Deri üzerine baskı yapan yazıcı ürettiler!

Bilim adamları, direkt deri üzerine elektronik cihaz basabilen düşük bütçeli üç boyutlu bir yazıcı üretti.

Deri üzerine baskı yapan  yazıcı ürettiler!
Deri üzerine baskı yapan yazıcı ürettiler!
GİRİŞ 26.04.2018 13:02 GÜNCELLEME 26.04.2018 13:02
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Science Daily'de yer alan habere göre, ABD'deki Minnesota Üniversitesi'nden araştırmacılar, deri üzerine elektronik cihaz ya da biyolojik hücre basabilen düşük bütçeli üç boyutlu bir yazıcı üretmeyi başardı.

Araştırma ekibinin lideri Michael McAlpine, yaptığı açıklamada, "Hareketi de algılayabilen bu yeni üç boyutlu baskı teknolojisi gerçekten çok heyecan verici. Üstelik bu hafif yazıcının maliyeti 400 dolardan az. Bu yazıcı sayesinde savaş alanındaki bir asker sırt çantasından bu yazıcıyı çıkararak o an için gerekli olan elektronik bir cihazı direkt elinin üzerine bastırabilir. Mesela bir güneş pili, kimyasal ya da biyolojik ajanları tespit etmek için geçici sensörler yazdırabilir. Bu, yazıcı geleceğinin 'İsviçre çakısı' gibi düşünülebilir." ifadelerini kullandı.

McAlpine, bu yazıcının direkt deri üzerine biyolojik hücreler de bastığını belirterek, bu teknolojinin ciltteki yaralar ya da bozuklukların tedavisinde kullanılabileceğini kaydetti.

Bu yazıcının yaptığı şeylerin inanılmaz olduğunu dile getiren McAlpine, "Bu gerçekten çok basit bir fikir ve gelecekte önemli uygulamalar için sonsuz seçenek sunabilir." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER
3 boyutlu
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • tepki 1 yıl önce Şikayet Et
    Yukarıdaki resmin konu ile alakası ne anlayabilmiş değilim!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Çin'den sonra dünyada ilk kez Türkiye'de yapıldı
Bakan Koca'dan son dakika koronavirüs açıklaması