Filmler gerçek oluyor! Hafıza trasnferi yapıldı

Amerikalı bilim adamları, salyangozlarda Ribo Nükleik Asit (RNA) ile hafıza transferi yaptı ve yapay hafıza oluşturmayı başardı.

Filmler gerçek oluyor! Hafıza trasnferi yapıldı
Filmler gerçek oluyor! Hafıza trasnferi yapıldı
GİRİŞ 15.05.2018 13:56 GÜNCELLEME 15.05.2018 13:56
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Science Daily'nin haberine göre, California Üniversitesi Bütüncül Biyoloji, Psikoloji ve Nörobiyoloji Bölümünden Prof. Dr. David Glanzman ve ekibi, Aplysia olarak adlandırılan deniz salyangozları üzerinde yaptıkları çalışmada RNA ile hafızayı bir salyangozdan diğerine aktardı. 

Araştırma çerçevesinde bir grup salyangoza kuyruklarından 20 saniye arayla 5 elektrik şoku verildi, bu eylem 24 saat sonra 5 kez daha tekrarlandı. Şoklar, salyangozların geri çekilme refleksini geliştirirken, elektrik verilenlere hafifçe vurulduğunda geri çekilmenin ortalama 50 saniye, kontrol grubundakilerde ise bir saniye sürdüğü gözlendi. 

Bilim adamları, elektrik şoklarından bir gün sonra salyangozların sinir sisteminden çıkarılan RNA'yı, elektrik verilmeyen 7 hayvana yerleştirdi. Bu hayvanların da elektrik verilenler gibi hareket ettiği ve geri çekilme eylemini yaklaşık 40 saniye sürdürdüğü görüldü. 

Sonuçları "eNeuro" dergisinde yayımlanan araştırmanın bulgularının, travmatik hafızanın tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesinin önünü açabileceği ifade ediliyor. 

Glanzman, "Çok uzak olmayan bir gelecekte, RNA'yı alzaymır hastalığının etkilerinin giderilmesinde veya travma sonrası bozukluk tedavisinde kullanabileceğimizi düşünüyorum." ifadesini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Yani 10 ay önce Şikayet Et
  Kullanisli ama tehlikleli.
  Cevapla
 • ufuk 10 ay önce Şikayet Et
  başımıza taş yağacak...
  Cevapla
 • hakan 10 ay önce Şikayet Et
  Sorguladıkları insanların hafızalarını çalmada kullanmadan hiçbir şeyde kullanmazlar.
  Cevapla
 • canturk 10 ay önce Şikayet Et
  arkadaslar boyle seylerle ugrasmayın dunyanın en pıslık adamının verılerı saf masum bır ınsana aktararak bır ordu hazırlayabılırsınız yada bır terör gurubu hazırlayabılırsınız ınsanlıgın sonu verı transferıyle baslar ıster robota aktarın ıster ınsana verı transferı dunyanın sonunu getırır yada ıyı yanlarıda olabılır doktorun beynını herkese aktararak herkesı bır doktor halıne getırebılırsınız yada kotu seylerı sılebılır tekrardan yukleme yapabılırsınız ama cok tehlıkelı ınsanların elınde bu bır nukleere donusebılır
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Merkez harekete geçti! 2.5 milyar dolarlık adım
Erdoğan ve Güneş'ten 4-0 yorumu