Bahçeli'den yeni sistem açıklaması: Değişim gerekiyordu

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada sistem tartışmalarına değindi. 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Bahçeli, yeni sistemin gerekli olduğuna dikkat çekti. "CHP'nin takoz koyma hedefi ters tepecek" ifadelerini kullanan Bahçeli, "Aynı yoldan farklı sonuca ulaşılacağını düşünemeyiz" diye konuştu.

GİRİŞ 09.07.2019 10:44 GÜNCELLEME 09.07.2019 14:07
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuşma yaptı. Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

 

"Türk milleti zorlu bir coğrafyayı, üzerinde hesap yapılan bereketli toprakları vatan yaptı. Bir vatana sahip olmanın ağır bedelleri vardı, bu bedeller de destanlaşan şehadetlerle ödendi. 

Milli ruh asırları kavramış, cihanı kuşatmış, beşeriyeti kendisine hayran bırakmıştır. Türk milleti, üzerinde yaşadığı aziz vatana tutunarak geleceğin yol haritasını çizmiştir.

 

 

Hükmedilen değil hükmeden, istikamet verilen değil istikamet veren ülke olmanın hedefiyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Tarih şuuru varsa gelecek vizyonu canlı bir resim gibi önümüzde duracaktır.

"Sistem değişikliği gerekiyordu"

Türk milletinin birinci hedefi bekasını korumak olmalıdır.

15 Temmuz'da yaşananlar tarihimizin çağrısını tekrar hatırlatmıştır. Demek ki Türk vatanını işgal emelleri hala bitmemiştir. Demek ki küresel odakların mütecaviz akımları hala kesilmemiş, daha doğru bir ifadeyle kesilmeyecektir. Bu nedenle hükümet sisteminin değişmesi gerekiyordu. Siyasetteki itiş-kakış son bulmalıydı. Kutuplaşma en aza çekilmeliydi. Cephe siyaseti değil, kaynaştırıcı bir anlayışın kök salması temin edilmeliydi.

Parlamenter sistemden kaynaklanıp siyaset hayatımızı doğrudan kuşatan krizlerin milli mutabakatla bitirilmesi, değilse bile azaltılması en acil gündemdi.

Tarihimize ve kültürümüze en uygun modele intikal sağlanmış, Türkiye Cumhuriyeti de 3. evresine eklemlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi milli misyon ve vizyonumuzla 2053 ve 2071 hedeflerimizi zemin hazırlayacaktır.

Biz karanlığı gördük, bunu dert ettik sonra da bir mum yakıp etrafı aydınlattık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geleceğin büyük ve güçlü Türkiye'sinin teminatıdır. Yeni sistemi alışma evresi de son derece uyumlu geçmiştir. Hükümet krizleri yoktur, koalisyon çatlakları yoktur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye'nin önünü açmıştır. Kararların alınmasını kolaylaştırmış, devlette çift başlılığı neşter vurmuştur. Yeni sistemle birlikte kalıcı siyasi istikrarın kilidi açılmıştır.

"O dönem bitti"

Sayın Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini söylüyor. Sayın Kılıçdaroğlu, cumhuriyet tarihinde bize tek tarafsız cumhurbaşkanı göstersin. Devlet demek hukuk demektir. Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır. Bununla birlikte her devlet adamı hukuka uymakla mükelleftir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle sahnenin önünde tarafsız, arkasında siyasi ve ideolojik saiklerle hareket eden dönem bitti.

"Kılıçdaroğlu için çember daralıyor"

Sayın Kılıçdaroğlu'nun kıvranması amaçsız ve çarpık siyaset hastalığıdır. CHP Genel Başkanı şafak vakti başka karanlık basınca başka konuşmaktadır. Kılıçdaroğlu için bazen hüzünleniyorum. Gidişat hayra alamet değildir. Sayın Kılıçdaroğlu için çember daralıyor. İstanbul'un yeni belediye başkanı da boş zamanında makamına uğrarken, geri kalan zamanlarında üstüne vazife olmayan her işi yapmaktadır.

