CHP: Başbakan özür dilemeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, Uludere'deki olayla ilgili Başbakan'ın halka yalan söylediğini iddia etti ve özür dileme çağrısı yaptı.

CHP: Başbakan özür dilemeli
CHP: Başbakan özür dilemeli
GİRİŞ 17.05.2012 13:05 GÜNCELLEME 17.05.2012 13:05

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, Uludere'deki olayla ilgili olarak, "Bunun kaza, kader, ecel olmadığını en başından beri söylemiştik. İstihbaratın kaynağını en başından sormuştuk, şimdi gelinen nokta hala karanlıktır. Ortada halkımızı yanlış bilgilendiren daha açık söyleyelim halkımıza yalan söyleyen bir Başbakan var. Bu yalanı özür dileyerek düzeltmesi gerektiği kanısındayız. Hükümetten sorumluluğunu yerine getirmesini ve açıklama yapmasını bekliyoruz" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandığını ve geç bir saatte bittiğini belirterek, MYK'nın çalışmaları hakkında bugün toplantı düzenlediklerini söyledi.

Güler, açıklamaları öncesi Hatay'ın Dörtyol ilçesinde şehit olan asker aileleri ile Türk milletine başsağlığı dilediklerini belirtti.

"AKP AİLESİNİN BAŞI SAĞOLSUN"

Bir başka üzücü haberi de Şırnak'tan aldıklarını, Ak Parti Şırnak İl Başkan Yardımcısı Ali Kılınç'ın kurşunlanarak öldürüldüğünü öğrendiklerini belirten Güler, bu saldırının nedenlerinin yakında ortaya çıkacağını kaydetti.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun doğrudan üzüntülerini bildirmek için Kılınç'ın ailesine ulaşmaya çalıştığını anlatan Güler, "AKP ailesinin, Ali Kılınç'ın başı sağ olsun" dedi.

"BAŞBAKAN ÖZÜR DİLEMELİ"

Uludere'deki olayla ilgili olarak Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve parti üyelerinin çok sık olarak "İstihbaratın nereden geldiğini" sorduklarını ifade eden Güler, şunları kaydetti:

"Bunun yanıtını alamadık. Bunun yanıtını ne yazık ki dün bir Amerikan gazetesi verdi. Dedi ki; 'İstihbaratı, ABD istihbaratı verdi' Yani okyanus ötesinden aldığımız bir istihbaratla hareket ettiğimizi öne sürdü. Daha önce Başbakan, 'Milli kaynaklıdır istihbarat' demişti. Ortada halkımızı yanlış bilgilendiren daha açık söyleyelim halkımıza yalan söyleyen bir Başbakan var. Bu yalanı özür dileyerek düzeltmesi gerektiği kanısındayız. Ülkemizin en kritik konularını, yabancı bir istihbarat teşkilatına teslim etmiş olan bu hükümetin sorumluluğunun artık farkına varması kanısındayız. Aslında 'millidir istihbarat kaynağı' dendikten sonra şimdi bir Amerikan kaynağının söz konusu olduğunu duyunca doğrusu, MYK içindeki değerledirmemiz şu oldu; AKP iktidarı ABD'yi o kadar çok kendinden sayıyor ki bu gayri milli kaynağı, milli saymış olabilir."

"HÜKÜMETİN SUÇU VE BİR SİYASAL CİNAYET"

"Biz Uludere operasyonunda 34 yurttaşımızın, bunların 17'si 17 yaş altında olan çocuklarımızın yabancı istihbarat kaynaklarına dayanılarak katledilmesini hükümetin suçu ve bir siyasal cinayet olarak değerlendiriyoruz" diyen Güler, "Burada verilen yanlış bilgiler manzumesine artık bir son verilmesini, özür dilenmesini ve doğru bilgi ile kamuoyunun aydınlatılmasını talep ediyoruz. Bunun kaza, kader, ecel olmadığını en başından beri söylemiştik. İstihbaratın kaynağını en başından sormuştuk, şimdi gelinen nokta hala karanlıktır. Hükümetten sorumluluğunu yerine getirmesini ve açıklama yapmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER
Başbakan Erdoğan
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • cicekabbas 6 yıl önce Şikayet Et
  ankara radyosu. sesini duyunca trt çocuk tiyatrosunun radyolu günlerini anımsatıyor.
  Cevapla
 • Abdulkadir ŞAHİN 6 yıl önce Şikayet Et
  la havle vela kuvvete. "bunun kaza, kader, ecel olmadığını en başından beri söylemiştik." bu nasıl bir cümledir. yahu sizin inancınız nedir. hiç mi çocukluğunuzda imanın şartlarını söze öğretmediler. kaza nedir, kader nedir, ecel nedir? sordunuz mu hiç. bu kadar mı iman yoksunusunuz?
  Cevapla
 • mehmet öz 6 yıl önce Şikayet Et
  tabi tabi. emriniz olur agam.
  Cevapla
 • Yusuf Cirit 6 yıl önce Şikayet Et
  acıyorum halinize chp. acaba ne zaman milletle aynı paralel üzerinde siyaset yapacaksınız? çok acizsiniz. peki size sormalı.siz pkk'lılar ile aynı taziye çadırını niye paylaştınız?
  Cevapla
 • levent 6 yıl önce Şikayet Et
  chp ozur dilemeli. uyusturucu insan akaryakit sigara icki organ kacakciligi ile pkk yi finanse eden kacakcilari korudugu icin hakkaride pkk destegi ile bir tek turk bayragi acamadan secim mitingi yaptigi icin chp turk milletinden ozur dilemeli ve defolup gitmelidir myanmar ya da mali ye - oralarda cunta var tam chp kafasi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan canlı yayında açıkladı! Satmaya başladık
24 Haziran sonrası için Türkiye'de kaos planı!