Samsung ve Apple peşine düştü: Kilosu 80 dolar

Dünyanın en büyük iki akıllı telefon üreticisi Apple ve Samsung, gelecek nesil akıllı telefonlarında ihtiyaç duyacakları kobalt metali için doğrudan madencilik şirketleriyle görüşmeler yapmaya başladı

Samsung ve Apple peşine düştü: Kilosu 80 dolar
Samsung ve Apple peşine düştü: Kilosu 80 dolar
GİRİŞ 14.03.2018 12:52 GÜNCELLEME 14.03.2018 12:52
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Apple, geçtiğimiz ayın sonunda Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki kobalt madenciliği şirketleriyle beş yıllık anlaşmalar yapmak için çalışmalara başlamıştı. Akıllı telefon üretiminde önemli bir metal olan kobalt için ABD’li şirketin en büyük rakibi Samsung’un da harekete geçtiği bildirildi.

Bloomberg’ün haberine göre, dev Samsung imparatorluğunun bir parçası olan Samsung C&T şirketi, Kongo’da doğrudan madencilik şirketleriyle görüşmelere başladı.

 

Kobalt, akıllı telefonlarda kullanılan şarj edilebilir pillerin üretimi için gerekli bir metal ancak elektrikli otomobil üreticilerinin de bu elemente ihtiyaç duyması nedeniyle rekabet bir hayli kızışmış durumda.

Lityum iyon pillerin artık elektronik cihazların yanı sıra elektrikli otomobillerde de kullanılmasıyla, bu pillerin ham maddesi olan kobaltın fiyatı müthiş bir tırmanış gösterdi. 2016 yılında bir ton kobalt 20.000 dolara satın alınabilirken, günümüzde aynı miktar için 80.000 dolar ödenmesi gerekiyor.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Erhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Afganistan da kobalt rezervleri olan ender ülkelerden
  Cevapla
 • lazo 1 yıl önce Şikayet Et
  eyvah afrikayi yine talan edecekler
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  kongo ayvayı yedi şimdi oraya çöreklenirler
  Cevapla
DİĞER HABERLER
NATO'dan ikinci büyük skandal! Hedef yine Erdoğan
Ekrem İmamoğlu'nu terleten soruları! Cevap vermedi!