15 Temmuz milattı. Tanzimat dönemindeki hataları tekrarlayamazdık. Milli bekamıza pusu kuran alçaklarla mücadele etmekten korkmadık, kaçmadık. Aynı yoldan farklı sonuca ulaşılacağını düşünemeyiz. Kendi içimizde bir olmazsak, bölünüp parçalanmamız kesindir.

Merkez Bankası'ndaki görev değişimi

Merkez Bankası Başkanı hükümet tarafından ataması yapılan bir bürokrattır. Hiçbir bürokrat imtiyazlı değildir. Görevini layıkıyla yapan kalır, yapamayan gider, devletteki işleyiş budur, böyle de olmalıdır. Görevden alınan Merkez Bankası Başkanı’nı siper yapıp ekonomide felaket senaryosu yazanlar en hafif tabirle utanmasını kaybetmiş densizlerdir.

Merkez Bankasının bağımsızlığı başka bir şey, Başkanı'nın kurumsal hedeflere ulaşamadığından olayı hükümet tasarrufuyla görevden alınması başka bir şeydir. Merkez Bankası Başkanı ayrıcalıklı değildir. Fiyat istikrarı konusunda sorunlar varsa, enflasyonla mücadele tekliyorsa, Banka kendisini gözden geçirmek, politika enstrümanlarını ve ekonomik müdahale araçlarını sorgulamak durumundadır. CHP’nin ganimet avına çıkması art niyetliliktir. 

CHP’li sözcüler dedikodu yapmak yerine şu sıralar moda haline gelen, cevabı da oldukça zor olan 'Yeni doğmuş, sütle beslenen sığır yavrusuna ne ad verilir?' sorusunun cevabını aramaya koyulmalıdırlar. Şıklar arasında bulunan 'oğlak, sıpa, kuzu, buzağı' seçeneklerinden birisini tercih edebilecekler, arzu ediyorlarsa telefon jokeri veya çift cevap haklarını da kullanabileceklerdir. Bize göre daha yararlı bir iş yapmış olacaklar, böylece zamanları da boşa geçmemiş sayılacaktır.

BM'nin PKK ile skandal sözleşmesi

BM'nin bir terör örgütünü kabul etmesi insanlık vicdanını hayal kırıklığına uğratmıştır."

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Zaim 5 ay önce Şikayet Et
  İyiparti örgütün siyasi uzantisindan fırça üstüne fırça yiyor.... Bakalım, şer yuvası yapı Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş için ne zaman hamle edecek... Yılanla çuvala girmenin acı sonucu....
  Cevapla
 • canturk 5 ay önce Şikayet Et
  akp ve mhp genç dinamik yüzler görmek istiyoruz sıcak yüzler sempatik ama ateşli yaşına göre olgun akıllı dinamik heyecanlı ve bilgili islamiyeti yaşayan bir lider arıyor turkıye genc bır nufusa sahıp bır ulke ama yaslılar yonetiyor ıkısınıde sevıyoruz ve desteklıyoruz ama yenı yuzlerı on plana cekıp altta derın devleti de tayyıp erdogan ve bahcelı yonetmelı görüntüde baskası içerikte baskası olacak sekılde olmalı yanı tayyıp erdogan ve bahcelının aklı genc dınamık bır yuzle can bulmalı
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Bahçeli bırakmamak için akp ile işbirliği içinde zaten.
  Cevapla
 • Hadi 5 ay önce Şikayet Et
  Kamuda israfın önüne geçilsin. Bürokrat ve siyasilerin araç lojman vb harcamalarına son verilsin. Verilen teşvikler üretime yönelik olsun köyden kente göçün önlenmesi için gerekli çalışmalar yapılsın. .....
  Cevapla
 • nami 5 ay önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlu için dediklerine katılıyorum. Gitmeli.
  Cevapla
 • Suat Ak 5 ay önce Şikayet Et
  Allah Devletimizi Reisimizi başımızdan eksik etmesin yoksa meydan bir kaç haddini bilmez yalancılara hırsızlara kalaçak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul için korkutan görüntü! Kırmızı alarm
ABD'den Rusya'ya 'Başkanlık Seçimleri' uyarısı