Kurtulmuş'un 'Erdoğan'ın omzuna basma' yorumu

HAS Parti lideri Numan Kurtulmuş, Twitter'da aralarında AK Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen'in de bulunduğu birçok kişinin sorusunu yanıtladı. İşte birbirinden ilginç sorular ve Kurtulumuş'un cevapları.

Kurtulmuş'un 'Erdoğan'ın omzuna basma' yorumu
Kurtulmuş'un 'Erdoğan'ın omzuna basma' yorumu
GİRİŞ 26.11.2010 06:15 GÜNCELLEME 26.11.2010 06:15

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Twitter'da aralarında AK Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen'in de bulunduğu birçok kişinin sorusunu yanıtladı.

Kurtulmuş, parti Genel Merkezinde bilgisayardan sosyal paylaşım sitesi Twitter'a girerek ''numankurtulmuş'' kullanıcı adlı hesabına gelen soruları yanıtladı.

Kurtulmuş, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan siyasette iken Mecliste HAS Parti milletvekillerini görebilecek miyiz?'' sorusuna, ''İnşallah, önümüzdeki parlamentoda HAS Parti güçlü bir şekilde yer alacaktır'' yanıtını verdi.

''Bir sebep söyleyin ki AK Parti'ye oy verenler sizi tercih etsin. Ben sizde böyle bir ışık görmedim'' şeklindeki yorum üzerine Kurtulmuş, ''Adaletli bir sistem, hakça paylaşım ve 'mış gibi' yapmayan bir siyasi kararlılıkla karunlaşmamak, firavunlaşmamak ve belanlaşmamak'' iletisini yazdı.

HAS Parti'nin dış politika ve ''Kürt meselesine'' yönelik bakış açısının sorulması üzerine ise Kurtulmuş, ''Pergelin sabit ucu halkın değerlerinde, talep ve ihtiyaçlarında olacak, herkese özgürlük adalet ve refahın paylaşımı temel ilke olacak'' yanıtını verdi.

Kendi partisinde başörtülü milletvekili adayının olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine ise Kurtulmuş, ''Halkımız ve teşkilatımız öngörürse ve aday gösterilirse olur'' diye yazdı.

AK PARTİ'Lİ SÖZEN'İN "OMZA BASMA"  SORUSU

Kurtulmuş'a AK Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen de soru yöneltti. Sözen, Saadet Partisi genel başkanıyken parti içinde yaşanan sıkıntılı süreçte AK Parti'ye katılacağı yönünde haberler çıkan Kurtulmuş'a 22 Temmuz seçimlerinden önce Başbakan Erdoğan ile yaptıkları bir görüşmede geçtiği ifade edilen,"AK Parti'ye katıl, omzuma bas siyaset yapalım" şeklindeki diyalogu sordu.

AK Parti'li Sözen'in "Bir Liderin Doğuşu adlı kitapta Başbakanımız size "basın omzuma siyaset yapalım" demiş. Geçmişteki bu söze bir yorum istesem." şeklindeki sorusuna, Numan Kurtulmuş, "Biz kimsenin omzuna ya da başına basarak değil birlikte paylaşarak siyaset yapmayı tercih ederiz." cevabını verdi.

Sözen bu cevap üzerine şu yorumu yaptı: "Başarılar diliyorum hocam,o söz de birlikte siyaset yapalım demenin bir başka hali"

MİLLİ GÖRÜŞ GÖMLEĞİNİ ÇIKARDINIZ MI?

Saadet Partisi'nden ayrıldıktan sonra milli görüş gömleğini çıkartıp çıkartmadığı sorusuna Kurtulmuş, ''Biz siyaseti gömlek ya da kostümlerle değil, fikir, program ve ideallerimiz çerçevesinde yaparız'' yanıtını verdi.

Müslüman sol parti konusunda karmaşanın bulunduğu ve HAS Parti'nin bu kavramın neresinde olduğu sorusu üzerine Kurtulmuş, ''Partimiz hakkında kafa karışıklığı oluşturmak için kullanılıyor. Biz milletin merkezi olan bir parti inşa ediyoruz. Bu ülkenin sağı da solu da Müslümandır'' diye yazdı..

YÖK ve cemevleri konusundaki görüşleri de sorulan Kurtulmuş, YÖK'ün kaldırılması, cemevlerinin ise yasal statüye kazandırılması gerektiğini kaydetti.

Kurtulmuş, Atatürk'e ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine de Atatürk'ün ülkenin ortak değeri olduğunu, İstiklal mücadelesinin önderi olduğunu ve herkesin bu mücadeleye saygı duyduğunu belirtti.

Partisinin AK Parti'nin devamı olup olmadığı yönündeki soruya da Kurtulmuş, partisinin Türkiye'de devam eden adaletsiz, halktan kopuk sistem ve programların alternatifi olduğunu ifade etti.

Ana dilde eğitime ilişkin soruya da Kurtulmuş, ''Ana dili ana sütü kadar helaldir. Seçmeli olarak ana dil ve yerel kültürlerin öğretilmesi herkesin hakkıdır'' ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, daha sonra herkesi partisinin 28 Kasımdaki olağan kongresine davet etti.

Bu arada Kurtulmuş, Ankara Genç Siyasetçiler Derneği Başkanı Harun Demirtürk ve beraberindeki heyeti de kabul etti.

YAZDIR
YORUMLAR 63
 • Ömer Nur 7 yıl önce Şikayet Et
  HAS partiye katılın. Kırıcı olmayalım arkadaşlar. Eminim birgün yollarımız kesişecektir. Oylarda bölücülük falan suçlamaları yakısıksız. Hedefler yöntemler farklılaşmışsa, yanlışlıklar varsa ve degiştirilme imkanı kalmamışsa farklı yapılar oluşmalıdır. Siz de geçmişte bu anlamda bölücü oldunuz (akp) ya da gelecekte bölücü olabilirsiniz (digerleri)
  Cevapla
 • fatih 7 yıl önce Şikayet Et
  Kaseti yeni çıkan şarkıcılar gibi. polemiklerle gündeme geliyor.
  Cevapla
 • bilgi milgi 7 yıl önce Şikayet Et
  demagoji. verdiği tüm cevaplar yuvarlak, başörtülü milletvekili olsun mu? teşkilatım isterse cart curt. sen daha teşkilatının ne istediğini bilmiyor musun. evet olacak niye diyemiyorsun.
  Cevapla
 • İsmail Diken 7 yıl önce Şikayet Et
  bir mhpli olarak. eğer iyi bir parti üst yönetimi oluşturur ve katılımlar olursa oyumu veririm Numan Kurtulmuşa.Bazıları gibi itici gelmiyor insana
  Cevapla
 • ahmet okutan 7 yıl önce Şikayet Et
  MİİLİ GÖRÜŞÜN GÜCÜNÜ KIRMAK. AKP nin önünü açmak.misyon bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başbakan Yıldırım'dan Abdullah Gül yorumu
Açıklama geldi: Ücretler iade edilecek