3 bin kişi HAK-İŞ’ten istifa ettirildi

31 Mart’ta CHP’ye geçen belediyelerde çalışanlara sendikalarını değiştirmeleri özellikle de DİSK’e geçmeleri için baskı yapılıyor. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, şimdiye kadar yaklaşık 3 bin üyelerinin istifa ettirildiğini açıkladı.

3 bin kişi HAK-İŞ’ten istifa ettirildi
3 bin kişi HAK-İŞ’ten istifa ettirildi
GİRİŞ 18.04.2019 07:46 GÜNCELLEME 18.04.2019 16:17
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Yerel seçimler öncesi "Hiçbir belediye işçisinin işine son vermeyeceğiz" sözünü veren CHP, ilk kez kazandığı belediyelerde zulme devam ediyor. Binlerce kişiyi işten çıkaran CHP'li belediyeler işçilere de sendika değiştirmeleri için baskı yapmaya başladı. HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan,  CHP'li belediyelerin işçilere yaptığı baskıları anlattı.

SORUN CHP'Lİ BELEDİYELERDE

CHP'nin ilk defa belediye başkanlığını kazandığı yerlerde sorunlar olduğunu belirten Aslan, "Bazı belediyelerde belediye başkanı daha mazbatasını almadan üyelerimize yönelik bir baskıyla karşılaştık. İstanbul'da AK Parti'de olup da CHP'ye geçen iki ilçe belediyesi var. Birincisi Esenyurt diğeri de Küçükçekmece Belediyesi. Küçükçekmece Belediyesi'nde uzun yıllardır DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası var. Buna AK Parti dönemi de dahil. AK Parti döneminde de oradaki işçiler DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'na üyelerdi. HAK-İŞ olarak Hizmet İş Sendikası olarak buradaki işçilere yönelik herhangi bir faaliyetimiz olmadı. O işçiler DİSK'in üyesi olarak devam ettiler" dedi. AK Parti'li belediye başkanının hiçbir zaman DİSK'e bağlı sendikalı işçileri göndermeye yönelik çalışma yapmadığını söyleyen Arslan, şöyle devam etti:

 

 

BOLU’DA BASKI VAR

Baskılar sadece İstanbul Küçükçekmece ve Esenyurt'ta değil. Bolu Belediyesi'nde de aynı durum var. Bolu'da da biz sendikasız işçileri üye yaptık ve toplu sözleşme yaptığımız halde ona müdahale ediliyor. O işçiler istifa ettirilmeye çalışılıyor. İzmir Menderes'te kadrolu işçileri değil sendikasız işçileri HAK-İŞ'e üye yaptık orada da gelir gelmez arkadaşlarımıza baskı yaparak istifa ettirdiler.”

KENDİLERİNİ UYARIYORUZ

“Bilecik Belediyesi, Bozöyük, Zonguldak Ereğli, Antalya belediyelerinde de durum böyle. Bütün belediyelerden randevu isteyip kendilerini de uyarıyoruz. Bazı belediye başkanları maalesef bu tavırlarından vazgeçmiyorlar. 3 bin civarında sendikamız üyelerinden istifalar var. Bu olaylar, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanı adaylarının bütün açıklamalara rağmen ne kadar gerçek olduğunu göstermesi açısından önemli.”

1 NİSAN'DA BAŞLAYAN OPERASYON

2017 yılında taşerona kadro verilince Küçükçekmece Belediyesi’nde kadro alan yaklaşık bin 500’e yakın işçiyi HAK-İŞ’e üye yaptıklarını belirten Arslan,”Biz bu işçileri başka bir sendikadan istifa ettirmedik. CHP belediye başkanı seçilir seçilmez daha mazbatasını almadan belediyedeki kadrolu işçilerin mensubu olduğu sendika bu arkadaşlarımızı tehdit ediyor. Henüz daha seçim sonuçları netleşmeden 1 Nisan’da başlayan bir operasyon” ifadelerini kullandı.

HUKUKİ DEĞİL

Esenyurt Belediyesi’nde örgütlenme için gittiklerinde sendikasız işçileri kendi bünyesine kattıklarına dikkati çeken Arslan, “Biz sendikasız işçileri üye yaptık bu adamlar da bizim sendikalı yaptığımız işçilere yönelik baskı kuruyorlar. Bu ne ahlaki ne hukuki bir tutumdur” dedi.

Yenişafak

ETİKETLER
hak iş
YAZDIR
YORUMLAR 63
 • EFE 5 ay önce Şikayet Et
  Hak iş sendikası hiç bir işe yaramıyor bize verdikleri vaatleri hepsi boş çıktı biz hak iş sendikası geçtik hiç bir hak yok ancak aidat kesmeyi biliyor sendikalı olduk zararlı çıktık
  Cevapla
 • İşçi 5 ay önce Şikayet Et
  Bu açıklamalar bir suç duyurusu değil mi, savcılar olayı araştırıp gerekli kanuni işlemleri yapabilir.
  Cevapla
 • Abdullah 5 ay önce Şikayet Et
  CHP demek PROBLEM demek CHP VATANA PROBLEM DEMEK
  Cevapla
 • Rua 5 ay önce Şikayet Et
  Demokrasiden bahseden fakat demokratik haklara dahi saygısı bulunmayan baskıcı ve totaliter kafalar....CHP hiç değişmedi vere değişmez.
  Cevapla
 • 43... 5 ay önce Şikayet Et
  Sandikta darbe ysptilar.İstanbulda akp 24 ilceyi ,chp 14 ilceyi kazanacak,oylar sayilmadan mantik olarak sonuç ortada ,ilcelerde akp ye oy veren secmen buyuk şehirde chp yi mi destekliyecek ,tamamen hirsizlik ,milyonlarin oylarini çaldilar,ozaman bu mantiga gore,bir evde, bir yerde hirsizlik yapip evsahibinin bütün bir ömur biriktirdigi mal varligini çalan kişiye bundan sonra,canim o mal onun elindeyse onu haketti onun mali kimse o mali hirsizdan alamaz ,çok guzel caldi diyelim.İstanbullular hakettiniz şimdi içiniz rahatmi diyenlere teessuf ediyorum,görunen koy klavuz istemez,oylarimizin ispati kazandigimiz ilcelerdir.Hakikatlerin en kisa zamanda gun yüzune cikmasi temennisiyle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İBB yönetiminden tepki çeken iptaller!
Trump'ı böyle uyarmış: Seninle oynadılar Başkan