Zehirlenmeleri engelleyecek proje!

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Talha Açıkgöz, zehirlenmeleri engelleyecek bir proje geliştirdi.

Zehirlenmeleri engelleyecek proje!
Zehirlenmeleri engelleyecek proje!
GİRİŞ 14.11.2017 09:26 GÜNCELLEME 14.11.2017 09:26
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Talha Açıkgöz ‘otomatik hava temizleyicisiprojesi hava ile zehirlenmeleri engelleyecek.
Televizyon haberlerinde zehirlenme olaylarını izleyen Talha Açıkgöz bir proje hazırlamayı düşündü. Danışman öğretmenlerinin desteğiyle ‘Otomatik Hava Temizleyicisi’ projesi geliştirdi. Projede sensörler aracılığıyla kapalı mekan içerisinde zehirleyici hava tespit eden cihaz otomatik olarak zehirli havayı dışarı atarak mekanın havasını temizliyor.

Evlerde sobadan sızan karbonmonoksit gazını sistemin otomatik algıladıktan sonra temizlemek için iki bölgede bulunan fanların devreye girerek çalıştığını aktaran lise öğrencisi Talha Açıkgöz projesi ile ilgili şu bilgileri verdi:
‘‘Amacım havada biriken duman, karbonmonoksit, karbondioksit gibi zehirli gazların otomatik olarak temizlenmesi ve insan sağlığına zararının en aza indirilmesi. Örneğin soba zehirlenmesinin engellemek için bu sistemle gaz kaçağını otomatik olarak havayı temizliyor. Yine bir örnek olarak çakmaz gazı sızdırdığımız zaman sistem çalışıyor ve otomatik olarak havayı temizlemeye başlıyor ve uyarı ışıkları yanıyor. Özellikle Gübre fabrikalarında amonyaktan kaynaklanan zehirlenmeleri en aza indireceğini düşünüyorum’’.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Antican 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben niğdede bu projeyi ilk olarak yayınlatmıştım ve bunlarda benim projemden fikir çaldılar dikkat edin
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Basit bir devre. Gaz duman sensörleri algılama yaptıklarında bir arduino ile fanları tetiklemek yeterli. Bunu koca bir proje gibi göstermesekte çocuklarımız piyasada olmayanı yapmaya çalışsa.
  Cevapla
 • Emre 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler. Allah Yar ve Yardımcın Olsun Delikanlı
  Cevapla
DİĞER HABERLER
1 yaşındaki bebeğini döverek öldürdü
İade mi edilecek? Trump'tan Gülen açıklaması