Cahillerin oyuyla demokrasi olmaz!

Zeliha Berksoy, Türk halkının 50 yıllık bir süreç içerisinde cahil bırakıldığını belirterek 'cahillerin oyuyla demokrasi olmaz' dedi.

GİRİŞ 07.05.2009 17:08 GÜNCELLEME 07.05.2009 17:08
Bu Habere 144 Yorum Yapılmış
CNN Türk'te Reha Muhtar'ın 'Çok Farklı' programına konuk olan Tiyatrocu ve Öğretim Üyesi Zeliha Berksoy, Türk halkının cahil bırakıldığını, ‘cahillerin oyuyla demokrasi olmayacağı’nı söyledi. Televizyongazetesi’nin haberine göre Berksoy, dinin insanlara doğru anlatılmadığını ve cahillere bırakıldığını belirtti.
Hatırlanacağı gibi daha önce Aysun Kayacı ‘Benim oyumla çobanın oyu bir olamaz’ demiş ve uzun süre bu sözüyle gündemi meşgul etmişti.

Tiyatrocu ve Öğretim Üyesi Zeliha Berksoy, kişisel olarak kendisinin mahalle baskısı yaşamadığını söyledi. Berksoy, "Hiç öyle bir şey yaşamıyorum. Bunun da gerçekte yaşandığına da inanmıyorum. Bu insanın kendi kişiliğine bağlı bir şey. İnsan nasıl rahat ediyorsa öyle yaşıyor" diye konuştu.
Ancak, buna rağmen bir yandan da insanların birbirlerini etkiledikleri ve küçük mahallelerdeki kapalı devre yaşamlarda bu tür baskıların var olduğunu ifade eden Berksoy, bunun en büyük nedeninin de eğitimsizlik ve kültürsüzlük olduğunu söyledi. Berksoy, "Kültürün içinde her şey yer alıyor. Yaşamın bilgi ve görgüsüne kadar. Bence bütün bunların içine sanat girse bütün bu dertlerden herkes kurtulacak diye düşünüyorum. Hayatı, rahat yaşamaktır önemli olan, özgürlüktür önemli olan" dedi.

BENİM SEMTİMDE ÖTEKİLEŞTİRME YOK

Mahalle baskısının biraz da yaşanılan semte bağlı bir durum olduğunu da belirten Zeliha Berksoy, "Tabi ben bir mahalle baskısı ya da ötekiler gibi bir şey diye algılamıyorum ama şunu görüyorum, sıkıştırılmış bir enerji görüyorum. Sıkıştırılmış enerjinin en koyu ve en derin olayını Mardin hikayesinde yaşadık. Bunun kökeninde tabi ilkellik yatıyor" şeklinde konuştu.

CAHİLLERİN OYUYLA DEMOKRASİ OLMAZ!

Cehaletten çok korktuğunu söyleyen Zeliha Berksoy, "Siz bu halkı bu kadar cahil bırakırsanız o bir kitle olmayacaktır, o bir sürü olacaktır. Ve bu sürüyü de peşinden sürükleyip götürmek çok basit bir şey. Yani burada örtünmüş, örtünmemiş, mahalle baskısı vs. bence bunların hepsi çok suni. Çok suni oyunlar bunlar" dedi.

Cahilliğin olduğu yerde bilincin olamayacağını ve insanların sürükleneceğini, etkileneceklerini ifade eden Berksoy, böyle bir durumda da demokrasiden söz edilemeyeceğini belirterek "Böyle bir demokrasi olamaz. Ben böyle bir seçimde, demokratik seçim olduğuna falan inanmıyorum. Hayatın kendisinde yok çünkü" diye konuştu.

BİNLERCE İNSAN AÇ YATIYOR

İşlerinden atılan, işsiz kalan binlerce insana dikkat çeken Zeliha Berksoy, "Binlerce insan işinden atıldı ve aç yatıyor. İster başını bağlasın, ister bağlamasın. Bu beni ilgilendiriyor. Niçin o insanlar aç yatıyor? İki milyon kişi işinden atılmış aç şu anda. Maaşları bilmem ne kadarı inmiş. İşte görüyoruz. İşçiyi görüyoruz maaşı zaten avuç içi kadar, yüzde 15 indirilmiş. Ne yesin ne içsin? Onun karısı başını bağlıyormuş. Hiç önemli değil benim için. Bu demokrasi değil. Büyük bir gaddarlık yaşanıyor" ifadesini kullandı.

İNSANLAR CAHİL BIRAKILDI

50 yıldır halkın bir takım çıkarlar nedeniyle eğitimsiz bırakıldığını savunan Zeliha Berksoy, "Tabi ki eğiteceksiniz. Ama 50 yıldır bu yapılmadı. 50 yıl önce yapsalardı! Daha ülkenin nüfusu 15 milyonken yapsalardı! Şimdi olmuş 75 milyon.... İnsanınıza sahip çıkmamışsınız, gençlerinizi eğitmemişsiniz, onlara doğruyu yanlışı, evrensel değerleri anlatmamışsınız" diyerek dinin de insanlara doğru anlatılmadığını ve cahil bırakıldıklarını söyledi.

