EMEKLİ MAAŞI YENİ ZAM ORANLARI

Ak Parti Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan, emeklilere 1 Ocak'tan itibaren yapılacak zam oranını açıkladı. Bağ-Kur ve SSK'lıların 2011 yılı Ocak ayı itibariyle alacakları zam oranları:

GİRİŞ 12.10.2010 12:28 GÜNCELLEME 12.10.2010 12:28

SSK ve Bağ-Kur emeklisine yıllık yüzde 4 ile yüzde 21.7 oranında zam yapılacak. Zamlar en düşük maaşlara yüzde 21.7 olurken yüksek maaşlara yüzde 4 olarak uygulanacak. Buna göre en düşük emekli aylıklarına 80 ile 91 lira arasında zam yapılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Erdoğan, 2011 yılı Ocak ayında en düşük emekli maaşına en az 60 TL olmak üzere yüzde 4 oranında artış yapılacağını açıkladı.

2011 yılının tamamında emekli aylıklarını yüzde 21.7 ile yüzde 4 arasında artırılacağını belirten Başbakan Erdoğan, rakamsal olarak söylenmesi halinde en düşük emekli aylıklarına yıllık 80 TL ile 91 TL arasında artış sağlanacağını vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında 7 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin merakla beklediği 2011 yılı emekli maaşlarına zam oranını açıkladı. Başbakan Erdoğan, 2011 yılında emeklilere yapılacak artışın 2010 yılında olduğu gibi düşük aylık alanlara daha yüksek oranda artış gerçekleştirileceğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, 2011 yılı Ocak ayında en düşük emekli maaşına en az 60 TL olmak üzere yüzde 4 oranında artış yapılacağını açıkladı. İlk 6 aydaki enflasyona bakılmadan, enflasyon daha düşük oranda çıksa dahi yüzde 4 oranındaki artışın aynen geçerli olacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, 2011 yılının tamamında emekli aylıklarını yüzde 21.7 ile yüzde 4 arasında artırılacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, rakamsal olarak söylenmesi halinde en düşük emekli aylıklarına yıllık 80 TL ile 91 TL arasında artış sağlanacağın vurguladı.

-BAĞKUR TARIM EMEKLİSİNİN AYLIĞI OCAK’TA 434’TL’YE ÇIKACAK-

Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre en düşük aylık alan Bağ-Kur tarım emeklisinin aylığı Ocak ayında 371 TL’den 434 TL’ye, Temmuz ayında ise 451 TL’ye çıkacak. En düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığına 2011 yılında yüzde 21.7 oranında, 80 TL tutarında artış yapılacak.

-SSK TARIM EMEKLİSİNİN EN DÜŞÜK AYLIĞI 85 TL ARTACAK-

SSK Tarım emeklisinin en düşük aylığı 492 TL’den, Ocak ayında 555 TL’ye, Temmuz ayı artışıyla birlikte 577 TL’ye ulaşacak. Böylece SSK tarım emeklisi aylığı yıllık 85 TL, yani yüzde 17.3 oranında artacak.

-BAĞ-KUR ESNAF EMEKLİSİNİN AYLIĞI OCAK’TA 574 TL’YE ULAŞACAK-

Bağkur Esnaf emeklisi aylığı Ocak ayında 511 TL’den, 574 TL’ye, Temmuz ayı artışıyla birlikte 597 TL’ye ulaşacak. Esnaf emeklisinin aylığına böylece 86 TL, yüzde 16.8 artış yapılacak.

-SSK İŞÇİ EMEKLİSİNİN AYLIĞI 91 TL TUTARINDA ARTACAK-

SSK işçi emeklisinin en düşük maaşı 648 TL’den 710 TL’ye çıkacak. Temmuz ayında da 739 TL’ye çıkacak. SSK işçi emeklisinin aylığı da 91 TL tutarında, yüzde 14 oranında artıyor.

