Anayasa Mahkemesi'ne 4 üye atayacak

Anayasa Mahkemesi'nde, eski Cumhurbaşkanları Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan üyeler sırayla mesleğe veda ediyorlar. 4 yeni üye ataması bu yıl yapılacak.

Anayasa Mahkemesi'ne 4 üye atayacak
Anayasa Mahkemesi'ne 4 üye atayacak
GİRİŞ 11.01.2010 05:15 GÜNCELLEME 11.01.2010 05:15

Geçen hafta içinde emekli olan yedek üye Cafer Şad'la birlikte bu yıl içinde 2'si asıl, 2'si de yedek olmak üzere 4 üye emekliye ayrılıyor. Böylece Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yüksek mahkemeye 2010 yılı içersinde 4 üye atayacak. Gül, Anayasa Mahkemesi'ne daha önce bir üye daha atamıştı.

Anayasa Mahkemesi başkan ve üyeleri, yasa gereği 65 yaşında emekli oluyorlar. Yüksek mahkemenin 2008'de emekli olan yedek üyesi Ali Güzel'in yerine Yargıtay kontenjanından Recep Kömürcü'yü atayan Gül, görev süresi doluncaya kadar 2 asıl ve 3 yedek üye daha atayacak.

Asıl üye Sacit Adalı ile Şevket Apalık bu yıl içinde emekli olacak. Yedek üyelerden Cafer Şad geçen günlerde emekli olurken, Mustafa Yıldırım da yine yaş haddinden dolayı önümüzdeki aylarda emekliye ayrılacak. Yedek üye Fettah Oto ise 1 Aralık 2011'de emekli olacak.

www.yenisafak.com.tr

YORUMLAR 10
 • Aziz Sener 7 yıl önce Şikayet Et
  Kilctaroglu. Kilcdaroglu Halkdan korkuyor Halka gitme imkani yoktur CHP gücünü Sezerin Atadigi Ergenekon cu Yargitay. Danistay ve AYM Üyelerinden aliyor
  Cevapla
 • zeki k 8 yıl önce Şikayet Et
  Abdülkadir Bey. Açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler
  Cevapla
 • Abdulkadir Aygül 8 yıl önce Şikayet Et
  Çok Fazla Ümitlenmeyin.. 2. AYM başkan ve 10 üyenin katılımıyla toplanır.. Hükümet sivil anayasayı referanduma götürürken AYMnin sayısı üye atanmadığı takdirde yedeklerde dahil olmak üzere 11in altında kalacak ve AYM toplanıp karar alamaz hale gelecek.. Değişen Anayasada AYMyi düzenliyor olmalı ki AYM referandum sürecinde değişikliği iptal edemesin.. Ve böyle bir başvuru olursa toplanıp karar alamasın.. Selamün Aleyküm
  Cevapla
 • Abdulkadir Aygül 8 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar çok fazla ümitlenmeyin.. 1. Cumhurbaşkanı AYMsine üyeleri Yargıtayın gösterdiği 3 üye kontenjanı kontenjanı içinden atıyor. Yani yargıtay her üye kontenjanı için ayrı ayrı seçim yapıyor.. Bu elbette sadece yargıtaydan gelen üyeler için.. Nitekim daha öncede bir üye atanmıştı ve o da sezer ve demirelin atadıklarından farksızdı.. AYMnin ıslah edilebilmesi için Anayasa değişikliği şart. Ve Anayasa değişikliği için de AYMnin çalışamaması şart. Bu durumda Cumhurbaşkanı boşalan koltuklara adam atamamalıki AYM çalışamaz hale gelsin..
  Cevapla
 • Kadim Kültür 8 yıl önce Şikayet Et
  görev süreleri. Bu kralların görev süreleri kısaltılmalı bu da çözüm değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kadıköy'de olay sözler! Atışma...
Erdoğan, Eyüp Sultan Camii'nde Kuran okudu