Elon Musk’ın Tesla’sı Mars yörüngesini ıskaladı

SpaceX’in Falcon Heavy roketinin tepesinde taşıdığı Elon Musk’ın Tesla Roadster otomobili, Güneş Sistemi’nde planlanan hedefinin çok daha ötesinde bir yere doğru yolculuk yapıyor.

GİRİŞ 07.02.2018 23:05 GÜNCELLEME 07.02.2018 23:09
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Otomobilin Güneş etrafında, onu Mars’ın yörüngesinin yakınlarında bir yere doğru götürecek bir yörüngeye oturtulması planlanıyordu. Ancak Otomobili taşıyan roket o yörüngeyi ıskaladı ve Tesla’yı Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağına doğru götürecek bir yörüngeye yerleştirdi.

6 SAAT BOYUNCA UZAYDA SERBEST GEZİNTİ YAPTI

Fırlatmadan sonra, Tesla otomobil uzayda yaklaşık altı saat boyunca serbest şekilde gezindi. Bu gezinti de SpaceX tarafından YouTube üzerinden canlı yayınlandı.

 

Bu serbest uçuş safhası, ABD Hava Kuvvetleri için gerçekleştirilmiş özel bir yörünge manevrasını göstermeyi amaçlıyordu. Daha sonra roket uzayda son bir motor ateşlemesi gerçekleştirecek ve otomobili son yörüngesine oturtacaktı. Görünüşe göre, ateşleme Kaliforniya’nın güneyine denk gelen bir noktada gerçekleşti. Bazıları akşam saatlerinde roketin ateşlemesini gökyüzünde gördüklerini rapor ettiler.

MOTOR ATEŞLEMESİ BİRAZ FAZLA KAÇTI, TESLA BAŞKA YERLERE DOĞRU GİDİYOR
 
Daha sonra anlaşıldı ki, motor ateşlemesi biraz fazla kaçtı. SpaceX CEO’su Musk, attığı tweette Tesla Roadster’ın son ateşlemeden sonraki yörüngesini paylaştı. Bu rota otomobilin planlanan noktadan ne kadar uzağa gideceğini gösteriyor.

Görünüşe göre, otomobil asteroit kuşağına doğru ilerliyor, cüce gezegen Ceres’in yörüngesine yakın bir yerlere ulaşacak.

TESLA, UZAYDA BAŞKA BİR NESNEYE ÇARPABİLİR
 
Otomobile ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Tesla otomobilin fırlatma işleminden önce Musk, otomobilin Mars’a çarpmasının çok küçük ihtimal taşıdığını söylemişti. Ancak bu yeni durum otomobilin uzayın derinliklerinde başka bir nesneye çarpmasına neden olabilir. Gezegen bilimcileri Twitter üzerinden görüşlerini paylaşarak, Tesla otomobilin rotasının tam şekilde hesaplanmasını ve bir nesneye ne zaman çarpacağının belirlenmesini istiyor.

Teknoblog'da yer alan habere göre, Tesla’nın uzay yolculuğu Falcon Heavy’nin nesneleri uzayın derinliklerine taşıma noktasındaki yeteneğini göstermeyi amaçlıyordu. Planetary Resources ve Deep Space Industries gibi şirketler de asteroitlerden su çıkarmaya yarayan teknolojiler üzerinde çalışıyor. Falcon Heavy’nin uzay araçlarını asteroit kuşağına doğru götürebileceğini görmek bu şirketleri mutlu edebilir.

YORUMLAR 77
 • OlayBu. 1 yıl önce Şikayet Et
  GERÇEK, abd, rusya, çin ve diğerlerinin, uzayı kendi SAVAŞLARI İÇİN kullanma gayreti. Tabii 350 milyonluk abd'de SOKAKTA YATAN 50 milyon AÇI ikna edebilmek için, bu gibi magazinlere ihtiyaç var. UfO, ET, zuzaylı var mı yok mu konuşulacak ki; AÇ ADAMIN GÖZÜ UZAYDA OLSUN, CIA, MOSSAD ya da TRUMP'ın üzerinde değil...
  Cevapla
 • mühendis 1 yıl önce Şikayet Et
  O aracın boruları,lastikleri,iç boşlukları uzaya çıkınca basınçsız ortamda patladı. Geri kalan yerleri aşırı soğuktan çatladı veya kırıldı.Araç şuan kullanılamaz halde ve resimlerde görüldüğü gibi sağlıklı değil,bilginize...
  Cevapla
 • ENES 1 yıl önce Şikayet Et
  bu nasıl mühendislik atmosfer 1 bar. azaldı diye lastik patlamaz. 3 bar yerine 2 bar hava basarlar. uzayda 3 bar etkisi yapar. ayrıca soğukluğu iletecek bir ortam yok. soğukluk sadece teoride. asıl sıkıntı güneş ışınlarının ısıtması.
  Cevapla
 • ultra mühendis 1 yıl önce Şikayet Et
  eee bu adamlar herşeyiş hesap ettiler onumu hesap etmediler. sen kapıdaki arabayımı gönderdiler sanıyosun...
  Cevapla
 • hasan vEli 1 yıl önce Şikayet Et
  Nerden biliyorsun birader. Arabanın arka koltukta sen mi oturuyordun ? :)
  Cevapla
 • Gidişat 1 yıl önce Şikayet Et
  Mükemmel bir piar çalışması. Artık daha da büyümek için ve görülmemiş bir reklam girişimi ile adam yılarca unutulmayacak. Ay iniş yalanı gibi insanlara yedirdi artık bir 50 yılda bunu konuşuruz yok gittimi yok gitmedi mi diye kafa yorarız hatta hikayeler yazılır ve yıllarca sürecek bir reklam politikasına ilk adımı 2018 de attık. Unutma Elon Musk için küçük insanlık için büyük bir adım sonrada olay gevşeyince nasa gibi yalanlar düzer yok efendim aya gidiş teknolojimizi kayıp ettik der insanlarla alay ederiz haa dur Van Allen kuşağı aşılamayan büyük kuşak nasıl aşılıyor hayret.
  Cevapla
 • Emir 1 yıl önce Şikayet Et
  Hala dünya düz diyenler var. Bu insanlar doktora görünmeli
  Cevapla
 • BÜLENT DUMAN 1 yıl önce Şikayet Et
  dünya anarşi törörden kırılıyor bunların yaptığına bak.önce dünyayı düzeltin sonra evreni
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu: Şimdi hazırlıkları yapıyoruz, 1 Nisan'dan sonra...
Şartlar olgunlaştı! Operasyon an meselesi