Artık bekçilerde kimlik sorup silah kullanabilecek

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'nin ilk 9 maddesi kabul edildi. Bekçiler, görev bölgelerinde ve çalışma saatleri içinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek. Bekçiler, şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine götürecek. Bekçiler, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak.

Artık bekçilerde kimlik sorup silah kullanabilecek
Artık bekçilerde kimlik sorup silah kullanabilecek
GİRİŞ 29.01.2020 06:27 GÜNCELLEME 30.01.2020 11:52
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

TBMM İçişleri Komisyonunda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'nin ilk 9 maddesi kabul edildi.

 

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde aranan şartlara, çarşı ve mahalle bekçilerinin atama ve adaylık süreçlerine, görev ve yetkileri ile çalışma şekillerine ilişkin esasların düzenlenmesi amaçlanıyor.

Teklife göre, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilecek.

 

Emniyet ve jandarma teşkilatlarında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilecek.

ÖZEL ŞARTLAR ARANACAK

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde Devlet Memurları Kanunu'nda sayılan genel şartlar ile İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenen eğitim, yaş, sağlık ve fiziki yeterlilik gibi özel şartların bulunması gerekecek.

SINAVDA BAŞARI ŞARTI

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edilmek için İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak giriş sınavında başarılı olmak şartı aranacak.

Düzenlemeye göre, sınavlarda başarılı olan, görevini yapmaya engel teşkil edecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler emniyet veya jandarma teşkilatlarına İçişleri Bakanının onayıyla aday memur olarak atanacak.

ADAYLIK SÜRESİ AÇIKLANDI

Çarşı ve mahalle bekçilerinin adaylık süresi 1 yıldan az 2 yıldan fazla olamayacak. Adaylık süresi içinde verilen temel ve hazırlayıcı eğitimlerde başarılı olanların asaleten atamaları yapılacak.

Adaylık süresi içinde temel ve hazırlayıcı eğitim devrelerinin her birinde başarısız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenlerin, aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların memuriyetle ilişikleri İçişleri Bakanının onayıyla kesilecek.

HALKIN İSTİRAHAT VE SAĞLIĞINI SAĞLAYACAK

Çarşı ve mahalle bekçileri, görevli oldukları mülki sınırlar içinde halkın istirahat, sağlık ve selametini sağlayacak.

Bekçiler, yolda hastalanan, kazaya uğrayan, düşüp kalan ve genel durumu itibarıyla yardıma muhtaç olanlara yardım edecek, yardıma ihtiyaç duyduğu değerlendirilen, şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları, kimsesizleri, engellileri ve acizleri en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.

Bir semt, yer, yol veya sokak sormak için başvuranlara gerekli bilgiyi verecek olan bekçiler, doğum, ölüm, hastalık, kaza, yangın veya afet gibi önemli, acele haller sebebiyle, yapılacak yardım isteklerinden gücü dahilinde olanları öncelikle yerine getirecek.

Büyük tehlike arz eden yangın ve su baskını gibi afetlerde mahalle sakinlerini derhal uyarmakla görevli olan bekçiler, toplum sağlığını ve güvenliğini tehdit eden bir hayvana rastlanıldığında verebileceği zararları engellemek için kişileri alandan uzaklaştıracak, ilgili genel kolluk ve belediyeyi durumdan haberdar edecek.

DEVRİYE HİZMETİ YÜRÜTECEK

Çarşı ve mahalle bekçileri; görev saatleri içinde görevlendirildikleri bölgede devriye hizmeti yürütecek, görev bölgeleri içinde bulunan konut, iş yeri ve araçlar gibi malların korunmasında sahipleri tarafından noksan alınan tedbirleri tamamlattıracak, şüpheli durum veya kişileri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek, kamu düzenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların önlenmesi amacıyla genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri alacak.

Uyuşturucu madde imal edildiği, satıldığı veya kullanıldığından, kumar oynandığından ya da fuhuş yapıldığından şüphe edilen yerleri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek bekçiler, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engelleyecek, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıtları ve diğer engelleri kaldırılmasını sağlayacak.

Çarşı ve mahalle bekçileri, görev bölgesi ve çalışma saatleri ile sınırlı olmak kaydıyla kişileri ve araçları; bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek, suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek, hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş olan kişileri tespit etmek, kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya malvarlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir tehlikeyi önlemek amacıyla durdurabilecek.

DURDURMA İÇİN MAKUL NEDEN

Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için makul bir sebebin bulunması gerekecek. Süreklilik arz edecek, fiili durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamayacak.

Çarşı ve mahalle bekçisi, görevini yerine getirirken kendisinin çarşı ve mahalle bekçisi olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra, durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirecek, durdurma sebebine ilişkin sorular sorabilecek, kimliğini veya bulundurulması gerekli diğer belgelerin ibraz edilmesini isteyebilecek.

