Dikkat! Yeni tehlike! WhatsApp'tan hızla yayılıyor

Çocukları ve gençleri intihara sürükleyen Momo oyunu hakkında ailelere uyarılarda bulunan uzmanlar, oyunun depresyona yatkın çocuklar tarafından daha fazla oynandığını söyledi.

Dikkat! Yeni tehlike! WhatsApp'tan hızla yayılıyor
Dikkat! Yeni tehlike! WhatsApp'tan hızla yayılıyor
GİRİŞ 02.03.2019 12:19 GÜNCELLEME 02.03.2019 12:20
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Mavi Balina oyunu ile başlayan ve şimdilerde Momo isimli oyunlar çocuk ve gençleri en son aşamada intihara sürüklüyor. WhatsApp uygulaması ile ulaşılan ve yayılan bu oyun, uygulama üzerinden oyuna davet etme ile başlıyor. Çocuk ve gençlerin cevap vermesi halinde şiddet içerikli görseller ve tehditler ile devam ediyor. Bu oyun aracılığı ile çocukların şiddete teşvik edildiğini, onlardan para istendiğini ve kendilerine zarar vermelerine sebep olduklarını söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğretim üyesi Onur Okan Demirci ve Uzman Klinik Psikolog Pelin Hazer, Momo oyunu hakkında ailelere uyarılarda bulundu.

 

 

ÇEKİNGEN ÇOCUKLARA DİKKAT!

Depresyona yatkın veya depresyon yaşamakta olan çocukların bu oyunları oynamaya yatkın olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikolog Pelin Hazer, özellikle ailelerin çekingen çocuklara dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Hazer, "Çekingen, içe kapanık çocukların, hiperaktivite ve dikkat eksikliği bulunan, davranış bozukluğu olan, hayır demekte zorlanan, onay ve kabule fazlaca ihtiyaç duyan çocuklar bu oyunu oynamaya yatkın oluyorlar" dedi.

 

 

"ÇOCUKLARINIZA KONUŞMAYA AÇIK OLDUĞUNUZU SÖYLEYİN"

İstanbul Gelişim Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Onur Okan Demirci ise, ailelere şu uyarılarda bulundu:

 Çocuğunuzla her konuyu konuşmaya açık olduğunuzu söyleyin, gösterin ve uygulayın. Çocuklarınızı etkin bir şekilde, nasihat vermeden, azarlamadan, bağırmadan, suçlamadan dinleyin.  Başına ne gelirse gelsin senin her zaman yanındayız, bizimle her şeyi paylaşabilirsin mesajlarını sıkça tekrar edin. Çocukların bunları duymaya ihtiyaçları vardır.

Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka siz de en az birkaç kere oynayın. Hangi oyun olursa olsun çocuğunuz bir oyunu oynuyorsa onun psikolojik dünyasında bir anlamı vardır. Unutmayın ki çocuklarınız sizin hayat deneyimleriniz ve tecrübelerinize sahip değiller. Bir çok uyaranın olduğu günümüzde, çocuklar korkularıyla baş edebilmek için arkalarında hata yaptıklarında ya da yanlış bir duruma sürüklendiklerinde onları koruyabilecek ebeveynlere ihtiyaç duyuyor".

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • yaw he he 5 ay önce Şikayet Et
  yani şu görüntüyü vererek beynimize beynimize soktunuz şu ne idüğü belirsiz şeyi arkadaş...ben bilmiyodum öğrendim artık sayenizde sağolun...!!!
  Cevapla
 • Laz 5 ay önce Şikayet Et
  RABBİM şuurlu bilinçli saygılı sevgili geleceğini düşünen gençlik nasip eyler İNŞALLAH
  Cevapla
 • Adem 5 ay önce Şikayet Et
  Adak adamayın. Adamış olan yerine getirsin. Özellikle gençlerde büyük manevi sıkıntılara sebep oluyor.
  Cevapla
 • isteksiz 5 ay önce Şikayet Et
  bu nasıl yükleniyor merak ettim bilen varmı
  Cevapla
 • Almanya 5 ay önce Şikayet Et
  Ayet Maide 105. Lâ yadurrukum men dalle iże-htedeytum.. Timurtaş hocanın sohbetleri: Siz İslam'ı Kuran ı Hakkıyla yaşayıp Allah ın emir ve yasaklarına uyarsanız.. Hiçbir sapıklık kötülük size zarar vermezler...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan ve Putin arasında kritik görüşme
Korkutan haber! Kıbrıs adası yok olabilir!