3 milyon öğrencinin oy kullanması tehlikede

12 Haziran seçimlerinde yurtlarda kalan üniversite öğrencilerinin oy kullanması tehlikeye girdi. Öğrencilerin 31 Mart'a kadar nüfus müdürlüklerine oy kullanacakları adresi bildirmeleri gerekiyor.

  • GİRİŞ17.03.2011 08:36
  • GÜNCELLEME17.03.2011 08:36
3 milyon öğrencinin oy kullanması tehlikede

Muzaffer Salcıoğlu - Derviş Genç haberi  

Türkiye'nin değişik şehirlerindeki üniversitelerde öğrenim gören yaklaşık 3 milyon öğrencinin, eğitim gördükleri şehirlerde oy kullanabilmeleri için adres kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. 31 Mart'a kadar adres kaydı yaptırmayan öğrenciler, seçimlerde memleketlerinde oy kullanmak durumunda kalacak. Seçmen listeleri yarın muhtarlıklarda askıya çıkıyor. İkamet değiştirenlerin 13 gün içerisinde yeni adreslerini nüfus müdürlüklerine bildirmesi şart. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun ikamet adresi eğitim gördükleri şehirde değil, memleketlerinde görünüyor.

Öğrencilerin bu süre içerisinde, eğitim gördükleri okuldan öğrenci belgesi ve kaldıkları yurtlardan belge alıp nüfus müdürlüğüne başvurması gerekiyor. Oradan alacakları, adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belgeyi de İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na teslim etmeleri gerekli. Öğrencilerin bu süreçte dikkat etmesi gereken önemli bir husus bulunuyor. Yurt adresini nüfus müdürlüğüne bildirirken, bu adresin asıl adres olduğunu belirtmesi icap ediyor.

Adres değişikliğinde nelere dikkat edilmeli?

Yeni ikamet adresinizin bağlı bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğüne nüfus cüzdanınızı ibraz ederek başvurmak yeterli.

Özel evlerde kalan öğrenciler ise oturdukları eve ait noter tasdikli kira kontratı ile elektrik, doğalgaz veya su gibi üzerine olan fatura ile nüfus müdürlüğüne gidip ikamet kaydı yaptırması gerekiyor.

Akrabasının, arkadaşının veya bir yakınının yanında ikamet edenlerin, yanında ikamet ettikleri kişi ile birlikte nüfus müdürlüğüne başvurması icap ediyor.

İkametini bir önceki seçimlere göre değiştirmeyenlerin de muhtarlıkta askıya çıkan seçmen listesini kontrol etmesi gerekli.

Zaman

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar1

  • murat önal 6 yıl önce Şikayet Et
    oy kullanmam daha iyi. arkadaş benim ev sahibi almanyada kontrat kayboldu sadece onda var ve faturalarımda onun üstüne. bende ta istanbuldan kalkıp oy için akdenize gidemem. bu işe bi çare bulmak lazım yahu.. bi ben varım bi kimliğim var başka hiç birşeyim yok!
    Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun