Çocuk yaşta gelinler böyle satılıyor!

Dul erkekler, çocuk yaştaki kız çocuklarını eş olarak ‘satın alıyor’! Küçük kızlar seçilmeleri için sıraya diziliyor, tanımadıkları kişilerle para karşılığı evlendiriliyor...

Çocuk yaşta gelinler böyle satılıyor!
Çocuk yaşta gelinler böyle satılıyor!
GİRİŞ 16.08.2011 06:59 GÜNCELLEME 16.08.2011 06:59

Seyfettin Mete'nin haberi

Çocuk gelinlerin dramı

Çorum, Amasya, Yozgat, Çankırı ve Tokat gibi İç Anadolu kentlerinde evlenemeyen veya dul kalan erkekler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden çocuk yaştaki kız çocuklarını eş olarak “satın alıyor”. Kız çocukları, 1000 ile 5 bin lira arasında “satılıyor”. Bu yolla binlerce kız çocuğu evlendiriliyor.

Şanlıurfa’da 13 yaşında anne olan N.Ç’nin dramı, Çorum’da ailesi tarafından önce 4 inek karşılığı, daha sonra da 10 bin lira başlık parası karşılığı evlendirilen 14 yaşındaki K.A’nın durumu yürekleri burktu ancak yetkililer küçük yaşta evlendirilen ve anne olan kız çocukları konusunda hâlâ önlem almadı.

Hangi evde nasıl kız var biliyorlar

Daha çocuk yaştaki kızların, Çorum, Amasya, Yozgat, Çankırı ve Tokat gibi İç Anadolu kentlerinde evlenemeyen veya dul kalan erkeklere 1000 ile 5 bin lira arasında satıldığı belirtildi. Amasya, Yozgat, Çankırı, Çorum ve Tokat gibi İç Anadolu kentlerinde binlerce kişinin bu yolla küçük yaştaki kızlarla evlendiği belirtildi.

Bu yolla evlenen, adının açıklanmasını istemeyen bir kişi şunları anlatıyor: “Yaşadığımız ilde Güneydoğu’yu bilen kişiler var. Bunlarla bir kente gidiyorsun ve burada bu işleri ticaret gibi gören kişiler var. Onlar hangi evde nasıl kız var biliyor. Mesela köye gidiyorsun tüm köy kızları sıraya diziliyor. Sen içlerinden birini seçiyorsun. Sonra kızlar gidiyor. Bu kişiler size soruyor, hangisini beğendin diye. Sen de karar veriyorsun. Sonra fiyatları söyleniyor. Fiyatlar ise 1 ile 5 bin TL arasında değişiyor. Uygun olanı alıp geliyorsun. Kızların itiraz etme şansı hiç yok. Kimi zaman ailesi de sizinle geliyor.”

Beş bine satılık çocuk gelin

Damadı görmedim bile: Adıyaman’daki ailesi tarafından 2 yıl önce zorla evlendirilen adının açıklanmasını istemeyen bir kız çocuğu “Annemi, babamı, kardeşlerimi 2 yıldır görmüyorum, çok özledim” diyerek söze başlıyor. Küçük kız, kendisini görmeye gelenlerden hangisinin damat olduğunu dahi bilmeden evlendiğini, kısa sürede hamile kaldığını ve geçen yıl bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini anlatıyor.

Çilemiz bebekken başlar: Küçük anne, kızının kendisi gibi olmasını istemediğini belirterek “Hamileyken hep bir oğlum olsun istedim ama olmadı. Bizim oralarda erkek olarak dünyaya gelmek ayrıcalıktır. Ama kız doğmuşsanız çileniz bebekken başlar. Kimi zaman okula gidemezsiniz, kimi zaman erkeklere alınan bir çift ayakkabıdan bile mahrum kalırsınız. Ama Allah kız verdi. Kızımın sonu da benim gibi mi olur diye düşünüyorum” dedi.

Geri dönüşü çok zor hasarlar bırakır

Uzmanlar küçük yaştaki kız çocuklarının evlendirilmesinin bireyin ve toplumun sağlığını bozacağını, o yaşta bir çocuğun anne olmanın sorumluluklarını yerine getirmesinin mümkün olmadığını, bunun bireyde geri dönüşü çok zor hasarlara neden olacağını belirtiyorlar: “Bu bireyde, depresyon, kaygı bozukluğu, intihar girişimi gibi birçok soruna neden olmaktadır..”

Mecbur kaldıklarında hastaneye gidiyorlar

Çorum Barosu avukatlarından Özer Akpınar, bu konuda yasal düzenlemelerin yeterli olduğunu, ancak bu tür evliliklerin kolay kolay adli makamlara yansımadığını söyledi. Akpınar, “Çorum’da bu tür evliliklere sıkça rastlamak mümkün. Bu tüm ülke genelinde çok yaygın bir evlilik yöntemi. Bu yasal olmayan evlilikler ancak doğum ya da hastalanma nedeniyle hastanelere başvurulduğunda ortaya çıkıyor. Çorum adliyesinde bu tür yasal olmayan evliklerin dosyası bir hayli kabarık” dedi.

(Cumhuriyet)

YORUMLAR 36
 • tankoy oytun 6 yıl önce Şikayet Et
  cumhuriyat yalanları.... ispatlasın hangi köyde kızlar yanyana diziliyormuş.iki kızı bile aynı anda göstermezler. atmasyon...uydurmasyon.
  Cevapla
 • sana ne 6 yıl önce Şikayet Et
  Sacmalık. Baslık parası vardı eskıden sımdı yok yok kızlar sıraya dızılıyor ne bu kole pazarı mı kesınlıkle yalan haber burda ıcanadoluya esek bıle vermezler bırakın kız vermeyı
  Cevapla
 • eylül elif 6 yıl önce Şikayet Et
  yok değil belki sadece görmüyoruz arkadaşlar. ben elazığlıyım bırakın çocuk yaşta evlenmeyi kendi çevrem için 25 altı evlenen kız görmedim ancak söylenenler malesef doğru olabiliyor burada da dul kalan erkekler para karşılığı yani başlık parasıyla güneydoğudan en yakın bölge olan diyarbakırdan gencecik kızlarla evlendiriliyor buradaki .........kızmalı yoksa çocuğunu satan ....... mi kızmalı siz düşünün artık:(
  Cevapla
 • tuncay tezel 6 yıl önce Şikayet Et
  İSLAMI YORUMLAMAK CAHİLLERİN ELİNE BIRAKILIRSA YOBAZLIK DOĞAR. Yobazlık da işte böyle yıkımdır..
  Cevapla
 • egemen doğan 6 yıl önce Şikayet Et
  ağzı varmış konuşmuşmuş. bende adıyamanlıyım yalan haber buna denir!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çamlıca Camisi'nde geri sayım başladı
Başbakan'dan kritik adaylık açıklaması