Bu kişilere kimliğini ispatlamada gerekli kolaylık gösterilecek. Belgesinin bulunmaması, açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması dolayısıyla ya da sair surette kimliği belirlenemeyen kişi tutularak durumdan derhal genel kolluk görevlileri haberdar edilecek.

Durdurma süresi, durdurma sebebine esas teşkil eden işlemin gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan makul süreden fazla olamayacak. Durdurma sebebinin ortadan kalkmasıyla kişilerin ve araçların ayrılmalarına izin verilecek.

Bekçiler, durdurduğu kişi üzerinde veya aracında silah veya tehlike oluşturan diğer bir eşyanın bulunduğu hususunda yeterli şüphenin varlığı halinde, kendisine veya başkalarına zarar verilmesini önlemek amacına yönelik el ile dıştan kontrol dahil gerekli tedbirleri alabilecek. Bu amaçla kişinin üzerindeki elbisenin çıkarılması veya aracın, dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin açılması istenemeyecek.

ZOR VE SİLAH KULLANMA YETKİSİ

Çarşı ve mahalle bekçileri, suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.

Bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek.

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 90
 • Vicdan 3 hafta önce Şikayet Et
  Bekçi uygulaması güzel oldu. Güvenlik artar. Yanlız halk deyimiyle suç makinesi denen defalarca suç işlemiş insanlar dışarı çıkmamalı. Adam onlarca kez hırsızlık yapmış. Polis görevini yapmış yakalamış adamlar sonra nasıl oluyosa dışarı çıkıyorlar. Hiç olmazsa bir insan onkez suç işlemişse gün yüzü göstermeyin çımmasın iflah olmaz daha dense cezası ağır olsa. Suç ve suçlu kalmaz. Diye düşünüyorum. Kendi düşüncem bu. Hatalıysam kusura bakmayın.
  Cevapla
 • Adem 4 hafta önce Şikayet Et
  Sayın soylu, yaptıklarınıza teşekkür ediyorum. Lütfen sokaktaki ve karakoldaki polislerin laubali davranışlarına bir çare bulun. Devlet saygıyı hak etsin. Telefona bakan, polis değil, işine bakan ciddi ve saygı duylan polis olsun. Saygılar..
  Cevapla
 • TÜRKİYE'M 4 hafta önce Şikayet Et
  Artık keyfimize bakalım ..emniyet sağlam!
  Cevapla
 • BİZ 4 hafta önce Şikayet Et
  zaten soruyorlardı
  Cevapla
 • Gececi 4 hafta önce Şikayet Et
  kardeşim kimse keyfi kimlik sormuyor . Eğer sıkıntın yoksa kimlik sorma ve kontrol işlemi 15 saniye bile sürmüyor ayriyeten herkesin güvenliği için çalışılıyor. sokaklarda gece geç saatlerdde nelerin olduğunu bir bilseniz konuşmazsınız bu kadar emin olun. Bir yerlerde sana ve ailene zarar verecek insanlar muhakkak oluyor bunlar sırf bu kimlik muhabbeti yüzünden bizlere neler neler söylüyorlar ve de davranıyorlar bunların önüne geçmezsen sokakta yürüyemezsiniz. eskiden akşam 7 olduğu zaman evden kimse dışarı çıkamazdı eşinle dosstunla gezemezdin ya kapkaççısı ya gaspçısı ama şuan geç saatlere kadar hatta sabahlara kadar insanlar güven içinde ülkesinde yaşıyor.
  Cevapla
 • taşeron 4 hafta önce Şikayet Et
  aynen zaten soruyorlardı.. devlet uyanıklı yaptı.. cunku kanun koyucu dedıkı oyle soramazlar kımlık dıye sımdı ıse khk ıle cıkardılar kanun koyucuyu ıpleyen yok!! ulkemız zor gunlerden gecıyor allah yardımcımız olsun.. bundan sonra zırt bırt kımlık gostermek zorunda kalacagız...
  Cevapla
 • hakan 4 hafta önce Şikayet Et
  bu fevkalade yanlış bir karardır bekçinin eğitimi yok bekçi polis gibi olmamalı işgüzar davranışlar sergileyebirlirler bir de polis olamamış bekçi psikolojisi vardır eskiden kalma filimlere bile girmiş
  Cevapla
 • Mustafa 4 hafta önce Şikayet Et
  Polisin tüm yetkilerine sahip olmayacaklar bekçiliği kaldırın bekçileri de mağdur etmeyin. Bu insanlara yeterli eğitim verilirse neden korkulsun. Suç işlemeyi kafasına koyan kişi ne polisi ne de bekçiyi ister. Eksikleri varsa düzeltilir.
  Cevapla
 • Kartalll 4 hafta önce Şikayet Et
  Tutustunuzmu len
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya ve Çin reddetmişti! Türkiye'den talep ettiler: 3. sınır kapısı açılsın
Türkiye 48 saatte büyük koz elde etti! Rusya buna mecbur kalacak