Hulusi Akar açıkladı: Pentagona rakip olacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara'da yapılması planlanan yeni karargah projesinde gelinen son durumu aktardı ve "Ayyıldız Projemiz var. Öyle bir bina yaptık Pentagona rakip olacak” dedi.

GİRİŞ 16.04.2019 10:42 GÜNCELLEME 16.04.2019 11:02
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, DEİK TürkiyeABD İş Konseyi ile Amerikan-Türk Konseyi tarafından bu yıl 37'ncisi düzenlenen TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı'na katılmak üzere geldiği Washington'da Türk gazetecilerle bir araya geldi, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"PENTAGON'A RAKİP OLACAK"

Ankara'da yapılması planlanan yeni karargah projesinde gelinen son duruma ilişkin Bakan Akar, "Ayyıldız Projemiz var. Öyle bir bina yaptık Pentagona rakip olacak. Bununla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın direktiflerini aldık, 'Devam' talimatını verdiler. Önümüzdeki günlerde projede çalıştığımız ekiple toplanacağız ve inşallah bunu geliştireceğiz." diye konuştu.

 

 

TÜRKİYE-ABD İŞBİRLİĞİ

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin uzun yıllardır sürdüğünü ve bunların önemli olduğunu belirten Bakan Akar, hem askeri hem de diğer alanlarda iş birliğinin devam ettiğini bildirdi.

Yaşanan bazı problemleri hatırlatan Akar, "Bu problemleri başkaları çözmeyecek, biz çözeceğiz. Bu problemlerin çözümü için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Önümüzdeki dönemde bunlarla alakalı sorunların çözülmesinin de bir şekilde mümkün olacağını umuyoruz." diye konuştu.

Akar, iki ülke arasındaki ilişkilerde karşılıklı diyaloğun önemine değinerek, "Bazen ciddi şekilde yanlış anlaşılmalar, yanlış anlatımlar oluyor. Bazen bunlar doğal bir şekilde gelişirken bazen de bilinçli bir şekilde yanlış yerlere götürülebiliyor. Bazı bilgiler yanlış aksettiriliyor. Politikacılar, senatörler birçok konunun ayrıntısını bilemeyebilir. Bazı ayrıntılar da kararlara etkili olabilir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin hava ve füze tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Bakan Akar, "Bizim buna karşı hava ve füze savunma sistemi istememiz, bunun için çalışmamız çok doğal bir şey. Bu, egemenlik, bağımsızlık, güvenlik ve savunma meselesi." dedi.

Bu konudaki çalışmalarda yaşanan süreci hatırlatan Akar, "Biz problem odaklı çalışıyoruz. Bizim bir problemimiz var, nedir bu? Türkiye'ye yönelik hava ve füze tehdidi. Ne yapacağız? 82 milyonun savunmasını, güvenliğini sağlayacağız. Bunun için elimizdeki imkanları kullanmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Patriot tedariki konusunda ABD'den yapıldığı belirtilen teklife ilişkin soru üzerine Bakan Akar, "Füze ve hava savunma sistemleriyle alakalı kriterlerimiz belli. Bazı iyileştirmeler oldu. Şimdi yoğun bir şekilde çalışma devam ediyor." ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • ozgur ata 2 ay önce Şikayet Et
  Abd’nin daglarin altina gizledigi bircok gizli ussu var, ayrica pentagon sanirim yerin altina dogru 7 kat insa edilmis. Biz de benzer sekilde yapmaliyiz karargahimizi, ucaklarin ve fuzelerin erisemeyecegi sekilde olmali
  Cevapla
 • Albastı 2 ay önce Şikayet Et
  Sekiz köşeli Selçuklu yıldızı şeklinde yapılabilir
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 2 ay önce Şikayet Et
  Eskiden Türk Hava sahası "yol geçen hanı" gibi kullanılırdı, ABD U-2 uçakları ile keşif fotoğrafları çekilir Türkiye'ye bişey verilmezdi. Örneğin 2007 de "İsrail uçakları Hatay üzerinden girip, Türkiye içinden taaa Irak sınırına kadar gidip Suriye kuzeyini bombalayıp" yine aynı yoldan geri gitmişti..S-400 ELZEMDİRRR.. Alınınca bunları tekrar yapabilecek mi İsrail?????
  Cevapla
 • Mesut06 2 ay önce Şikayet Et
  Ay Yıldız Karargah müthiş... İnşallah en kısa sürede gerçekleşir..
  Cevapla
 • NIGDELI 2 ay önce Şikayet Et
  Gavur Amerika bütün silahları üretmemize neden oldu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan tuhaf 15 Temmuz mesajı
15 Temmuz anketinde çarpıcı sonuç! O rakam yüzde 7,4 arttı...