Erdoğan: Suçu millete atmak acizlik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’nin başarısız olduğu ve kaybettiği belediyelerle ilgili olarak suçu millete atmanın acizlik olacağını söyledi. Erdoğan, bu konuda gereken özeleştiriyi yapıp, ona göre adım atacaklarını kaydetti.

Erdoğan: Suçu millete atmak acizlik
Erdoğan: Suçu millete atmak acizlik
GİRİŞ 12.04.2019 09:38 GÜNCELLEME 12.04.2019 09:38
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

AK Parti’nin önceki gece yapılan MYK toplantısında 31 Mart yerel seçimleri ayrıntılı olarak masaya yatırıldı. Toplantının başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlere yönelik genel bir değerlendirme yaptığı öğrenildi. Erdoğan, Türkiye geneline bakıldığında AK Parti’nin başarılı olduğunu, ancak bazı büyükşehir belediyelerinin kaybedilmesinin, bundan sonraki süreç açısından çok iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

HERKES ÖNCE KENDİNE BAKSIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Suçu millete atmak acizlik ve gaflet örneğidir. Oy vermediği için milleti suçlamak ahmaklık olur. Gelinen bu noktayı ve aldığımız sonucu hem gözümüzle göreceğiz, hem kulağımızla duyacağız. Milletin sandıkta bize ne mesaj verdi? Bunu çok iyi analiz etmemiz lazım. Önümüzdeki süreçte atacağımız adımları da bu analizler belirleyecek. Bu değerlendirmeleri üstünkörü değil, derine inerek yapacağız. 26 Mayıs’ta yapacağımız istişare toplantısında enine boyuna konuşacağız. Millet bize ne diyor? Bakacağız. Özeleştirilerimizi, eleştirilerimizi yapacağız. Bunu yaparken, suçu millette değil, kendimizde arayacağız. Önce kendimize bakacağız. Herkes de önce kendisini değerlendirmeye tabi tutsun.”

AK PARTİ GÜCÜNÜ ARTIRDI

 MYK toplantısında, seçim sonuçlarına ilişkin birim başkanlarının da sunumları oldu. Seçim İşleri Başkanlığı İstanbul’daki seçimlere yönelik itiraz sürecine ilişkin bilgilendirme yaptı. Ayrıca seçimlerde alınan sonuçlara dair sayısal veriler paylaşıldı. AK Parti’nin önceki seçimlerde oy oranının yüzde 15’in altında olduğu yerler olduğu hatırlatılarak, ilk kez bu yerel seçimlerde hiçbir ilde oyunun yüzde 15’in altına düşmediği tespiti yapıldı.

EN YÜKSEK OY ALINDI

Bugüne kadarki yerel seçimlerde oy oranı açısından en yüksek oyun bu seçimlerde alındığı, bir bütün olarak ele alındığında tabanda ve ilçelerde AK Parti’nin gücünü koruduğu, özellikle İstanbul’un ilçelerinde gücünü artırdığına vurgu yapıldı. Seçim İşleri Başkanlığının sunumunda, Türkiye genelinde 700 belediyenin yönetiminin AK Parti’de olduğu bilgisi verildi.

YERELDE SIKINTI YAŞANDI

 MYK’da yapılan değerlendirmelerde MHP yönetiminin Cumhur İttifakına yönelik olumlu tavır ve mesajlarına rağmen, yerelde bu konuda bazı problemlerin yaşandığı belirtildi. MHP ile ittifakın artısının yanı sıra olumsuz yansımasının da olduğu, ittifak yapılmayan illerde kıyasıya bir rekabet yaşandığı ve bazı illerde bu rekabetin MHP lehine sonuçlandığı hatırlatıldı.

KÜRTLER HDP’DEN UZAKLAŞTI

Doğu ve Güneydoğu’daki seçim sonuçlarının da değerlendirildiği MYK toplantısında, sayısal verilerle HDP’nin bölgede oy kaybettiği tespiti yapıldı. AK Parti’nin bölgede oy artırmasında, kayyumların başarısının etkisi olduğu, Kürt seçmenin HDP politikalarından uzaklaştığı ve AK Parti’ye yöneldiği görüşü dile getirildi.

Türkiye Gazetesi

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 66
 • Misafir. 3 ay önce Şikayet Et
  Genel olarak aday belirleme sürecinde en azından akparti üyelerine sorulsun.
  Cevapla
 • Ekrem 3 ay önce Şikayet Et
  Reis Ülkedeki tüm teşkilatları baştan sona refize ederek yenilemeli..bunu yenilenmek için yapmalı..yenilenemezse yenilecek bunu bilmesi gerek..ver teşkilatları yusuf gibi yasin börü ve eren gibi gençlere bak o zaman neler oluyor..teskilatlarda millete tepeden bakan godemanlar istemiyoruz.
  Cevapla
 • Erdoğan 3 ay önce Şikayet Et
  Reis yine cansın yine Reisliğini gösteriyorsun. Rabbimin nice nimetler vermesine binaen En çok nankörlük Rabbime yapılıyor. Reis siz ve ekibinizin yaptığı bunca hizmete karşılık nankörlük yapıldı İNSANLAR NANKÖR
  Cevapla
 • Cenk 3 ay önce Şikayet Et
  Oz eleştiri yapılmalı.ozellikle alt kadrolar oy kaybettiriyor
  Cevapla
 • Gerçek 3 ay önce Şikayet Et
  Reis olması gerekeni yapmış.liyakatsiz insanlara referans olan teşkilat yetkilileri artık ortadan kalkmalı.helal olsun devlet başkanıma.herkes haddini hudutunu bilmeli.reisin mirasına ihanet etmemeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran'dan Trump'a soğuk duş! Görüntüsünü yayınladılar
Bu çağrı ilk kez yapılıyor: NATO Türkiye'ye derhal yaptırım uygulasın