Lübnan büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Gassan Muallim'in, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliğine yapılan provokatif eylem nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı belirtildi.

Lübnan büyükelçisi bakanlığa çağrıldı
Lübnan büyükelçisi bakanlığa çağrıldı
GİRİŞ 05.09.2019 21:40 GÜNCELLEME 05.09.2019 22:55
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Gassan Muallim'in, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliğine yapılan provokatif eylem nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı belirtildi. 

 

 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bugün sabah saat 06.00 sularında, 8-10 kişiden oluşan bir grup, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği kançılaryasının kapısına tehditvari ifadeler içeren bez parçası astı.

Bunun üzerine, Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Gassan Muallim, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak olaydan duyulan rahatsızlık kendisine aktarıldı. 
Muallim'e, bu şahısların kançılarya giriş kapısına kadar yaklaşabilmelerini, her şeyden önce Türk büyükelçiliğinin güvenliği bakımından kaygı verici bulunduğu vurgulandı. 
Ayrıca, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği başta olmak üzere Lübnan'daki tüm Türk çıkarlarının korunmasına yönelik gereken güvenlik tedbirlerinin vakit geçirmeksizin alınması talep edildi. 
Bu bağlamda, benzer girişimler Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği tarafından da Lübnanlı makamlar nezdinde yapıldı. 

 

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği'ne provokatif eylem

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın, "Osmanlı Devleti'nin Lübnanlılara devlet terörü uyguladığı" yönündeki skandal ifadelerinin ardından Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği'ne provokatif eylemde bulunuldu.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, başkent Beyrut'un kuzeyinde yer alan Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği önüne sabahın erken saatlerinde 8-10 kişilik bir grup geldi.

Polislerin tüm ikazlarına rağmen büyükelçilik binasının giriş kapısına kadar ilerleyen provokatörler, Türk Bayrağı ile birlikte üzerinde kuru kafa figürü ve "siz de oturun oturduğunuz yerde" yazılı bir ifadenin yer aldığı pankartı binanın ana kapısına astı.

Provokatif eylem, pankartın büyükelçilikte görevli polisler tarafından kısa sürede indirilmesiyle sona erdi.

Söz konusu kişilerin ise Cumhurbaşkanı Avn'ın siyasi partisi Özgür Yurtseverler Hareketi'ne bağlı Omega Grubu mensupları olduğu ifade ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • Serhat 5 ay önce Şikayet Et
  Valistigim is yerinde bircok lübnanli arkadasim var hicbiride osmanli hakkinda negatif konusmuyor hepsi olumlu gecmisini bilen insanlar. Diger arkadaslara kariliyorum bir iki densiz politikacinin konusmasini halkin üstüne yikmayin.
  Cevapla
 • Hmd 5 ay önce Şikayet Et
  Daha Osmaliyi çoook ararsıniz
  Cevapla
 • Hüseyin 5 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı bunları adam yerine koydu bunlar Osmanlı düşmanı oldu Fransa bunları kırdı geçirdi Fransa’dan çok sevdikleri kimse yok
  Cevapla
 • 57.Alay 5 ay önce Şikayet Et
  Kabile devletleri politikadan anlamaz falaka dan anlar
  Cevapla
 • A.Colak 5 ay önce Şikayet Et
  Bu fransiz ingiliz yahudi usaklari na ,ne oluyor!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Onur Ocaktan: İnsanların gönlüne dert düşürmek istiyoruz
İranlılardan Türkiye'ye girmek için şaşırtan taktik! Sınırda alarm, harekete geçildi