Melih Gökçek'ten Ankara metrosu itirafı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da metro hatlarının son durumları ile ilgili bilgi verdi. Gökçek metro hatlarıyla ilgili olarak da bir itirafta bulundu.

Melih Gökçek'ten Ankara metrosu itirafı
Melih Gökçek'ten Ankara metrosu itirafı
GİRİŞ 22.05.2009 11:10 GÜNCELLEME 22.05.2009 11:10

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, başkentin amblemi ile ilgili kamuoyunun kabul ettiği bir sanatçının tasarımından yararlanacaklarını belirterek, konuyu gelecek ay Büyükşehir Belediye Meclisi'ne getireceklerini söyledi.

Gökçek, yaptığı açıklamada, amblemin, Büyükşehir Belediye Meclisinde AK Parti grubunun da onayı ve benimsemesiyle belirleneceğini ifade etti.

Ankara'nın ambleminin her açıdan önem taşıdığını dile getiren Gökçek, ''Çankaya Belediyesi'nin amblemini nasıl Çankaya Belediyesi belirliyorsa, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin amblemini de Büyükşehir Belediyesi seçer. Kabul etmek zorundalar. Bizim dediğimiz olur. Demokrasi budur ve hazımsızlık yapılamaz.'' dedi.

Gökçek, başkentin amblemi ile ilgili kamuoyunun kabul ettiği bir sanatçının tasarımından yararlanacaklarını belirterek, konuyu gelecek ay Büyükşehir Belediye Meclisi'ne getireceklerini söyledi.

Farklı görüşü taşıyan belediye başkanlarıyla da aynı çatı altında uyum içinde Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çalışmayı istediklerini ifade eden Gökçek, ''CHP'lilerle el sıkışıyoruz, güzel ifadeleri var. Uyumlu bir çalışma ortamı ümit ediyoruz. Ancak CHP'li belediyelerle uyum içinde sürdürüleceği söylenen çalışma ortamı 6 ay sonra çatışmaya dönüyor.'' dedi.

CHP ve onun yanında yer aldığını iddia ettiği Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Çağdaş Başkent Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının, çalışmalarını engelleyen belki bin tane dava açtığını öne süren Gökçek, ''Onlar davalarını geri çekerse biz de çekeriz. Davaların yüzde 95'i imara ilişkin. Olan Ankaralı'ya oluyor. Getireceğimiz hizmetler aksıyor. Kolej kavşağında, AOÇ hemzemin geçitte sıkıntılar yaşanıyor.'' dedi.

METRO HATLARI

Ulaşıma büyük önem verdiklerini ifade eden Gökçek, sadece belediye imkanlarıyla metronun bitirilmesinin mümkün olmadığını, çıkacak bir yasadan yararlanılarak metronun 2,5 yıl içinde tamamlanmasını umduklarını söyledi.

Gökçek, önce Sincan, ardından Keçiören ve Çayyolu hattının metro çalışmasının tamamlanmasının, bütçe sıkıntısı aşıldıktan sonra sıraya konulduğunu söyledi.

Tramvayla ulaşımı da planladıklarını dile getiren Gökçek, Mamak ve Çankaya için tramvay düzenlemesine gidileceğini belirtti.

Gökçek, Keçiören için ise ''tünel yol'' sistemini devreye sokacaklarını kaydetti.

ANKARA'NIN SUYU

Suya zam yapmayı düşünmediklerini de bildiren Gökçek, Ankara'nın barajlarında 550 milyon metreküp su bulunduğunu belirtti. Mevcut suyun 480 günlük kullanıma eşit olduğunu ifade eden Gökçek, Kızılırmak suyunu rezerv olarak tuttuklarını söyledi. Gökçek, Kızılırmak'tan getirilen suyun sülfat ve klor oranının damak lezzeti açısından gösterdiği farklılık dışında herhangi bir sorun oluşturmadığı ifade etti.

Su konusunda Gerede Projesi kapsamında çalışmaların sürdüğünü anlatan Gökçek, ''Gerede için ihale yapacağız. Ayrıca Ankara'ya bazı derelerden de barajlara su aktarılması konusunda çalışmalar sürüyor. Ankara çayının ıslahı çalışmaları sürüyor.'' dedi.

BAŞKANVEKİLİ BELİRLENDİ

Büyükşehir Belediyesi'nde başkanvekili görevine Ali Gökşin'in atamasının yapılacağını bildiren Gökçek, bürokratlarda da gerektiğinde ve ihtiyaç oldukça değişiklik yapılacağını söyledi.

Bazı bürokratların uzun süredir aynı görevi yapmaktan dinamizmi kaybettiğini savunan Gökçek, yenilenen kadronun dışarıdan getirildiğini, belediye içinden seçilmediğini kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan müjdeyi verdi: Tanzim satış artık markette
Merkez harekete geçti! 2.5 milyar dolarlık adım