Vikipedia'dan Kıbrıs küstahlığı

İnternet Ansiklopedisi Vikipedia, Kıbrıs'la ilgili olarak İngilizce ve Türkçe yazılımlarında farklı isimler kullandı. Kullanıcılar karşılarına çıkan iki farklı isim karşısında şaşırdı.

Vikipedia'dan Kıbrıs küstahlığı
Vikipedia'dan Kıbrıs küstahlığı
GİRİŞ 20.01.2008 20:01 GÜNCELLEME 20.01.2008 20:01
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İnternet Ansiklopedisi Vikipedia, Türkiye Cumhuriyeti’ne büyük saygısızlık yapıyor. Ansiklopedi Türkçe versiyonu olan Vikipedi’de 1974’teki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’a barış getirmek için gerçekleştirdiği operasyona“barış harekatı” derken tüm dünyada yaygın olarak kullanılan Vikipedia versiyonunda ise “işgal hareketi” nitelendirmesinde bulunuyor.


Binlerce Türk insanının kullandığı internet sitesinin ingilizce versiyonunda 1074’deki işgal hareketinin siyasi ve politik sonuçlarını hale devam ettiği ileri sürülüyor. Vikipedi’nin iki yüzlü tavrı tepki çekiyor.


İşte farklı versiyonlardaki farklı nitelendirmeler e Vikipediye yapılan şuçüstü:


İNGİLİZCE VERSİYONDAKİ KIBRIS


Resmen Kıbrıs Cumhuriyeti. En yakın komşusu Türkiye’nin güneyinde, Mısır’ın kuzeyinde,Yunanistan’ın güneydoğusunda Doğu Akdeniz’de bir Avrasya ada ülkesi.


Kıbrıs, Akdeniz’in 3. en büyük adası ve yılda 2.4 milyonun üzerinde turist çeken, Akdeniz’de en popüler turist konaklama yerlerinden biridir. Eski bir İngiliz İmparatorluğu olarak bağımsızlığını Birleşik Krallık’tan 1960’ta kazanmıştır ve 1961’de bir ulus cumhuriyeti (veya eyalet cumhuriyeti) olmuştur. Kıbrıs Cumhuriyeti gelişmiş bir ülkedir ve 1 Mayıs 2004’ten bu yana Avrupa Birliği üyesidir. 1967-1974 arası Yunan askeri cuntasının kefilliğiyle, yardımıyla girişilen Yunan asıllı Kıbrıslıların darbe girişimi ve Türk asıllı Kıbrıslılar ile Yunan asıllı Kıbrıslılar arasındaki zorbalık, şiddet sürecini takiben 1974’te Türkiye adanın üçte birini istila ve işgal etti. Bu da binlerce Kıbrıslı’nın yerinden çıkarılmasına (sürgün edilmesine)ve kuzeyde ayrı bir siyasal Türk asıllı Kıbrıslı varlık kurulmasına sebep olmuştur. Bu olay ve politik, siyasal sonuçları hala devam etmekte olan bir sorun, anlaşmazlık halindedir.


Uluslararası olarak tanınmış devlet olan Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının ve onu çevreleyen tüm karasuların %97si üzerinde yasal bir egemenliği vardır, ve Birleşik Krallık kalan %3ünü kontrol altında tutar. Bu adanın uygulanmakta olup da yasalara uygun olmayan 4 temel unsuru vardır.


Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, adanın güneyini etkili bir kontrol altında tutması
Kuzeyinin Türk işgali altında olması. Türkiye burayı kendince Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak adlandırmış.(bu sadece Türkiye tarafından tanınmıştır.)
Birleşmiş Milletlerin kontrolü altında olan ülkeyi ikiye ayıran Green Line(Yeşil Çizgi) Kıbrıslıların bağımsızlığından sonra Birleşmiş Milletlerin İki temel egemen bölge(Akretiri ve Dhekelia)üzerinde sürdürdüğü yargılama yetkisi.