-"EMEKLİ MAAŞLARINA ARTIŞ, MALİ DİSİPLİNİ BOZMAYACAK"-

Başbakan Erdoğan bu artışların mali boyutu hakkında da bilgi verdi. Emeklilere verilecek artışların Orta Vadeli Program’a ve 2011 yılı bütçesiyle tamamen uyumlu olduğunu söyleyen Erdoğan, "Kaynağını nereden buluyorsunuz diyenler, Orta Vadeli Program’a ve Bütçe’ye bakanlar, artışların bunlarla uyumlu olduğunu görecekler.

Yani bütçe dengesinin bozulması, bütçeye ek yük getirilmesi, mali disiplinden taviz verilmesi asla söz konusu değil. Türkiye’nin şartlar iyileştikçe bunu emeklilerin maaşlarına, yaşam standartlarına azami düzeyde yansıtmaya devam edeceğiz.

Yeni anayasa paketi çerçevesinde memurlarla yapılan sözleşmelerde orada ne tür artış olacaksa, zaten o da emeklimize yansıyor. Onlara vefa borcumuz var. Onların emeğine hürmetimiz var. Bunun gereğini yerine getirmekten 8 yıldır kaçınmadığımız gibi bundan sonra da kaçınmayacağız" dedi.

Başbakan Erdoğan, istismar konusu yapıldığını belirterek, maaş zamları konusunda, geçmişte bir çok kuru vaatlerde bulunanlar olduğunu söyledi. Erdoğan, "Değerli kardeşlerim bildiğiniz gibi elimizdeki para pul olmuştur. Alım gücü ve satın alma gücü olmamıştır" diye konuştu.

YORUMLAR 101
 • hasan ucar 7 yıl önce Şikayet Et
  yazdım ama çıkmamış. başka bir siteden gerçi 2 3 siteden 2008 içinde zamların yüzde 70 e dayandıgını gösteren linklerı yazdım ama çıkarmamıslar malesef arayıver ınternette bulursun
  Cevapla
 • KlZGlN 7 yıl önce Şikayet Et
  yaz değerleri hep beraber hesaplayalım.. ocak ayında harcadığın enerjinin Kw/h ve TL karşılığını, en son faturanda harcadığın enerjinin Kw/h ve TL değerini yaz buraya.. hep beraber hesaplayalım. fark %10 u geçerse sen haklısın derim.
  Cevapla
 • hasan ucar 7 yıl önce Şikayet Et
  o zaman haklısın. geri cekılmısse yüzde 90 da kalır asagı yukarı yüzzde 98 olmaz
  Cevapla
 • KlZGlN 7 yıl önce Şikayet Et
  elektrik üzerine. hasan ucar bey kardeşim. eski fatuıralarını dosyalamak gibi bir alışkanlığın varsa TL olarak değil KW/h olarak aylara göre harcamanı ve TL bazında farkı görebilirsin. temmuzda yapılan &8 zam geri çekilmiş. bunu bende bilmiyordum. şu an mesken kullanıcıları için Kw/h 25,52 kuruş. ocak ayı faturana bakarsan aynı rakamı göreceksin. faturalarda birim fiyat yazar zaten. medya çığırtkanlarına değil elindeki faturaya inanmalısın. 125 TL ödemişsen yaklaşık 400 Kw/h harcamışsın demektir.
  Cevapla
 • hasan ucar 7 yıl önce Şikayet Et
  3. oda 21 gun yoktu tam acmadımda bazı akşamlar ewdede yoktum 125 lira geldı ben daha ne anlatayım sizlere hadı ben inandıramadım faturalarınızadamı bakmıyorsunuz hiç ........yine sormaktayım madem bu kadar eminsin bana gelen azmların oranalrını lütfen anlatırmısın sana tiyo vereyım en som temmuzda yüzde 8 en sonu benden öncekıler senden olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
3. Havalimanına ilk uçak indi! Tarihi kareler
Milyonları ilgilendiriyor! Maaş hesabı değişiyor