'Hitit'ten Osmanlı'ya 210 eser

Hitit döneminden Osmanlı İmparatorluğu’na Anadolu’da ve çevresinde hüküm sürmüş imparatorlukları simgeleyen eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi Assos Salonu’nda sergilenmeye başladı.

'Hitit'ten Osmanlı'ya 210 eser
'Hitit'ten Osmanlı'ya 210 eser
GİRİŞ 11.05.2011 00:11 GÜNCELLEME 11.05.2011 00:11

Hitit döneminden Osmanlı İmparatorluğu’na Anadolu’da ve çevresinde hüküm sürmüş imparatorlukları simgeleyen eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi Assos Salonu’nda sergilenmeye başladı. Açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yaptığı müzede seçilmiş olan dev mermer heykellerden sikkelere, el yazmalarına kadar 210 eser yer alıyor.

“İmparatorlar İstanbul’da: Hitit’ten Osmanlı’ya” isimli sergi Gülhane Parkı’nın içinde bulunan İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki Assos Salonu’nda meraklılarıyla buluştu. Kültür ve Turizm Bakanı Günay sergiyi açmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Emeği geçen herkese teşekkür eden Günay, “14 bin yıl öncesinden kalma eserler topraklarımızdan çıkıyor. Hangi kültürden olursa olsun, Hristiyan, Müslüman, Musevi hatta ateşe tapan bile. Bunlar bize aittir. Bu eserleri çocuklarımıza bırakacağız. Nice çalışmalar diliyorum.” diye konuştu.

Sergiyi misafirlerle birlikte gezen Günay’a Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, işadamı ve İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Nazan Ölçer, Onur Karacan ve Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Talep Rifai eşlik etti. Bakan Günay müze görevlilerinden eserler hakkında bilgi aldı.
Çok seçkin eserlerin yer aldığı sergide Hitit İmparatorluğu, Pers İmparatorluğu, Makedonyalı İskender’in İmparatorluğu ve Ardılları, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere tarihe damgasını vurmuş birçok medeniyete ait eserler gösteriliyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 14 ve Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı 2 eserin de yer alacağı sergide toplam 16 müzeden 210 eser yer alıyor.

Sergi 5 bölümden buluşuyor. İlk bölümde, imparatorları betimleyen kabartmalar ve onları temsil eden eserler, fotoğraflarla desteklenerek sergileniyor. Sergideki bu bölüm İstanbul Arkeoloji Müzeleri Eski Şark Eserleri Müzesi, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Çorum Müzesi ve Kastamonu Müzesi’nden seçilen eserlerden oluşuyor.

İkinci bölümde Doğu’dan gelerek M.Ö. 6–4. yüzyılları arasında Anadolu’yu egemenliği altına alan ve Yunanistan’a uzanan Pers İmparatorluğu ile Batı’dan gelerek, M.Ö. 4–1. yüzyılları arasında Anadolu’dan itibaren Hindistan’a kadar uzanan Makedonyalı İskender’in İmparatorluğu yer alıyor. Üçüncü bölümde, M.Ö. 27 yılında Roma Cumhuriyeti’ni sarsan savaşlara son vererek ‘Augustus’ unvanıyla onurlandırılan Oktavianus ile başlayan Roma İmparatorluğu yer alırken, dördüncü bölümde Bizans İmparatorluğu ile devam ediliyor.

Serginin beşinci ve son bölümünde ise Osmanlı İmparatorluğu günümüze taşınıyor. Osmanlı kültürü ve sanatını ifade eden ve imparatorluk kavramı bağlamında simgesel anlam taşıyan, padişahların özel ve resmi yaşantısını çevreleyen eşyalarla, devletin çeşitli alanlardaki zenginliğini yansıtan yapıtlardan seçmeler, bu bölümün eserlerini oluşturuyor. Padişah portreleri, silahlar, mühürler, sorguçlar, murassa eşya, ferman ve kaftanlar sergide meraklılarını bekliyor.
Serginin İstanbullular için bir fırsat olduğunu belirten İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, tüm İstanbulluları bu sergiyi gezmeye davet etti.

Türkiye’nin 2011 yılı tanıtım yüzü manken Tülin Şahin de birçok yabancı misafir arkadaşını müzeye getirip gezdireceğini söyledi.

1 Ağustos 2011 tarihine kadar açık kalacak sergi 09.00-19.00 saatleri arasında Pazartesi hariç hergün ziyarete açık olacak.

ETİKETLER
resim sergi
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Emekli ikramiyesinin ödeneceği tarih açıklandı!
Alman otomotiv devi 600 bin aracını geri çağırıyor