'TSK için robot asker üretebiliriz'

Konya'da insansı robot üretimi gerçekleştiren Akınrobotics, milli savunmada kullanılmak üzere 'robot asker' üretmeyi planlıyor.

GİRİŞ 06.03.2018 13:59 GÜNCELLEME 06.03.2018 13:59
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Firmanın sahibi Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın istemesi durumunda askeri alanda kullanılabilecek robot yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Geçen yıl açılışı gerçekleştirilen insansı robot üreten Akınrobotics, savunma sanayinde milli ürünlerin kullanımının artması üzerine robot asker üretmeye hazırlanıyor. Savunma sanayi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Özgür Akın, şunları söyledi:

''Savunma Sanayi Müsteşarlığı, üniversiteler ve sanayi işbirliğiyle, asker robotlar yapmak istedikleri bildirmişti. Bizler bilgi birikimimiz ve deneyimlerimizle böyle bir göreve, emre hazırız. Bizim ürettiğimiz ürünler tamamen yerli ve millidir. Biz bu anlamda yüksek teknoloji üretmeye devam edeceğiz. Yüksek teknolojinin hangi alanda kullanılacağı sivil alanda mı, askeri alanda mı, kullanılacağı tabii ki milli otoritemizin kararına bağlıdır. Biz bu anlamda her türlü göreve hazırız" dedi.

 

 

ARAZİ ŞARTLARINA UYUM SAĞLAYABİLİR

Özellikle dört tekerlekli ve bacaklı robotların araziye çok rahat uyum sağlayabileceğini belirten Akın, " Eğer konu robotların askeri alanlarda kullanılması ise öncelikle arazi şartları önemlidir. Bizim bu konuda geliştirdiğimiz arazi robotumuz var. Şu an da dört teker üzerinde gidebilen bir robotumuz var. Aynı zamanda da dört bacaklı bir prototip geliştiriyoruz. Bunlar arazi şartlarına uygun robotlar. Dört bacaklı ya da dört tekerli olabilecek robotların çok rahat arazi şartlarına uyum sağlayabileceği öncelikle malzeme taşıma amaçlı kullanılabileceği daha sonra farklı şekillerle de sensörler yerleştirerek tarama, hedef belirleme, gözetleme gibi birçok görevlerde de yer alabileceğini söyleyebiliriz. Zaman içerisinde tabii ki askeri otoritelerimizin, milli otoritelerimizin kararıyla herhangi bir amaç içinde kullanabileceğini söyleyebilirim" diye konuştu.


SİLAH DA KULLANABİLİR

Bu robotların gerekirse silah bile kullanabileceklerini ifade eden Özgür Akın, "Barış için bilim üretiyoruz. İçinde bulunduğumuz durum çerçevesinde mili otoritemizin karar vermesi durumunda yüksek teknolojimizi her tür duruma açıyoruz. Bu anlamda robotlarımız geliştirilmesi, yüklenmesi durumunda silah dahi kullanılabilir. Biz böyle bir şeyi istemeyiz. İnşallah böyle bir durumla karşı karşıya gelmeyiz. Çünkü dünya buna doğru gidiyor ama bizde en azından güç olarak böyle bir güce, ülke olarak, milli teknoloji olarak hazır olduğumuzu söyleyebilirim" dedi.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 54
 • seko 3 ay önce Şikayet Et
  toplumsal olaylarda kendi halkına karşı kullanılabilir sonuçta bunlar makina vicdanı yok haklı haksız ayırmaz
  Cevapla
 • tatar 8 ay önce Şikayet Et
  Kuantum Stealth' adı verilen askeri kamuflaj maddesi giyildiğinde çevresine yaydığı dalgalar sayesinde insanları tamamen görünmez kılan, askeri kamuflaj maddesi projesine TÜRKİYE'DE AR-GE olarak çalışılmasını ÜMİT ediyorum
  Cevapla
 • Kemal 9 ay önce Şikayet Et
  Konuşmak yerine yapılsa daha iyi olur. Laf üreten çok bu arkadaşlar da laf üretmeye başladıysa işler yolunda olmayabilir
  Cevapla
 • Tarık 9 ay önce Şikayet Et
  Robot asker uğraşmak yerine en güzel daha az maliyetli robot sürüngenler ve zehir olarak Batrachotoxin yükleyeceksin
  Cevapla
 • Metin 9 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle üretilmeli ve teröristlere karşı kullanılmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye iki ülkede altın arayacak
Japon yapıştırıcı kullandılar, EPDK harekete geçti