Bin 903 partili CHP'den atıldı!

12 Haziran seçim sonuçlarını detaylı bir şekilde inceleyen CHP, partiye oy çıkmayan mahalle ve köyleri tek tek mercek altına aldı: Partiye oy vermediğini tespit ettiği bin 903 üyeyi partiden attı

Bin 903 partili CHP'den atıldı!
Bin 903 partili CHP'den atıldı!
GİRİŞ 08.06.2012 05:57 GÜNCELLEME 08.06.2012 08:57

Meriç Tafolar'ın haberi

CHP, 12 Haziran 2011 seçimlerinde partisine oy çıkmayan mahalle ve köylerdeki bin 903 üyesinin üyeliğini düşürdü.

12 Haziran seçim sonuçlarını detaylı bir şekilde inceleyen CHP, partiye oy çıkmayan mahalle ve köyleri tek tek mercek altına aldı.

Bunun üzerine partiye oy çıkmayan bu mahalle ve köylerde ikamet ettiği tespit edilen bin 945 kişinin oy kullanıp kullanmadığının belirlenmesi amacıyla il ve ilçe başkanlıklarına talimat verildi. İlgili ilçe başkanlıklarının çalışması üzerine, geçerli gerekçeleri olan 42 kişinin üyeliğinin devam etmesine, geri kalan bin 903 kişinin ise parti üyeliğinin düşürülmesine karar verildi.

Tek tek soruşturdu

12 Haziran 2011 seçimlerinde yüzde 25,9 oy alan CHP, seçim sonuçlarını mahalle ve köylere varıncaya kadar kapsamlı bir analize tabi tuttu. Bu doğrultuda CHP’ye oy çıkmayan mahalle ve köyleri mercek altına alan CHP yönetimi, CHP’nin oy alamadığı bu yerleşim yerlerinde CHP’nin kayıtlı üyesi olup olmadığını araştırdı. CHP’ye oy çıkmayan bu yerleşim birimlerinde toplam bin 945 kayıtlı üyesi bulunduğunu tespit eden parti yönetimi, il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği genelgeyle, partiye oy vermediği kesin olarak bilinen bu bin 945 üyenin tek tek soruşturulmasını talep etti.

Üye sayısı arttı

Bu kapsamda parti üyelerine, seçim günü başka bir yerde görevli olup olmadıkları ve CHP’ye oy vermeme gerekçeleri soruldu. Yapılan araştırma sonucunda “geçerli gerekçeleri olan 42 kişinin üyeliklerinin devam etmesine”, “üyelikleri düşürülmesi istenen bin 903 kişinin ise üyeliklerinin ise tüzüğün 19. maddesi doğrultusunda düşürülmesine karar verildi.

Tüzüğün 19. maddesi, “Bir partilinin, yasaların ve tüzüğün öngördüğü nitelikleri taşımadığı anlaşılırsa MYK kararıyla partiden ilişiğinin kesilmesi” hükmünü içeriyor.

Öte yandan CHP’nin üye sayısının 1 Haziran itibarıyla 991 bin 374’e yükseldiği öğrenildi. CHP’nin iki ay içinde üye sayısını 16 bin 607 artırdığı, aynı süre içinde kadın üye sayısının 6 bin 338, genç üye sayısının ise 4 bin 87 artış kaydettiği belirtildi.

Milliyet

YORUMLAR 10
 • Hiçkimse 6 yıl önce Şikayet Et
  ayıp etmiş adamlara. ne kızıyon ke-mal aaabi seni örnek almış adamlar, izindelermiş... hani sende verememiştinya ;-)
  Cevapla
 • Sadık Çelik 6 yıl önce Şikayet Et
  sen hangi chp'liyi partiden kovuyorsun?. chp'ye oy vermeyen chp'liyi kovma hakkın yok, neden mi; 1. chp başkanı olarak sen de oy vermedin, seni kim kovsun? 2. layıkıyla sol parti anlamında kaliteli muhalefet yap, chp'li üyeler de chp'ye oy versin!
  Cevapla
 • hakanasil 6 yıl önce Şikayet Et
  komediyaaa cehapee. akpartinin sadece istanbulda ki üye sayısı 1 milyonu 2 yıl önce geçti türkiye genelinde 6 milyon 500 bin. yani sadece üyeleri oy verse her zaman iktidar :)))
  Cevapla
 • kasım yurtlu 6 yıl önce Şikayet Et
  oy kullanmayı bile beceremeyen bir genel başkan. kimbilir kendisi gibi beceriksiz veya vurdumduymaz partililere tahammül edemiyor.
  Cevapla
 • yuu ksel 6 yıl önce Şikayet Et
  hahaha. siz mevzuyu anlamamışsınız. tam komedi, üye olduğu partiye oy vermemişler. hahhaha
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD kongresi karıştı! Ağlama seslerini dinletti
ABD'den Rusya'ya çok sert uyarı: Son verin yoksa..