TÜRKÇE VERSİYONDAKİ KIBRIS


Kıbrıs Akdeniz'de bir adadır (Yunanca:Κύπρος,Kýpros) Kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Mısır; batısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır.
Kıbrıs, Akdeniz'in Sicilya ve Sardinya'dan sonra üçüncü büyük adasıdır. Kıbrıs adası 30.33 ve 35.41 enlemleri ve 32.23 ve 34.55 boylamları arasındadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yüzölçümü 3.355 km²dir. Yaklaşık olarak ada sahillerinin yarısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisindedir.
Ekilebilen % 45 lik verimli arazinin % 20 si sulanmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinin % 20 si ormanlık olup yoğun bir ağaçlandırma programı devam etmektedir.


Bir süre Hitit egemenliğinde kalmış. Yunanistandaki Akalar tarafından kolonileştirilmiş daha sonrada sırasıyla Roma ve Bizans yönetimine girmiş. 1571 yılında Türkler tarafından fethedilmiş, 1878 yılında Osmanlı İmparatorluğu'ndan yıllık 500,000 Amerikan doları karşılığında kiralayan İngilizler tarafından 1914 yılında işgal edilmiş, 1960 yılında Kıbrıs umhuriyeti adıyla bağımsızlık kazanmış, 1974'de Yunan darbesi ertesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı sonucu adada iki ayrı devlet oluşmuştur. Nüfusun yaklaşık %59'ü Yunan (Rum), %41'sı Türk'tür. En büyük şehir Lefkoşa'dır.
Günümüzde ada iki ayrı cumhuriyet tarafından yönetilmektedir: Bunlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'dir

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Fatih Durhat 11 yıl önce Şikayet Et
  Demode haber furyası ( 2 ). Toplum olarak hic dikkate almasak, nasıl da güzel olur. Artık Dünya Kıbrıs\'ı, Türkiyeden daha iyi biliyor. Vikipedia falan halt etmis. Pornografik icerige sahiptir, bir hukuk devleti olarak turk devletinin yapmasi gereken wikipedia\'ya da erisimi engellemektir. esas engellemezse hata etmis olur.. Örneklerle aciklamak isterdim fakat link veremiyorum.
  Cevapla
 • mehmet duhan 11 yıl önce Şikayet Et
  Vikipedi. Kullanıcılar tarafından oluşturulan bir çevrimiçi ansiklobedidir. Bu yüzden herhangi biri bilgileri güncelleyebilir. Açıkcası ingilizce biliyorsanız kolaylıkla düzeltebilirsiniz.
  Cevapla
 • Murat murad 11 yıl önce Şikayet Et
  Sorun mu ki?. Ne yapiyor bu ulkenin Universitelileri Vikipedia ya herkes birseyler yazabilir basörtüsü ile ugrasacaklarina is yapsinlar
  Cevapla
 • Fatih Durhat 11 yıl önce Şikayet Et
  Demode haber furyası. İşte bu demode haber furyasının kanıtı. Napalım simdi küselim mi vikipedia ya :) Artık girmeyelim protesto mu edelim :) Bizde ülkece bu tür de arama motorları olusturalım bizde doğru bilgiyi verelim o zaman :) Adamlar güzel, faydalı bilgi verince \" gavur yapiyor\" oluyor ama gündem yaratmak için saçma sapan seyler yazınca \" yine haddini aştı\" , \" küstah vikipedia\" , \" gözün körolsun emi\" :) Seklinde ithamları bol keseden yardiriyoruz. Benim bir fikrim var. Bu tür haberleri hiç dikkate almasak ?
  Cevapla
 • Onur karagöz 11 yıl önce Şikayet Et
  Bu da kaynağın cahilliği. vikipedia ya isteyen herkez tanım yazabilir. ermeni soykırımını türkler ve yabancılar tabi ki ayrı ayrı şekilde tanımlayacaktır. biraz araştırıp öyle haberi verirsek daha güzel olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paris yanıyor! Her yeri ateşe verdiler! İhtilal sesleri
Emeklilere güzel haber! Maaşa ek 1700 lira