CHP'nin türbanı danıştığı iki ilahiyatçı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun türban sorununu çözme vaadinde bulunamasından hemen sonra parti adına çalışma başlattığı duyurulmuştu. CHP heyetinin danıştığı iddia edilen kişiler arasında görüşleri çok tartışılan isim var.

CHP'nin türbanı danıştığı iki ilahiyatçı
CHP'nin türbanı danıştığı iki ilahiyatçı
GİRİŞ 19.09.2010 12:33 GÜNCELLEME 19.09.2010 12:33
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

CHP'nin türban sorununun çözümü için başlattığı çalışmayı yürüten CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanı Prof. Dr. Sencer Ayata'nın, görüş olarak Zekeriya Beyaz ve Yaşar Nuri Öztürk fikirleri tartışılan isimlere başvurduğu öne sürüldü.

Vakit gazetesinde Fatih Akkaya imzasıyla yayınlanan habere göre CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla harekete geçen CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanı Prof. Dr. Sencer Ayata'nın görüşüne başvurduğu isimlerin Kur'an'da başörtüsünün olmadığını savunan Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, Prof. Dr. Şahin Filiz ve Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk gibi ilahiyatçılar olduğu kaydediliyor. Ayata'nın görüşlerine başvurduğu bir diğer isim ise, Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP Parti Meclisi'ne giren Beyoğlu eski Müftüsü İhsan Özkes.

Vakit'in iddiasına göre Prof. Ayata'nın İhsan Özkes, Zekeriya Beyaz, Yaşar Nuri Öztürk ve Şahin Filiz gibi bazı görüşleri tartışılan ilahiyatçılara danışan CHP'nin çalışması için Diyanet'e ise başvurmadığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre CHP'li Ayata, başörtüsünün İslam'ın bir emri olduğu yönünde fetvaları olan Diyanet'ten görüş talebinde bulunmadı.

Geçtiğimiz günlerde çalışmaları hakkında bilgi veren Ayata, “Saçın tamamen kapatılması şart değil” tezini ortaya sunmuş ve tepki çekmişti. Kemal Kılıçdaroğlu da katıldığı bir televizyon programında sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin soru üzerine yaptığı yorumda, bugün başını kapatanların açılmayacaklari gibi bir durumun olmadığını söylemişti.

YORUMLAR 90
 • BURHAN YILDIZ 8 yıl önce Şikayet Et
  dini medyada yazana sormasınlar.. size katılmıyorum.yok hayrettin hoca,yok cevat hocaya soracaklarmış..bence zaten islami medyada yazan zevata soracaklarına mesela doiydiğan gurubunda yazan nihat hatipoğlu hocaya sorsunlar.işte o zaman esas cevabı alrlar..çünkü hoca aykırı medyada olup müslüman gibi izzetle cevap verecek tek isimdir.acaba diğer hocalarımızın bir kısmı oralarda yazsalardı hatipoğlu gibi dik durabilirlerm
  Cevapla
 • mehmet öz 9 yıl önce Şikayet Et
  vah vah vah. aman allahım kimlerin fetvasına kaldık.
  Cevapla
 • hasan zafer gülten 9 yıl önce Şikayet Et
  türban sorunu. türban sorununu çözmek için en makul yol diyanet işleri tarafından standart bir örtünme sistemi oluşturulmasıdır.mesala okul forması gibi tek tip islama uygun bir başörtme sistemi yapılarak resmi yerlerde bunun kullanılması serbest olmalı,böylece türbanın bir anmlem olma tartışması ortadan kaldırılmalıdır.
  Cevapla
 • tuncay tezel 9 yıl önce Şikayet Et
  EĞER KILIÇDAR TANSEL ÇÖLAŞANIN, EVET DİYENLER HAİNDİR SÖZÜNE CEVAP VERMEZSE. Derhal istifa etsin. Chp bir kere daha ülkede çatışmayı çıkaran derinlik konumunda olmasın. Ülkede kardeşi kardeşe kırdıran zihniyeti biz kınıyoruz. BU ÜLKEDE EVETÇİ DE, HAYIRCI DA MÜBAREKTİR. BU ÜLKE AVRUPA GİBİ REFERANDUMLA DEMOKRASİYİ SAVUNUR. Kalkıp Çölü aşıp düz yolda yürüyemeyip yere yapışanların, evet diyen haindir sözlerine, Kılıçdar derhal bir son vermelidir. Artık Türk milletini kışkırtmasın kimse. Artık Çorum, Maraş, Sivasın zeminini oluşturup kaos yaratanlar sussunlar ülkede.
  Cevapla
 • Turan Bozkurt 9 yıl önce Şikayet Et
  DEĞİŞİME DİRENSEYDİK .......!!!!!. Bugün hala ağzı açık ayran delisi gibi Zekeriya soytarısının ağzından dökülen pislikleri inci sanmaya devam ederdik .... Bu hödük bir zamanlar Orta-doğu , Bizim Anadolu , Hergün gibi ülkücü gazetelerde köşe yazısı yazardı ve biz bu angutu bir adam sanırdık ....!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ortalık yangın yerine dönmüşken İran'dan Türkiye karşıtı hareket
Önce dua ettiler, sonra camiyi soydular