F-35’lerde hata üstüne hata!

Belçika Ordusu’nun ABD’den sipariş ettiği F-35 uçaklarının hatalı olduğu tespit edildi. Uçakların, savaşa uygun olmadığı, pilotları tehlikeye sokacağı açıklandı.

F-35’lerde hata üstüne hata!
F-35’lerde hata üstüne hata!
GİRİŞ 28.03.2019 01:03 GÜNCELLEME 28.03.2019 20:12
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Belçika, 4 milyar Euroluk, toplu ödeme yaparak 34 adet F-35 uçağı almıştı. Uçakların tamamının 2025'e kadar teslim edilmesi bekleniyordu. Belçika Ordusu’nun ABD’den sipariş ettiği F-35 uçaklarının hatalı olduğu tespit edildi.UÇAKLARDA ÇATLAKLAR OLUŞTU

Uçakların, Savaşa uygun olmadığı, pilotları tehlikeye sokacağı açıklandı. Washington merkezli POGO isimli bağımsız bir araştırma grubu tarafından imzalanan rapor ABD Savunma Bakanlığına teslim edildi.

14 sayfalık rapora göre, F-35’lerde çok sayıda eksik var. Uçaklar, çalışma standartlarını karşılamadığı gibi, dayanıklılık testlerini de geçemedi. Çalışma ayrıca uçaklarda çatlakların meydana geldiğini de gösteriyor.

8 BİN UÇUŞ SAATİ ÖMRÜ SÖZÜ MÜMKÜN DEĞİL

Uçakları üreten Lockheed Martin firması Belçika’ya uçak başına 8 bin uçuş saati ömrü vermişti. Raporda bu sözün yerine getirilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Ayrıca uçakların bilgisayar sistemlerinin de kolayca saldırıya uğrayabileceği belirtildi. Sistem tarafından toplanan ve kaydedilen verilerin de güvenilir olmadığı iddia edildi.

SORUNU OLMAYAN BÖLÜMÜ YOK

Yazılımın 27’nci versiyonun hala çalışmadığının belirtildiği raporda, F-35’lerin gelişiminin programın 10 yıl gerisinde kaldığı ve beklenenden 200 milyar dolar daha fazla maliyete sahip olduğu belirtildi. F-35'teki bir başka sorun ise ateşlenen füzelerin yönünün düzgün olmadığı. Pilot, kaskının üzerinde öngörülen bilgilere baktığında, füze sistematik olarak hedefin sağına gidiyor. Bu savaş durumunda düşmanı vurmak yerine, dost birliklerine vurma riskini artırıyor. Test aşamasının başlangıcından beri F-35'lerde 941 hata listelendiği biliniyor.

 

 

ETİKETLER
f35
YAZDIR
YORUMLAR 73
 • Vatann sever 4 ay önce Şikayet Et
  Uçakları Avrupa kontrol etsin alalım
  Cevapla
 • vatanmillet 4 ay önce Şikayet Et
  bunlarin hic bir icatlari guvenilir degil.......! avrupaya bile 16 yildir bir tane hazirlayip veremediler. f16 lar eskidi..
  Cevapla
 • yunus 4 ay önce Şikayet Et
  onlar bizi uçak vermemek ile tehdit ederken aslında bizim vazgeçmemiz daha doğru olur,hatalarını kusurlarını açık açık belirterek vazgeçtiğimizi söylersek aslında onlara ciddi bir darbe vurmuş oluruz
  Cevapla
 • hamo 4 ay önce Şikayet Et
  abi türlü türlü fırıldaklar çeviriyorlar gelin kendi uçağımızı kendimiz yapalım ulan
  Cevapla
 • ALaskalı 4 ay önce Şikayet Et
  Amerikadan toplu iğne bile almak çok tehlikeli. Amerika bütün dünya ülkelerinin en büyük düşmanıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapının önüne koyarız
THK'yı felç ettiler!