CHP'nin F35 açıklaması şaşırtmadı! NATO ve ABD'yi haklı gördüler

Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz: - "Ülkemizin F-35 projesinden çıkarılması dolayısıyla uğrayacağı ekonomik ve siyasi kayıpların etkilerini azaltmak için her türlü tedbir alınmalı ve Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı temelinde yeniden sağlıklı bir zemine oturtulması sağlanmalıdır" dedi.

CHP'nin F35 açıklaması şaşırtmadı! NATO ve ABD'yi haklı gördüler
CHP'nin F35 açıklaması şaşırtmadı! NATO ve ABD'yi haklı gördüler
GİRİŞ 18.07.2019 16:15 GÜNCELLEME 18.07.2019 16:15
Bu Habere 251 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, "Ülkemizin F-35 projesinden çıkarılması dolayısıyla uğrayacağı ekonomik ve siyasi kayıpların etkilerini azaltmak için her türlü tedbir alınmalı ve Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı temelinde yeniden sağlıklı bir zemine oturtulması sağlanmalıdır." ifadelerini kullandı.

 

 

Çeviköz, yazılı açıklamasında, ABD yönetiminin Türkiye'yi F-35 programından çıkarma kararını değerlendirdi.

Türkiye'nin F-35 savaş uçağı projesinden, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi aldığı gerekçesiyle çıkarılmasının, Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası yarattığını belirten Çeviköz, şunları kaydetti:

 

 

ÇÖZÜMÜ MÜMKÜNMÜŞ VE ÇÖZÜLMEMİŞ

"Ülkemizin F-35 projesinden çıkarılması dolayısıyla uğrayacağı ekonomik ve siyasi kayıpların etkilerini azaltmak için her türlü tedbir alınmalı ve Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı temelinde yeniden sağlıklı bir zemine oturtulması sağlanmalıdır. Türkiye'nin Patriot füzelerinin alımı konusunda zorluk yaşadığı ve bu nedenle seçeneklerinin azaldığı ortadadır. Giderek büyüyen ve bugün ülkemizi çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya bırakan bu sorunun kriz haline gelmeden önce doğru diplomatik adımlarla çözümü mümkündü. Ne yazık ki bu fırsat kaçırılmıştır."

TÜRKİYE'NİN SAYGIN KONUMU ZEDELENMİŞ

S-400 alımının, Türkiye ve gelecek kuşaklar için öngörülemeyen maliyetler yaratma potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Çeviköz, bu tercihin, Türkiye'nin Avro-Atlantik camiasındaki saygın konumunu zedeleyebileceğine işaret etti.

"NATO ihtiyatlı yaklaşım benimseyebilir"

Çeviköz, F-35 projesinden dışlanmasının, ekonomi, dış politika ve savunma sanayi alanlarında Türkiye'ye büyük bir bedel ödetebileceğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

TÜRKİYE TEHDİT ALTINDAYKEN NATO'YU SAVUNDU

"Altyapı ve eğitim konularında yatırım yaptığımız, tedarik zincirinin yaklaşık yüzde 7'sinde rol oynadığımız F-35 projesinden çıkarılmanın ülkemize maliyetinin 9 milyar dolar olduğu açıklanmıştır. S-400'ün NATO sistemleri için risk oluşturacağının NATO yetkilileri ve müttefiklerimiz tarafından ifade edilmesi de ülkemizin NATO içindeki konumunu ve NATO üyesi ülkelerle ikili ilişkilerimizi olumsuz etkileyecektir. Daha somut bir ifadeyle, NATO tatbikatlarında ülkemize yönelik daha ihtiyatlı bir yaklaşım benimsenebilir. Türkiye'nin S-400 alımı nedeniyle Batı dünyasından uzaklaştığı algısının dünya kamuoyunda giderek yerleşmesi ülkemizin geleceği için olumsuz bir durumdur. Yaşamakta olduğumuz derin ekonomik krizi ve dış politikadaki sıkışmışlığımızı aşmak için dengeli, ölçülü ve ülkemizin kapasitesiyle uyumlu bir siyaset izlemek artık yaşamsal hale gelmiştir."

ETİKETLER
ünal çeviköz s400
YAZDIR
YORUMLAR 251
 • Anka 5 ay önce Şikayet Et
  bu laflarla şimdi iktidarmı olacaksınız siz ruyanızda görürsünüz
  Cevapla
 • fatih 5 ay önce Şikayet Et
  bunlar dışardakilerden tehlikeli....
  Cevapla
 • Neeee 5 ay önce Şikayet Et
  Ne geldiyse başımıza batıdan geldi abd avrupa ve goygoycularından geldi. Komşu rusya iyidir mert delikanlıdır arkadan vurmaz batı gibi. Rusyayla munasebetimiz batıdan öncedir
  Cevapla
 • okan 5 ay önce Şikayet Et
  bunlar hiç konuşmasaydı ikdidar olabilirlerdi.
  Cevapla
 • kaan 5 ay önce Şikayet Et
  Teslimiyetçi zihniyetle siyaset yaparsanız ancak amerikan mandası olursunuz. Bu aziz millet canını verir de hiç bir zulme boyun eğmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan son dakika Libya açıklaması! AB'ye çağrı yapıp resti çekti...
Yerli otomobil bereketi! Sadece 15 dakika! Talep patladı...