HDP'ye soğuk duş! Hepsi reddedildi...

AHİM 2015-2016'da Cizre, Silopi ve Sur'daki hendek eylemlerinde uygulanan soğaka çıkma yasağıyla ilgili Türkiye aleyhine 32 başvuruyu reddetti.

HDP'ye soğuk duş! Hepsi reddedildi...
HDP'ye soğuk duş! Hepsi reddedildi...
GİRİŞ 04.04.2019 13:10 GÜNCELLEME 04.04.2019 13:16

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015 ve 2016 yıllarında Cizre, Silopi ve Sur’da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

Kamuoyundaki adlandırmasıyla “hendekoperasyonları” ile mal ve can güvenliğinin sağlanması amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına ilişkin AİHM’e toplamda 34 başvuru yapılmıştı. Adalet Bakanlığınca hazırlanan yazılı görüşler, 13 Temmuz 2017'de AİHM'e iletilmişti.

AİHM, yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı,  özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğinin ileri sürüldüğü bu 34 başvuru arasından daha önce 2 başvuruyu duruşmalı olarak incelemeye karar vermişti. 13 Kasım 2018'de Strazburg'da görülen duruşmanın ardından AİHM, 29 Ocak 2019 tarihinde açıkladığı kararlarla söz konusu 2 başvuruyu kabul edilemez bulmuştu.

Kararda AİHM yetkisinin ikincilliğine atıf yapılarak başvurucuların, AİHM'den önce şikâyetlerini Türk mahkemeleri önünde dile getirmeleri gerektiği belirtilmişti. Bu kapsamda özellikle başvuranlar tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvurularla ilgili incelemenin henüz sürdüğüne işaret edilmişti. Kararda, Anayasa Mahkemesi'nin tüketilmesi gereken ve etkili iç hukuk yolu olduğu vurgulanmıştı.

AİHM 4 Nisan 2019 tarihinde verdiği kararlarla, daha önce vermiş olduğu Tunç ve Elçi kararlarına da atıf yaparak başvuranların Anayasa Mahkemesi önündeki başvurularının henüz inceleme aşamasında olduğunu, bu nedenle etkili iç hukuk yollarının tüketilmediğini belirtmiş ve önünde bekleyen diğer 32 başvuruyu da kabul edilemez buldu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
HDP
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'den ABD, S-400, F-35, NATO, Su-35, Rusya ve Doğu Akdeniz resti
Memleket hasretiyle 'mağara ev'e yerleştiler