Liseli öğrenciden çığır açacak buluş!

Tekirdağ'da lise 2'nci sınıf öğrencisi Ayşenaz Uzun (16), sütleğen bitkisi kullanarak hazırladığı 'ısıya ve kırışmaya' dayanıklı kumaş ile Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatları mühendislik kategorisinde 2'ncilik ödülü kazandı.

Liseli öğrenciden çığır açacak buluş!
Liseli öğrenciden çığır açacak buluş!
GİRİŞ 11.10.2018 16:19 GÜNCELLEME 11.10.2018 16:20
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Lise öğrencileri arasında her yıl düzenlenen Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatları (INSPO), geçen hafta İstanbul'da gerçekleştirildi. Sağlık, çevre, enerji ve mühendislik kategorilerindeki yarışmaya 358 proje başvururken, 10 ülkeden 55 proje finale kaldı. Tekirdağ'da özel bir lisenin 2'nci sınıf öğrencisi Ayşenur Uzun, sütleğen bitkisinden yola çıkarak hazırladığı 'Kumaşların bazı mekanik özelliklerinin doğal maddeler kullanılarak geliştirilmesi' adlı projesiyle, mühendislik kategorisinde 2'ncilik ödülüne layık görüldü.

 

 

Ailesi çiftçi olan lise öğrencisi Ayşenaz, sütleğen bitkisinin eline tesadüfen çarptığını ve elinde kızarıklıklar oluştuğunu, sonrasında projeye başlamaya karar verdiğini söyledi. Ayşenaz Uzun, sütleğenin oksijeni azalttığını öğrenince bundan ısıya dayanıklı kumaş elde edebileceğini düşündüğünü belirterek, "Yanmazlık testi yaptım ve ilk olarak kumaşın ilk 14 saniyede alev aldığını gördüm. Normal bir kumaş 10 saniyede alev alıyor. Bunun günlük hayatımıza faydası; itfaiyecilerin giydiği kıyafetlerin içinde 'imbentin' denilen kimyasal madde var, bu madde de cilt üzerinde kanser yapabilecek bir etkiye sahip ve kızarıklıklara yol açıyor. Benim üzerinde çalıştığı sütleğen bitkisi özünü uygulayarak geliştirdiğim kumaş ise doğada maliyeti az olan ve kanser riski olmayan bir kumaş. Dolayısı ile itfaiyeciler için kıyafet tasarlanabilir" diye konuştu.

Projenin 2'nci aşamasında ise kumaşa kırışmazlık testi uyguladığını anlatan Ayşenaz, "Kumaşa kırışmazlık testi uyguladık. Normal kumaş ve numune kumaş üzerinde deneme yapıldı ve 2 kumaşa da ayrı işlem uygulandı. Sütleğenli kumaşın basınca daha dayanıklı olduğu belirlendi. Kırışma testi sonrası bunun genel olarak yaygınlaşmasıyla ütü kullanımının azalarak ülke ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sütleğenli kumaş daha az kırışıyor. Son olarak tuşa yani yumuşaklık testi yaptık. Sütleğeni sürdüğümüz kumaşların daha yumuşak hale geldiğini gördük" ifadelerini kullandı. Hedefleri için de konuşan Ayşenaz Uzun, "İdealim, bilim insanı olmak" dedi.

'ÖĞRENCİMİ KUTLUYORUM'

Projeye danışmanlık yapan öğretmen Gülsemin Savaş Tuna ise önemli bir ödül aldıklarını belirterek, "Bu yarışmaya 10'dan fazla ülke katıldı. Yarışma 4 farklı aşamada gerçekleştirildi. Mühendislik, sağlık, çevre ve enerji alanlarında yapıldı. Biz ülkemizi mühendislik alanında temsil ettik. Ülkemizden 7 proje vardı. Genel anlamda 358 proje başvuruda bulundu. 55 proje finale kaldı, biz de bu yarışmada 2'ncilik aldık. Öğrencimi kutluyorum" dedi.

2 TÜRK ÖĞRENCİ BİRİNCİ OLDU

INSPO 2018'de mühendislik kategorisinde 'İçecek getiren robot' projesiyle Ahmet Akif Kaya ve 'Yapısal renk eldesinde silika taneciklerinin kullanımı' projesiyle Arda Çağan Karagöz 1'inci oldu. 2'ncilik elde eden Ayşenur Uzun, 2019 yılı Mart ayında Meksika'da yapılacak yarışmaya katılmaya hak kazandı.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • mehdi 10 ay önce Şikayet Et
  katlanılabilir tv ve uydu işini çinlilerle yapabiliriz baraja tek uydu lnb çıkışının biri nötr biride toprakla tüm evlere dagıtılabilir ve tvnin öndeki camı şeffaf yapılsa cam degilde başka dosya üzerindeki şeffaf flim gibi olsa kıvrılır ve görüntüyür verir rulo şeklinde olur
  Cevapla
 • mehdi 10 ay önce Şikayet Et
  porojeleri saklıyalım iki tekerden elektrik çıkıyor az kaldı onuda yaptımmı her eve tekerlek alternatör b,r, dönecek digeri ni kayışla dönderince elektrik çıkıyor bu ikinci proje
  Cevapla
 • mehdi 10 ay önce Şikayet Et
  proje devam ediyor önce sınıra duvar degil delikli boru yer döşeyip dogalgazdan etkili yanmıyan gazla gelen sınırdan misafirlere kokteyl kammera ile takip edip bak eşkiya geliyor 30 hat boru birer metre ile aralık çek bakayım tam 15.boruya yakın ver gazı yanmıyan olsun oldukları yerde kururlar
  Cevapla
 • Bir G@rip 10 ay önce Şikayet Et
  Maşallah ALLAH CC zihir acıklı iman ve başarılarının devamını nasip eyleyip Devletimizde desteklerini esirgemesin inşallah (Birde eğitim sistemini beyenmezler eskiden 1 sınıfta 100 kişi vardı bırak INSPO yarışmasında dereceye girmeyi, ortaokul ve lisede 7 yıl ingilizce eğitimi alıp adres tarif edemeyen bir eğim siteminden herelere geldik YİĞİDİ ÖLDÜR HAKKINI YEME)
  Cevapla
 • 43 KÜTAHYA 10 ay önce Şikayet Et
  Hay maşallah Allah yolunu açık etsin Başarıların devamını diler purojenin sanayimizce ve devletimizce sahiplenmesini dilerim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP önünde eylem başlatan kadının oğlu bulundu
24 Ağustos Günün Önemli Gelişmeleri