MHP ile BDP arasında 'Katil Öcalan' kavgası

TBMM'de ''3. yargı paketi'' tasarısının görüşmeleri arasında sert tartışmalar yaşandı. AK Parti-CHP, MHP-BDP arasında sözlü düello vardı.

MHP ile BDP arasında 'Katil Öcalan' kavgası
MHP ile BDP arasında 'Katil Öcalan' kavgası
GİRİŞ 01.07.2012 16:06 GÜNCELLEME 01.07.2012 16:06

Tasarının 3. bölümü üzerinde konuşan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Genel Kurul'da ''boş sıralar'' olduğunu ifade etti. Tarhan, kendisine laf atan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'e, ''parazit yapmayın'' derken, Başkanvekili Mehmet Sağlam'a ''Susturacak mısınız paraziti?'' diye sordu.

Bu sırada bazı CHP milletvekillerinin yerlerinden kalkarak kendisine tepki göstermesi üzerine Metiner, ''Gel, gel'' karşılığını verdi.

İktidarın kendi yarattığı canavarın denetlenemez hale geldiğini savunan Tarhan, ''Bozdağ, bizi polis devletiyle yönettiğini itiraf etti. Çünkü korku dağları bekliyor. Yoksa neden şimdi? Belliki bir şeyler çeviriyorsunuz. 'Sıra Başbakan'a gelir' diye çok korktunuz. Bunca milletvekili, gazeteci, öğrenci bir müsteşar etmezmiş. Hangi pazarlıkların aslında devrede olduğunu biliyoruz'' dedi.

AK Parti'li bazı milletvekilleri de Tarhan'a tepki gösterdi.

-''Sizi mahcup edecek tablo çıkar''-

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bölüm üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, ''Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün tutuklanması'' ile ilgili bir soruya karşılık, konuyu, adaletin geçmişten bugüne izlediği seyri vakalar üzerinden anlatabileceğini belirtti.

''Bu süreci paylaşmak size çok bir şey getirmeyecek'' diyen Ergin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu ülkede şiir okuduğu için hapse mahkum edilen siyasetçi, yine seçime girmek üzereyken operasyonla seçime sokulmayan genel başkan, sizlerin yargıya olan güvenini zedelemedi. Anayasa Mahkemesi'nin 367 kararı da sizin yargıya olan güveninizi zedelemedi. Yüzde 47 oy alan bir parti hakkında seçimlerden 8 ay sonra kapatma davası açılması, sizlerin yargıya olan güveninizi zedelemedi. Bunların hiçbirine karşı çıkmadınız bugüne kadar.

TBMM'nin üye seçtiği bir Anayasa Mahkemesi, 22 üyesinin 16 üyesi yargı mensuplarınca seçilen HSYK, karar sayılarını üçe katlayan Yargıtay, AİHM içtihatlarına uyum sağlamaya çalışan yargı, darbe ve muhtıralara selam durmayan, brifing almayan, hesap soran yargı bugün size güven vermemektedir. Seçimlerde milletten almadığı yetkiyi yargı üzerinden devşirip toplum mühendisliği yapanlar, yargının bugün geldiği durumdan son derece rahatsızdır. Bunun kaynağını da çok iyi anlıyorum. Yargıda kadrolaşma ve siyasallaşmayı tartışacaksak sizi mahcup edecek tablo çıkar. Eğer yargıda kadrolaşma ve siyasallaşmadan bahsedeceksek herkesin önce aynaya bakması lazım, sonra AK Parti'ye laf söylemesi lazım.''

-''Polemikten sorumlu bakan''-

Ergin'in ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ''Erdoğan'ın seçilmesinin önündeki yasak CHP desteğiyle kaldırılırken Silivri'de yargılananlar sizin vicdanınızı kanatmıyor mu? Pankart astığı için terör örgütü üyesi olarak 9 yıla mahkum olan öğrenciler, vicdanınızı sızlatmıyor mu? Aynı HSYK'nın atadığı hakimler ne zamanki MİT mensupları ve Başbakan'a ulaşmaya başladı, saygı duyduğunuz HSYK'nın hakimlerini, savcılarını değiştirmek için burada bir gecede yasa çıkarmadınız mı? MİT mensupları nedeniyle 'Başbakan tehlikede' diye bu yasayı çıkarırken, Silivri'de yargılananlar aklınıza gelmedi mi? Deniz Feneri davası savcılarını utanmadan bir gecede görevden almadınız mı? Sayın Bakan adaletten değil, polemikten sorumlu bakandır'' diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Bakan Ergin'e, ''Milletvekillerinin sorularını yanıtlamayarak millete hakaret ediyorsunuz, aynen iade ediyorum'' dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ise her milletvekilinin milletin iradesiyle geldiğini belirterek, zaman zaman kendilerine yönelik konuşanların, milletin iradesini unuttuğunu söyledi.

Kaplan'ın, kendi inanç ve değerlerine saygısızlık edildiğini savunarak, ''Kimse Kürt liderlerine karşı konuşurken hakaret edemez'' demesine MHP'li Vural, ''Katile katil...'' diye bağırdı.

Kaplan'ın, ''Koalisyon Hükümeti döneminde Abdullah Öcalan ile ilgili protokolün açıklanmasını istiyorum'' demesine, MHP'li Vural ve milletvekilleri tepki gösterdi.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • yaşar Gürakan 5 yıl önce Şikayet Et
  sayın öcalan!. bebek katiline sayın öcalan diyenler artık mutludurlar! çünkü katile herkes artık sayın! diyor...mhp liler hariç....
  Cevapla
 • Barbaros Gülcan 5 yıl önce Şikayet Et
  alkışlarsınzı tabi vuralı... gayet normali çünkü o vuvuzelalı bir şovmen. siyaset onun neyine. hatta şu anki mhp nin neyine?
  Cevapla
 • Metin Yazar 5 yıl önce Şikayet Et
  beceremiyorum. katil abdullah öcalan.. katil murat karayılan.. katil cemil bayık.. katil behroz erdal.. katil pkk.. katil kck.. katil pejak.. acaba dayanamayıp bu katillere katil dediğim için çok mu ayıp etmiş oldum? bu insanlık düşmanlarına katil,hain ve düşman demek yerine birileri gibi sayın deseydim çok demokrat bir insan olurdum ama ne yazıkki yalan söylemeyi bir türlü beceremiyorum. dünyaya bin kere geri gelsem her seferinde bu mehmetçik ve bebek katillerine katil,hain,düşman demeye devam ederim.
  Cevapla
 • İHSAN BULUT 5 yıl önce Şikayet Et
  katil mi..... hayirrrrrrrr sayin diceksinizzzzzzzzzz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Muharrem İnce önce söyledi sonra inkar etti
Meral Akşener'in gülme krizine sokacak iftirası