AK Parti tek tek araştırdı! En yüksek Esenyurt

İstanbul’un 39 ilçesi arasında oy kullanmayan ve geçersiz oy kullanan seçmenin ağırlıkta olduğu yerler üzerinden çalışma yapan AK Parti, bu kapsamda ilçelerin 2014 ve 2019 seçimlerindeki oy oranlarının karşılaştırmalı olarak haritasını çıkardı.

AK Parti tek tek araştırdı! En yüksek Esenyurt
AK Parti tek tek araştırdı! En yüksek Esenyurt
GİRİŞ 16.05.2019 07:02 GÜNCELLEME 16.05.2019 07:07
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Yapılan çalışmada oy kullanan ve kullanmayan seçmenin sayısının yanı sıra, geçerli ve geçersiz oy miktarları ve kazanan partinin verileri belirlendi. Buna göre, 2014 yılında en çok Küçükçekmece seçmeni oy kullanmazken; 31 Mart seçimlerinde ise ilk sırada Esenyurt yer aldı. Esenyurt’ta 100 bin seçmen sandığa gitmezken; ikinci sırada 87 bin ile Küçükçekmece, üçüncü sırada ise 78 bin ile Pendik geliyor.

19 BİN GEÇERSİZ OY

Yine 2014’te en çok geçersiz oy Ümraniye’de çıkarken, 31 Mart’ta Esenyurt’ta 19 bin geçersiz oy kullanıldı. Esenyurt’tan sonra en çok geçersiz oy kullanılan ilçeler Küçükçekmece ve Pendik oldu. Geçersiz oy kullanımın en az olduğu ilçeler ise nüfus yoğunluğu dikkate alındığında Adalar ve Şile.

AK Parti yönetimi ve milletvekilleri hemşehrilerinin yoğun olduğu yerlerde seçim çalışması yapacak. Küskün seçmenin gönlünü almak için milletvekilleri İstanbul’daki hemşehri dernekleri ve STK’larla sık sık bir araya gelecek.

Öte yandan vekiller ve parti yönetimi ilçe ilçe ziyaretlerde seçmene seçimlerin niçin yenilendiğini anlatırken özel broşürler de hazırlayacak. Bu broşürlerde 2016 yılında Avusturya’da iptal edilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri örnek gösterilerek seçmene dağıtılacak. AK Parti kurmayları örnek olarak gösterilecek Avusturya seçimi ile ilgili şunları söyledi: 2016’da yapılan seçimde aradaki fark 31 bindi. Avusturya Yüksek Mahkemesi, görevli olmayan kişiler tarafından oy sayımı yapıldığı gerekçesiyle seçimleri iptal ederek yenilenmesine karar verdi. Burada dikkat çekilen husus görevli olmayan kişiler tarafından oy sayımı yapılması. Bu duruma ciddi bir yolsuzluk, usulsüzlüktür deniliyor. Bizimki de aynı şekilde seçim kanununda kamu görevlisi sıfatı taşımayan, görevlendirilmemesi gereken kişiler görevlendiriliyor. Bizim tespit ettiğimiz ve YSK’ya sunduğumuz yolsuzluklara ve usulsüzlüklere sebebiyet veriyorlar.

Türkiye Gazetesi

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • dogrucudavud 3 ay önce Şikayet Et
  esenyurt un ve k.cekmecenin sorunlari eski belediye baskanlariydi.2 belediyede bu yuzden kaybedildi.buyuksehire yansimasida bu yüzden. iett ibb nin en kötü çalışan şirketi hep aynı bahane şoför yok araç yok vs.yolcusu olmayan yerlere körüklü araçlar bombos gidiyor nüfusu yogun yerler ozel hslk otobüsleriyle iskence vaziyetinde.yillarca k.cekmece de sikayet ettik ne belediye ne iett duzeltme yapmadı,öğlen vakti dahi kapida ulaşım var.insanlari dinleyin teskilatlarinizi değil bazilari uzayda yaşıyor çünkü
  Cevapla
 • Milletin Avukatı 3 ay önce Şikayet Et
  insan bu kadar mı keyfine düşer. beka meselesini ıskalar. biz okula giderken arayacağımız ulaşacağımız yer bile yoktu. Hatta gülerlerdi yağmurda ıslanıyormuş diye
  Cevapla
 • mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  bu geçersiz oylar hangi sandıklarda kullanılmışsa daha çok o seçmene oy nasıl kullanılırı parti ya da muhtarlık anlatmalıdır
  Cevapla
 • Bircihan 3 ay önce Şikayet Et
  Bence kullanılan oylarda çalındı sandıklara seçmen oy kullanip oy sandığa oy kullanan kişiye seçmen listesine imza attirilmadi oy akp çıkan oylarda bu sayede kaybedildi adına da sandığa gitmeyen seçmen denildi
  Cevapla
 • Hamdi 3 ay önce Şikayet Et
  Seçmelere nasıl oy kullanacağı izah edilmeli.Broşür hazırlanmalı.
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Bu seçimde tek oy pusulası olacağı için geçersiz oy sayısının az olacağını düşünüyorum.31 mart seçimin de 4 oy pusulası ve hepsinin siyah beyaz olması çok kafa karıştırcıydı.Ama oy pusulaları renkli olursa parti renklerinde daha iyi olacağını düşünüyorum.Siyah , beyaz ve birbirine çok yakın parti puntoları çok kafa karıştırcı olabiliyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Evde kablosuz şarj aleti yaptı!
Galatasaray'da iki ayrılık! Resmen açıklandı