Başkaları tarafından dinlenmemek için mutlaka kapatın!

Havelsan Genel Müdürü Atalay, "Açık olan akıllı cihazlar tarafından kullanıcıların dinlenilme şüphesini ortadan kaldırmak için, cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerekiyor. " dedi

Başkaları tarafından dinlenmemek için mutlaka kapatın!
Başkaları tarafından dinlenmemek için mutlaka kapatın!
GİRİŞ 11.02.2019 12:11 GÜNCELLEME 11.02.2019 12:13
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, sosyal medya veya web sitelerinde gezinirken sohbet esnasında konuşulan ögeyle ilgili içerikle karşılaşılmasının akıllı cihazlar tarafından kullanıcıların dinlenildiğişüphesini akla getirdiğini belirterek, "Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerekiyor." dedi.

 

 

Atalay, AA muhabirine, akıllı cep telefonlarının ortamda konuşulanları düzenli olarak dinlediğine ilişkin çeşitli iddiaların olduğunu anımsatarak, söz konusu uygulamanın hedefli reklam oluşturma amacıyla yapıldığı yorumlarının bulunduğunu söyledi.

Kişilerin sohbet ortamlarında yaptıkları konuşmalara ilişkin reklamların, sosyal medya hesaplarına gelmesi üzerine "Biri bizi dinliyor" iddialarının gündeme geldiğine dikkati çeken Atalay, "Bazı mobil uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde 'ortamdan ses kaydı yapabileceği'ne ilişkin ifadeler bulunuyor. Bu konunun yasal olup olmadığına ilişkin çeşitli görüşler ve iddialar var." diye konuştu.

 

 

Şirketlerin, kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak amacıyla web sitelerinde ve uygulamalarda etkinliğe katkıda bulunmak için giderek daha gelişmiş teknoloji kullandıklarına dikkati çeken Atalay, "Sosyal medyada gezinirken veya web sitesine bakarken, arkadaşınızla konuştuğunuz ögenin reklamını karşınızda bulunuyorsunuz. Bu durum mikrofonları açık olan akıllı cihazlar tarafından dinlenildiği şüphesini akla getiriyor." ifadesini kullandı.

Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerektiğini vurgulayan Atalay, söz konusu cihazlarda kamera ve mikrofon erişimlerinin devre dışı bırakılmasıyla casus yazılımlar gibi zararlı yazılımlara karşı da belirli ölçüde korunmanın sağlanabileceğini bildirdi.

Atalay, yaşamı kolaylaştıran teknolojinin, aynı zamanda insan hayatını kabusa çevirebileceği uyarısında bulunarak, burada yerliliğin öneminin ortaya çıktığını kaydetti.

ETİKETLER
kapatma Ortam dinleme
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Satranç 9 ay önce Şikayet Et
  Şüphe değil gerçek. Kullandığın her türlü dijital cihaz seni dinliyor gözlüyor ve takip ediyor. Ne yaparsan yap boşuna çabalarsın.
  Cevapla
 • Uyanık olunyeter 9 ay önce Şikayet Et
  Kim dinliyorsa dinlesin.problem değil. Nasılsın iyimisin falan filan konuşuyoruz günlük hayatta .kart ve vb.bilgiler zaten söylenmez telefonda
  Cevapla
 • Yerli mal. 9 ay önce Şikayet Et
  Telefonum eskidiğinde hemen yerli telefon alacam bu adamlardan her şey beklenir..
  Cevapla
 • fatih 9 ay önce Şikayet Et
  o zaman hiçbir uygulamayı kullanamazsın
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Akdeniz karıştı! Tehdit sonrası Türkiye: Karşılık veririz
Türkiye hamle yaparsa Çin'i tahtından edebilir! Büyük fırsat doğdu