?) diye sorulduğunda, \"-From United States(=Birleşik Devletler\'den)\" der. \"-Im from amerika(= AMERİKAlıyım)\" demez? Şu \"Türkiyeliyim\" teranesini nereden kopya çektiniz, çok merak ediyorum? Bu arada, Bay B.Kuzu\'ya da baki selam!
  Cevapla
 • Erdinç ESKİOĞLU 11 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Üskül, Püskül mü oldu Yani?. \"Abant platformu\" Türkiye\'nin nabzı oldu. Sanal nabız..Asıl sinyal başka yerden.. \"Törpü\"yü tutan,sureten ikinci,de-facto birinciel.Orası,asıl belirleyiciplatform Gerisi hikaye/ masal:Birvarmış,biryokmuş!.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CNN Türk ve Ahmet Hakan'dan 'İmamoğlu' açıklaması! Fena çuvalladı
Hangardan çıktı! 1994 model ve sıfır ayarında...