Ay’a gidecek uzay aracı prototipini tanıttı

Lockheed Martin, NASA’nın derin uzay çalışmalarının önemli bir ayağı olacağını iddia ettiği, ilk olarak Ay görevleri yapması planlanan yeniden kullanılabilir ve insan taşıyabilen uzay aracını tanıttı.

Ay’a gidecek uzay aracı prototipini tanıttı
Ay’a gidecek uzay aracı prototipini tanıttı
GİRİŞ 08.10.2018 15:10 GÜNCELLEME 08.10.2018 16:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Lockheed Martin, Bremen’de gerçekleştirilen Uluslararası Astronomi Kongresi’nde geleceğin derin uzay projelerine yönelik çalışmalarını ve bu çalışmalarda kullanılması planlanan uzay aracı konseptini tanıttı. Uzay aracının Ay’a yapılacak sürekli görevlerde astronotları taşıması ve bilim adamlarına kazandıracağı deneyimlerle ilk Mars görevine önemli katkılarda bulunması planlanıyor.

Lockheed tarafından araçla ilgili yapılan açıklamada, yalnızca aracın değil dahil olduğu tüm sistemin yeniden kullanılabilir özelliklere sahip olduğu belirtiliyor. Orion ve Uluslararası Uzay İstasyonuprojelerinden öğrenilenler temelinde geliştirilen projede temel hedef düşük maliyetler, hızlı gelişim ve güçlüklerin azaltılması olarak belirlenmiş.

 

 

Ay’a görev yapacak araç esasen Mars görevinde kullanılması hedeflenen aracın bir nevi küçüğü. Tek farkı Mars atmosferine girebilmek için gerekli aerodinamik değişiklikleri barındırmaması. Ay’a insan taşıması beklenen araç yakıt olarak sıvı hidrojen ve oksijen kullanacak. 4 kişilik mürettebatın yanı sıra bir tonluk kargo taşıyabilecek araç, Ay’da iki haftalık görevlere imkân verecek.

Planlanan operasyonun kalbinde Rusya ve ABD arasında geçtiğimiz yıl varılan “Derin Uzay Geçiş Kapısı – Deep Space Gateway” anlaşması yatıyor. Ay ve Dünya arasında bir yörüngeye kurulacak merkez donmuş yakıt depolayacak ve araçların bakımları burada yapılabiliecek. Ay’a inmeden önce buraya uğrayacak olan aracın bakımları ve yakıt ikmali burada gerçekleştirildikten sonra Ay’a inecek. Uzay aracı Ay'daki görevini yerine getirecek ve yeniden ikmale gerek duymaksızın doğrudan Dünya’ya geri dönecek.
Masrafların azaltılması kapsamında yeniden kullanılabilecek yapıya sahip tasarlanan aracın özellikleri bununla da bitmiyor. Çok daha geniş kapsamlı derin uzay projesine hazırlık kapsamında planlanan aracın kutuplara inip buradan su toplaması, bunu yakıta çevirmesi ve tekrardan görevine devam etmesi planlanıyor.

Lockheed Martin aracı, derin uzay projelerinin en önemli ilk adımı olarak kabul edilen Mars’a seyahatin vazgeçilmez bir parçası olarak nitelendiriyor. Benzer atmosfer ve yer çekimi özellikleri nedeniyle Ay’a yapılacak operasyonların değerli bilgiler sunacağı kaydediliyor. Kongre’de sunumu yapan Tim Cichan, Gateway’in projenin sürekliliği, sık ve yeniden kullanımı için hayati olduğunu, bu sayede aracın tekrar tekrar Dünya’ya inmek zorunda kalmayacağını, bunun maliyetleri ve kaybedilen zamanı önemli ölçüde azaltacağını kaydediyor.

KAYNAK: DONANIMHABER

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • vatansever 9 ay önce Şikayet Et
    giderken iki gidin birini ayin yorungesine birakin ne olur ne olmaz bozulur ayda kalirsiniz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya'dan AB'ye, Türkiye ve Doğu Akdeniz mesajı!
Ekonomi için önemli hamle! Türkiye avantaja çevirebilir