5G Türkiye'ye ne zaman gelecek? Bakan müjdeyi verdi!

Akıllı telefonlarda kullanılacak olan 5G teknolojisi hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Dünya çapında 5G teknolojisini kullanacak ilk ülke Amerika oldu. Peki 5G teknolojisi nedir, 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek? Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan müjdeyi verdi.

5G Türkiye'ye ne zaman gelecek? Bakan müjdeyi verdi!
5G Türkiye'ye ne zaman gelecek? Bakan müjdeyi verdi!
GİRİŞ 24.04.2018 16:55 GÜNCELLEME 24.04.2018 16:55

5G teknolojisinin ilk olarak Amerika’da kullanmaya başlanacağı haberini alan vatandaşlar 5G teknolojisinin ülkemize ne zaman geleceğini araştırmaya başladı. Ülkemizde hali hazırda kullanmakta olduğumuz 4.5G’den 20 kat daha hızlı olacağı iddia edilen 5G'nin içindeki "G" harfi, "generation" yani nesil anlamına gelmektedir. 5G, 4G LTE'yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, web'de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek. Peki 5G nedir? 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek?

5G AMERİKA’DA KULLANILMAYA BAŞLANACAK!

5G teknolojisini kullanacak olan ilk ülke Amerika oldu. İlk etapta 3 eyalet bu teknolojiyi kullanacak. Bu eyaletlerden ikisi ABD’nin Teksas bölgesinde bulunan Dallas ve Waco iken, diğeri Atlanta eyaletinin merkezi olan Georgia metropolünde kullanılmaya başlanacak.    

5G TÜRKİYE’YE NE ZAMAN GELECEK?

Bir televizyon programına konuk olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’de 4.5G’yi kullanan yaklaşık 51 milyon kullanıcı bulunduğunu ve 5G konusunda da artık dünya ülkelerinin peşinden gitmeyi değil, dünya ile eş zamanlı olarak uygulamayı ve gerektiğinde yurt dışına ihraç edecek hale gelebilmeyi hedeflediklerini belirtti. 5G teknolojisinin ülkemizde uygulamaya girmesi ile birlikte endüstri uygulamalarının çok daha gelişeceğini ve akıllı ulaşım sistemleri için çalışmaların hızlanarak uygun bir altyapı kurulacağını vurgulayan Bakan Arslan, 2020’de 5G teknolojisini Dünya ile birlikte aynı anda Türkiye’de de kullanılmaya başlanacağının müjdesini verdi.

YORUMLAR 11
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  bu kotalarla ve pahalı tarifelerle gelse ne olur gelmese ne olur siz buna kafa yoracağınıza birazda Türkiye’deki internet alt yapısına kafa yorun yıl olmuş 2018 internet altyapısını düzeltmediniz
  Cevapla
 • bilisimler 3 ay önce Şikayet Et
  Ben 4.5 g kullanıyorum ve memnunum
  Cevapla
 • Yrd 3 ay önce Şikayet Et
  Aman gelmesin kardeşim 4g geldi de ne oldu!
  Cevapla
 • İnanı 3 ay önce Şikayet Et
  Uçuyorduk,şimdi astronota bağlıcaz!!!
  Cevapla
 • MÜSLÜMAN TÜRK 3 ay önce Şikayet Et
  4,5 g geldiğinden beri daha kullanacak kotamız olmadı ki 5G gelsin biz daha dört buçuk g ye doğru dürüst kullanamadık ki
  Cevapla
 • Asil Anka 4 hafta önce Şikayet Et
  Hala 4.5G yi kullanamadığını söyleyen arkadaşlar var. Şükür gayet iyi kullaniyoruz. Memlekete her yapilacak hizmete olumsuz eleştiri getiren arkadaşlar hangi dünyanın adamıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere Gazprom'un mal varlığına el koydu!
ABD harekete geçti: FETÖ'ye FBI darbesi!