ÇAĞDAŞ BİR EĞİTİM SEFERBERLİĞİ LAZIM

Usta oyuncu Berksoy, bu durumun aşılması için çok çağdaş bir eğitim seferberliği önerisinde bulunarak "Bütün kırsal kesimlerde çağdaş bir eğitim seferberliği öneriyorum.. Dinse dini de kendi realitesi içinde öğreteceksiniz.. Bunu öğretenler de cahil. Cahil bırakılıyorlar. Onlar da siyasi bir düşünce ya da çıkarlarla ya da kendi cehaletiyle gidiyor. Formül yanlış. Çünkü bütün çocuklar doğduğunda aynıdır. Hitler de doğduğunda bir bebekti. Ama nasıl oldu. İnsanın değişebilirliği diyalektiği var" dedi.
Zeliha Berksoy, insanlara olanak tanınmaması, insanca yaşayamamaları, evrensel değerlerle tanıştırılmaması gibi durumlar içinde demokrasiden söz edilemeyeceğini ifade etti ve "Bugün işçilerin maaşından yüzde 15 indirmek hangi demokrasidir? İnsanları işlerden atmak hangi demokrasidir?" diye konuştu.
KAYNAK: TELEVİZYON GAZETESİ
YORUMLAR 144
 • vermesem 10 yıl önce Şikayet Et
  akıllı cahillere cevap. yorumlara bakılırsa zeliha berksoyu onaylayan çok aramızda, ama yanlış okuyup biryerlere gelmek kimseye üstünlük sağlamaz, kimseye diğer insanları aşağılama hakkı vermez bu ülke hepimizin, demokrosiyi herkes kendine göre yorumlayamaz halkı cahil görenler asıl cahillerdir.
  Cevapla
 • Alper türkoğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  !!!!CAHİLLİK NEDİR AÇIKLIYORUM!!!!. bu kadının bu kadar açık ve net görüşlerini anlamayarak kötüye yorabilen zeka sahibine CAHİL denir...
  Cevapla
 • Ahmet ALP 10 yıl önce Şikayet Et
  Mehmet Aksu : Akıllı adam'a hitaben !. Selam kardeşim. Çok hoş bir yorumda bulunmuşun. Ama birşeyi daha açık yazmayı unutmuşun sanırım. Bu akıllılar sadece kendileri oy verseler emin ol 10-15'e bölünürler. Bunlar birbirleriylede geçinemezler. Şu anda bunlar islamiyet karşısında haçlı seferleri gibi birleşmiş bir guruh'tur. Eğerki İslami eğilimi olan yada onları savunan partiler olmasa bunların birbirlerini nasıl yediğini hayretler içerisinde izleriz. Buna Adım kadar eminim. Bu arada sanırm onlara göre bende bir Cahilim (: Allah'a şükürler olsun.
  Cevapla
 • mehmet aksu 10 yıl önce Şikayet Et
  akıllı adam. cahillerin oyuyla demokrasi olmuyorsa , AKILLILARIN OYU nu merak ediyorum. ülkede herkes akıllı olsa da akıllılar kime oy verecek onu bir öğrensek. bu akıllılar kime oy verirler acaba? chp ye mi, dsp ye mi, mhp ye mi, anap a mı, dp ye mi? akparti olmadığı kesin. öyleyse eyy akıllılar kime oy verilmesi gerekir onu söyleyin de. biz de ona oy verelim bu sorun çözülsün. kendisi gibi düşünmeyince bu adamlar ülkenin tamamı üniversiteli bile olsa yine akılsız derler. sorun bunlar gibi düşünmemek
  Cevapla
 • bülent araz 10 yıl önce Şikayet Et
  ÇAĞDAŞ BİR EĞİTİM SEFERBERLİĞİ. Madem çağdaş bir eğitim seferberliği istiyorsunuz şu halde yapacağınız ilk iş olarak yalova ili altınova ilçesi hersek köyü mevkiinde ki tüm tersanelerde çalışan işçilerin ssk pirimlerini aldıkları maaştan ödesinler. Çağdaş eğitim beleşton olmuyor hanfendi önce zenginlerin fakir insanların pirmlerini çalmaktan vazgeçsinler ve buradan çalışma bakanına diyorim ki gidin o tersaneler bölgesine işçilerin ssk primlerini inceleyin ve primleri ödettir sayın bakan.TERSANELERE EL ATIN!!!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'daki final için UEFA'dan açıklama
Türkiye'den çok sert tepki! 'Misliyle karşılık vereceğiz!'