Avrupa Birliğ tarihi satışı onayladı

Avrupa Birliği Komisyonu, akıllı telefon çip üreticisi Qualcomm'un bir başka yarı iletken üreticisi NXP firmasını 38 milyar dolara satın alma teklifini koşullu olarak onayladı.

 • GİRİŞ18.01.2018 22:43
 • GÜNCELLEME18.01.2018 22:44
Avrupa Birliğ tarihi satışı onayladı

AB Komisyonu, akıllı telefon çip üreticisi ABD merkezli Qualcomm'un bir başka yarı iletken üreticisi Hollanda'nın NXP firmasını satın alma teklifinin koşullu olarak onaylandığını açıkladı.

Satın almanın, şirketlerin verilen taahhütlere tamamen uyulması şartına bağlı olduğu kaydedilen açıklamada, işlemin rekabet endişeleri ortaya koymadığı kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, Qualcomm'un AB'nin onayını almak için bazı patentleri birleşmenin dışında tutmayı ve 3'üncü firmalara bu patentleri lisanslamaya devam etmeyi taahhüt ettiği ifade edildi.

ABD merkezli Qualcomm, 2016 ekim ayında NXP firmasını yaklaşık 38 milyar dolara satın alma teklifinde bulunmuştu.

AB Komisyonu, geçtiğimiz haziran ayında satın alma teklifine yönelik soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek AB Komisyonu yetkileri arasında yer alıyor.

AB Komisyonu, bu incelemelerde ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu birleşmeleri ve satın almaları engelleyebiliyor.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar6

 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  Qualcomm endüstriyel sektöre yatırım yapıyor. Çok akıllıca bir hamle. Ama tekel potansiyeli gitgide artıyor.
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar nasıl hesap yapıyorsunuz öyle. Hollanda’nın nüfusu 17 Milyon kabul edilse kişi başına 2235 Dolar düşer. Bin kat hata yapmışsınız.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Vatan sever 1 ay önce Şikayet Et
  NXP de çalışan kişi başına
 • Adiga81 1 ay önce Şikayet Et
  Evet maalesef öyle olmuş. Sabah sabah afyon patlamadan hesabı karıştırmışız. Adam başı 2235 dolar üzerinde konuşmaya değmez. Hollandalılar kusura bakmasın.
  Toplam 1 beğeni
 • Vatan sever 1 ay önce Şikayet Et
  Kisi basina 1 milyon dolar !
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Adiga81 1 ay önce Şikayet Et
  Hollandanın nüfusu 2016 yılında yaklaşık 17 milyonmuş. yani kişi başı yaklaşık 2.117 milyon dolar. Allah bereket versin. İşin garip tarafı Hollandanın bukadar yüksek teknolojiye sahip olması. Adamlar çip imal eden makineleri imal ediyor.
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat