Binali Yıldırım’dan tiyatro müjdesi

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Şehir Tiyatroları'na ait sahnelerin özel tiyatroların kullanımına açılacağını açıkladı.

Binali Yıldırım’dan tiyatro müjdesi
Binali Yıldırım’dan tiyatro müjdesi
GİRİŞ 28.03.2019 10:48 GÜNCELLEME 28.03.2019 10:48
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali  Yıldırım, Haber Global TV'de "Seçim Özel" programında gazeteci Erdoğan  Aktaş’ın sorularını yanıtladı.

 İstanbul’un tarihine ve kültürel birikimine yakışır bir kültür-sanat  ortamı yaratarak mevcut durumu daha ileri taşımak istediklerini belirten  Yıldırım, "Bugün 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü. Tiyatronun barış dolu bir dünyaya  daha fazla hizmet etmesini, sevgi, hoşgörü, dayanışma gibi yüksek insani  değerleri güçlendirmesini diliyorum. Köklü Türk tiyatrosu güçlenmeli. Belediye  başkanlığım döneminde tiyatrolarımızın gelişimi için hassasiyet göstereceğiz.  Harbiye Muhsin Ertuğrul, Fatih Reşat Nuri, Kadıköy Haldun Taner sahnelerini hem  modern hale getireceğiz hem de sağlamlaştıracağız. Cemil Topuzlu Açıkhava  Tiyatrosu’nun üstünü açılır kapanır yapacağız. Yaz kış performans izlemek mümkün  olacak." dedi.

 "İSTANBULLUYU TİYATROYLA DAHA ÇOK BULUŞTURACAĞIZ"  

İstanbul’da 2006'da 377 bin olan tiyatro izleyicisi sayısının 2017'de  2.5 milyona yükseldiğini, bunun ciddi bir artış olduğunu ancak Londra'da her yıl  15 milyon kişinin tiyatroya gittiğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:

"Şehrin nüfusundan fazla kişiden bahsediyoruz. Biz niye bu rakamlara  ulaşmayalım? Şehir Tiyatroları’nda 11 tane sahne var. Devlet Tiyatroları’nın 7  tane sahnesi bulunuyor. Dünya Tiyatrolar Günü vesilesiyle bir müjde vermek  istiyorum. Özel tiyatroların salon problemi var. Şehir Tiyatroları’nın  salonlarını kullanmak istiyorlar ama yüksek kira ödemek durumunda kalıyorlar.  Bilet fiyatlarını da buna göre belirliyorlar. Yeterli seyirci sayısı olmayınca  zarar ediyorlar. Eğer İstanbul halkı bize yetki verirse özellikle mayıs-ekim  ayları arasında belediyenin 11 tiyatro salonunu özel tiyatroların kullanımına  açacağız. Şu anda kullanamıyorlar. Yılın diğer aylarında uygun gün ve saatlerde  yine özel tiyatroların bu sahneleri kullanmalarına imkan tanıyacağız. Bu sayede  tüm salonları etkin bir şekilde kullanacağız. Amacımız tiyatrodan para kazanmak  değil İstanbulluyu tiyatro ile, kültür sanat ile buluşturmak."

"İSTANBUL'UN 39 İLÇESİNDE MUTLAKA BİR TAM ZAMANLI KÜTÜPHANE OLACAK" 

İstanbul için son derece önemli kültür ve sanat projeleri olduğunu  söyleyen Yıldırım, "Ayrıca Kütüphaneler Haftası’nı kutluyoruz. İstanbul’da yeteri  kadar kütüphane yok. Bu konuda yeni çalışmalarımız olacak. 7/24 kütüphane projesi  bunlardan bir tanesi. Bu projemizle halihazırda 22 olan kütüphane sayısını 7/24  açık kütüphanelerle artırmak istiyoruz." dedi.

 Bu sayede 39 ilçede mutlaka tam zamanlı kullanılan bir kütüphane  olacağını ifade eden Yıldırım, "Taksim’deki Atatürk Kitaplığı’nı Gümüşsuyu Askeri  Hastanesi ile birleştirerek Büyük Atatürk Şehir Kütüphanesi’ni (AŞK) kuracağız.  Bunun yanında metro kütüphanelerimiz olacak. İstanbullu istediği kitabı istediği  duraktan alacak, okuduktan sonra istediği durağa bırakabilecek. Bu şekilde kitap  okuma alışkanlığını artırmak istiyoruz. İlçelerimizde millet kıraathaneleri  yaygınlaşıyoruz. Buralar bir nevi öğrencilerimizin ders çalışabildiği yerler ve  aynı zamanda kütüphane olarak düzenleniyor. Gençler oturup ders çalışabiliyor.  Bunların da sayısını artıracağız." diye konuştu.

ETİKETLER
Binali yıldırım
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Remzi 6 ay önce Şikayet Et
  Başkanım çok. Okuyan çok konuşur :)
  Cevapla
 • hakan er 6 ay önce Şikayet Et
  istanbulda oy kullansaydım oyun sana olurdu yüzünde nur gülümseme hiç eksik olmayan sayın binalibey ALLAH yolunu açık etsin seni seviyorum bozdoğan'dan sevgilerimizi gönderiyorum
  Cevapla
 • samet 6 ay önce Şikayet Et
  eyt için güzel haberler bekliyoruz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: ABD gözlem noktasını boşalttı!
İşte Türkiye'nin terör örgütü YPG/PKK'dan kurtardığı köyler!