K. Kore, Türkiye’nin finans kurumlarına saldırdı

Dünya güvenlik devi McAfee, Kuzey Koreli hacker grubu Hidden Cobra'nın Türkiye'deki finansal kurumlara saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

 • GİRİŞ09.03.2018 11:48
 • GÜNCELLEME09.03.2018 11:48
K. Kore, Türkiye’nin finans kurumlarına saldırdı

McAfee Advanced Threat Research ekibi tarafından yayınlanan raporda, Hacking Cobra grubunun Türkiye'deki finans kurumlarının güvenliğini 2 ve 3 martta ihlal etme girişiminin tespit edildiğini belirtti.

ÇOK BENZİYOR

 

Raporda söz edilen kötü amaçlı yazılımın kodunun, Kuzey Kore ile ilişkili bir hackerın kullandığı kodlara çok benzediği de belirtildi.

e-POSTALAR İLE ETKİLEDİLER

Milliyet'in haberine göre; Bilgisayar korsanlarının, Adobe Flash’ta yakın zamanda açığa çıkan bir güvenlik açığını kullanarak “Bankshot” olarak bilinen kötü amaçlı bir yazılım kullandığını belirten raporda, saldırganların kurbanlarını, virüslü bir Microsoft Word dosyası olan Agreement.docx adlı spear-phishing e-postalarıyla etkilemeye çalıştıkları kaydedildi.

MERAK UYANDIRAN DOSYA

Aynı raporda, word dosyasında Paris’te bilinmeyen bir kişi ile daha sonra belirlenecek bir kriptopara borsasında Bitcoin alışverişi ile ilgili bilgilerin yer aldığı anlaşma metni olduğu da ifade edildi. Bu merak unsuru ile kurbanların bu şekilde zararlı word dosyasını açmalarının sağlandığı düşünülüyor.

ÇALINAN PARA YA DA DOSYA YOK

Saldırılarda çalınan paraya dair herhangi bir rapor olmamasına rağmen, araştırma ekibi Türkiye'deki finansal kuruluşların iç sistemlerine uzaktan erişim sağlamayı amaçladıklarını düşünüyor. Ancak raporda, hangi kurumların etkilendiğine ise yer verilmiyor.

Yorumlar25

 • Acayip 6 gün önce Şikayet Et
  Ya kardes trabzonsporda hissen mi var . Bize neki bircu varsa batarsa kapatirlar elin borcu senin borcun mu
  Cevapla
 • reiss rte 6 gün önce Şikayet Et
  turkler isterse yapar misliyle karsilik verilsin kimse birdaha boyle biseye kalkismasin dunyaya ders niteliginde olsun cokertilsin banka hesaplari trafik kisisel bilgiler hatta kim yongun hesaplari bosaltilsin ulkenin borsasi ne gerekirse
  Cevapla
 • zabit 6 gün önce Şikayet Et
  Ay yıldız timi intikamımızı alır
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Abdullah 1 hafta önce Şikayet Et
  Eee roket adam bizimkiler bi roket cakar sana gayri.
  Cevapla
 • Erol 1 hafta önce Şikayet Et
  Buda sunu ispatliyor; abd nin düşman gördügü ülkeler dost/maşa dost gözüktügü ülkeler gercekte düşman
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat