'Dini bayramlardan bile vazgeçeriz!

DTP Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna yine olay açıklamalarda bulundu. Ayna, 'Kurban bayramı ve Ramazan bayramından geçeriz, Nevruzdan asla' dedi.

 • GİRİŞ25.03.2008 18:46
 • GÜNCELLEME25.03.2008 18:46
'Dini bayramlardan bile vazgeçeriz!

Beraberinde bulunan Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır ve DTP eş Başkanı Kamuran Yüksel ile birlikte Van'da Yüksekova ilçesinde geçen ve önceki gün çıkan olaylarda hayatını kaybeden İksal Yaşar'ın taziye ziyaretinde bulunan Emine Ayna, öğle saatlerinde karayolu ile Hakkari'ye geldi.

Parti binası ziyaretinin konuşan Ayna, 'Şubat ayının ortasından beri eylemlerimizle halkın geliştirdiği demokratik ve meşhru eylemleri taleplerini ortaya koyduğu eylemleri Ak Parti hükümetinin isteği ve emriyle devletin çok ciddi yönelimleri oldu.

Özelikle son 2-3 gün içersinde gelişen bölgedeki Nevruz bayramı kutlamalarını yasaklayarak engellemeye kalkıştılar. Nevruz Bayramı Kürtlerin geleneği ve kültürüdür. Kürtler ne olursa olsun Nevruz bayramında vazgeçmezler. Kurban bayramında vazgeçebilirler, kurban kesmeyebilirler, kutlamayabilirler, bu yıl ise kutlamadılar. Yine Ramazan bayramında vazgeçebilirler kutlamayabilirler. Ancak Kürtler Nevruz bayramında vazgeçmez, çünkü özgürlük anlamına geliyor.

Van ve Hakkari başta olmak üzere birçok ilde Nevruz bayramına yöneldiler. Yüksekova'da şehit olan arkadaşımızın cenazesini kaçırarak gömmüşlerdi.

Yüksekova halkı o büyük direnişi ile cenazesini geri aldı ve kendisi gömdü. Yüksekova da taziye ziyaretinden bulunduktan sonra Hakkari'ye gelerek geçmiş olsun dileklerimi sunmak için geldim. Hakkari halkının göstermiş oldukları onurlu duruştan dolayı teşekkür edip tebrik ediyoruz.

Van, Siirt, Bingöl illeri bizim için çok önemli. Bu iller bizim olup elimizde alınan yerlerdir. Hakkari'den sonra da büyük direniş gösteren Siirt ilini ziyaret edeceğiz' dedi.

DTP Eş Başkanı Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın Hakkari ziyareti halen sürüyor.


İHA

1 DAKİKADA 7 GÜNDEM

Yorumlar71

 • suat şen 9 yıl önce Şikayet Et
  Bölücü bu bölücü.... Evet başlıkta olduğu gibi bu kadın bölücü.Siz hangi milletin maşalığını yapıyorsunuz da gelip oradaki kürt kardeşlerimizin kanına girmeye çalışıyorsunuz.Biz bu vatanı 1915 te kürt kardeşlerimizle beraber savunduk ve beraber yaşamaya kararlıyız.Siz değilmisiniz o insanları kışkırtıp dağa çıkaran ...
  Cevapla
 • canadian 9 yıl önce Şikayet Et
  kurt kardeslerim. bakin ve gorun bu insanlarin kime hizmet ettigini gorun
  Cevapla
 • Hafsa K. 9 yıl önce Şikayet Et
  Kürtler dindardır. Kürtler dindar bir topluluktur ve asla dini değerlerinden vazgeçmezler vazgeçenler ise ermeni asıllı olup kendini kürt alevisi olarak tanıtanlar olur
  Cevapla
 • fatih kanlı 9 yıl önce Şikayet Et
  doğrudur.... bu kadın heralde paskalya yortusundan bahsediyo çünkü ramazan ve kurban bayramları müslümanların bayramı...
  Cevapla
 • siyar güneş 9 yıl önce Şikayet Et
  önce din sonra ırk . yazıklar olsun tek kelimeyle dinini ırkına değişen snn gibi ne kadar insan warsa hepsine yazıklar olsun. ben kürdüm ama önce müslümanım sonra kürdüm önce bnm için din özgürlüğü lazım ırk özgürlüğü değil dinin özgür ise kimse dil uzatamıor ise ırkında özgürdür.ama dinin özgür değil ise ırkın istediği kadar özgür olsun ezik bi ırk olur.snn kürt olduğunada inanmıorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun