Birçok kişinin canını yaktılar! Artık zorunlu oldu

Birçok internet kullanıcısı farkında olmadan çeşitli sitelere üye yapıldı. Harekete geçen BTK; aboneliğe onay, operatörlere de sahtecilikle teknolojik mücadele zorunluluğu getirdi.

 • GİRİŞ19.06.2017 12:13
 • GÜNCELLEME19.06.2017 12:14
Birçok kişinin canını yaktılar! Artık zorunlu oldu

Haber7 / Detay

İnternette son yılların en büyük para tuzaklarından biri de 'istem dışı abonelik'. Bu tuzağın yıllardır birçok kişinin canını yakması ve şikayetlerin artması üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) harekete geçti. BTK, abonelik için tüketiciden onay zorunluluğu getirdi.

Söz konusu tuzak ise şu şekilde çalışıyor:

Kullanıcılar internette herhangi bir araştırma yaparken önüne bu siteler çıkıyor. Sitelerin alan adları araştırılan konuyla alakalı olduğu için kullanıcı şüphelenmiyor ve siteye tıklıyor. Siteye girdiğinde önüne reklama benzer bir pencere çıkıyor. Aradığı bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcı bunu reklam zannediyor ve pencereyi kapatmak için 'onay' seçeneğine basıyor. Bu saatten sonra da tuzak sitenin vadettiği içeriğe, ücret karşılığında bilmeden abone oluyor.

OTOMATİK ABONE YAPIYORLAR

Söz konusu tuzak siteler vatandaşların dikkatsizliğinden yararlanıyor. Üstelik 'spor paketi, bilinmeyen numaralar' gibi vatandaşa vadettikleri içeriği de sağlamıyor. Olaylardan habersiz bir şekilde otomatik olarak abone edilen kullanıcı ise operatörden gelen SMS veya fatura ile adeta şok oluyor.

OPERATÖRÜN CEVABI: YAPABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK

Kullanıcı, kendi operatörünü aradığında ''Abone olmuşsunuz, bizim yapacak bir şeyimiz yok'' cevabıyla karşılaşıyor. Üstelik faturası 'stop', yani belli bir ücreti aşmayacak şekilde ayarlanmış olsa bile 'tuza aboneliğin' ücreti otomatik olarak faturaya yansıtılıyor. Her operatör bu tuzağa izin vermiyor. İnternetteki şikayet sitelerinde gezinti yapıldığında konuyla ilgili şikayetlerin birkaç yıl öncesine kadar uzandığı ve hangi operatörlerde sıkıntı yaşandığı görülüyor.

ONAY ALMAK ZORUNLU OLDU

BTK ise, 'katma değerli servisler' olarak adlandırılan bu tuzak için düzenleme yaptı ve otomatik abone sistemini yasakladı. Artık siteler kullanıcıları bu tuzağa çekse bile GSM operatörleri müşterilerini bilgilendirip abonelik için onay almak zorunda.

SORUMLULUK OPERATÖRLERDE

Ayrıca, yaşanan herhangi bir sorunda tüketicilerin şikayetini ileteceği bir muhatap bulamazsa, sorumluluk ücreti tahsil işletmeciye, yani GSM operatörüne yüklendi. 

Tüketici şikayeti veya BTK talebi üzerine, söz konusu hizmete ilişkin bilgilendirme ve onay süreçlerine uygun olarak işlem yapıldığına dair işletmeci tarafından ispatlayıcı bilgi veya belge sunulamaması halinde tüketiciye herhangi bir ücret yansıtılamayacak, varsa yansıtılan ücret iade edilecek.

Aboneliğin başlatılması ve sonlandırılması, tekil içerik satın alınması, bilgilendirme ve onaylar gibi işlemlerde ispat yükümlülüğü işletmeci sorumluluğunda olacak.

Söz konusu kararın yürürlüğe giriş tarihi ise 30 Haziran.

KAYNAKAA, HABER7

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar38

 • Yasar 8 ay önce Şikayet Et
  BTK ya teşekkürler halkı soyup sömürü yapılıyor özellikle operatör gsm şirketleri
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Hekaya 8 ay önce Şikayet Et
  Çok Güzel Haber İki seferde Benim canımı yaktılar Bizlerin Numaralarını Kimler Veriyor.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • mertcan 8 ay önce Şikayet Et
  Bimcell ve pttcell aynen yye yapip zorunlu para kesiyor
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • ,,, 8 ay önce Şikayet Et
  Birde şu telesekreter soygununa elatsana eyyyy BTK :)))
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • yalnız 8 ay önce Şikayet Et
  asıl suçlu GSM şirketleri. bu işten nemalanıyorlar çünkü.
  Cevapla Toplam 11 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat