Zaman tüneli gerçek mi oluyor

İnsanoğlunun en büyük düşlerinden biri olan zamanda yolculuk gerçek mi oluyor. 2 Rus bilimadamı, 3 ay sonra İsviçre'deki araştırma merkezinde ilk deneyi gerçekleştirecek.

Zaman tüneli gerçek mi oluyor
Zaman tüneli gerçek mi oluyor
GİRİŞ 08.02.2008 09:59 GÜNCELLEME 08.02.2008 09:59
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Rus bilim adamları İsviçre’de yapılacak ve evrenin oluşumunu inceleyecek olan 9 milyar dolarlık deneyin bir zaman tüneline yol açacağını iddia etti

Canlı kopyalama, ısmarlama organlar, aya seyahat derken, iki Rus matematikçi, dün bilim gündemine damgasını vuracak bir açıklama yaptı ve “Mayıs ayında gelecekten gelen misafirler için hazırlanın” dedi. İşin aslı ise, fizik biliminin gizemli ayrıntılarında gizli. İsviçre’nin Cenevre kentindeki Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN), mayıs ayında bugüne kadar yapılmış en büyük fizik deneyini gerçekleştirecek. 4 milyar dolara malolan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider, LHG) ilk kez denenecek. Bu deneyde, atomlar birbirlerine ışık hızına yakın bir hızla çarpışıtırılacak. Ortaya evrenin varolmasına neden olan “Büyük Patlama”nın ilk saniyelerinin küçük bir örneği çıkması bekleniyor. Böylece evrenin kökeniyle ilgili bilgi elde edilecek.


Bilim kurgu değil

Buraya kadar her şey kuantum yani parçacık fiziğinin alanı olarak gözüküyor. Ancak Moskova Steklov Matematik Enstitüsü’nden iki matematikçi Irinia Arefava ve Igor Volovich’e göre bu deney sırasında ortaya çıkan yüksek enerji, zamanda bir kırılma yaratacak. Atom düzeyinde bile olsa bir zaman tüneli oluşacak. Dünyanın sayılı matematikçilerinden Volovich’in bu iddiası bilim dünyasında “rüya ya da bilim kurgu” olarak değil ciddiyetle karşılandı. İddiayı dünyanın sayılı bilim dergilerinden İngiliz NewScientist, kapağına taşıdı.


Tarihe geçecek deney
LHC’deki çarpışmada 7 teraelektronvolt (TeV) miktarında enerji açığa çıkaracak. 1 TeV, bir sivrisineğin uçarken çevresine yaydığı kinetik enerjiye eşit. Ancak bu enerjinin, sivrisineğin 1 trilyonda biri küçüklükte bir alanda ortaya çıktığı düşünüldüğünde, enerjinin büyüklüğü ortaya çıkıyor. Ünlü Alman fizikçi Einstein’in teorisine göre uzay en, boy, yükseklik ve zaman olarak 4 boyuttan oluşuyor. Ve zaman uzayı bir örtü gibi çevreliyor. Yüksek bir enerji, uzayda bozulmaya neden olarak, zamanda bir “tünel” yaratabiliyor.

Bu zaman tüneliyle teoride, geçmişe yolculuk mümkün. Volovich’e göre yüzyıllar veya bin yıl sonra, torunlarımız tarih kitaplarında, CERN’deki deneyi okuyacak. Deneyin ne zaman, kaçta ve nerede yapıldığı hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ve o zamanki teknolojiyi kullanarak, açılmış olan “zaman tünellerinden” bizi ziyaret edecekler.

E=mc2

Dünyanın en ünlü formüllerinden biri olan Einstein’in görecelik teorisine göre yeterince ağırlıkta bir kütle veya yeterince büyük bir enerji, uzayda ve onu çevreleyen zamanda bir bozulmaya neden olabilir. Bilim adamlarına göre CERN’deki deney, Einstein’in teorisinde belirttiği kadar bir enerji açığa çıkaracak.Türkiye de katılıyor

* CERN Enstitüsü’nde yapılacak olan deneyde 2 tonluk dev bir mıknatıs Fransa-İsviçre sınırının 100 metre altındaki 27 km’lik tünele yerleştirilecek.

* 16 metre yüksekliğinde, 17 metre genişliğinde ve 13 metre boyundaki mıknatıs yer altındaki 15 parça ile birleştirilecek.

 (İgor Volovich -fotoğraftaki)* 13 yıldan beri hazırlıkları devam eden deneyin maliyeti 9 milyar dolar.

* 36 ülke ve 2 binden fazla fizikçinin yer aldığı projeye Türkiye’den Boğaziçi, Çukurova ve ODTÜ fizik bölümlerinden öğretim görevlileri katılıyor.   (


 

YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Hamza DURMAZ 10 yıl önce Şikayet Et
  zaten amaç belliydi.. zaten atom altı parçacıkları hızlandırmanın tek amacı ışık hızını aşmaktır. ama her nedense bu gizlendi. ta ki bu iki rus bilim insanının açıklamasına kadar. en son geçen hafta google arama moturuna \' CERN and time trip\' yani \'CERN ve zamanda yolculuk\'yazdım ama tek bir bilgi yoktu. dünya tarihinin en pahalı bilimsel deneyinin amacına da zaten böyle bir hedef yakışırdı. parçacık hızlandırma deneyi ile ışık hızını aşacaklar. ama bu zamanda yolculuk yapmak için tek başına yeterli değil daha bi sürü engel var.
  Cevapla
 • sivaspor 10 yıl önce Şikayet Et
  Komik ama o kadarda zavallı bir amaç. Ölüme karşı mücadelenin zavallı çırpınışları, Einstein\'in bir bilim hırsızı olduğu aslında öve öve bitirlmeyen zekasının F.O.S. çıktığını ispatlasalarda Einstein\'in yahudi olmasından dolayı hasır altı edilmesinden dolayı maalesef adam dünyanın en zeki beyni kabul ediliyor hatta yok beyninin bilmem kaçta kaçını kullanıyormuş falan. Yahu einstein\'i bırakın Baykal\'a bakın kainatta görülmemiş munzurlukları icat ediyor. E=mc2 neymiş CHP=Meclis+Türkiye+Herşey+laiklik formulünü buldu. Varmı ötesi. Cehalet Teorisi!
  Cevapla
 • sivaspor 10 yıl önce Şikayet Et
  1 rakamla sayısal kaçıran aziz milletimiz için biçilmiş kaftan. Tüh beeee keşke 3 yerine 4 yazsaydık şimdi köşeliktik feryatları tarihe karışacak sanırım Hı Ne tarihi hangi tarih tarih de ortadan kalkıyor. Ama iyi bir hayal de değil, şu laiklerin hepsini birden çanakkale savaşına Atatürk\'ün yanına gönderirdik, bakarlardı bu vatan nasıl kurtulmuş yerler nasıl şehit kanıyla kızıllaşmış, o şehitler ne uğruna şehit olmuş anlarlardı diyecemde laikler onada bir kulp takardı, Baktılarki Atatürk bunların kafadan değil çaktırmadan geri gelir kendi Atatürkleriyle devam ederdi.
  Cevapla
 • sivaspor 10 yıl önce Şikayet Et
  Haberde ilginç bir nokta var hayli komik.. \"Deneyin ne zaman, kaçta ve nerede yapıldığı hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ve o zamanki teknolojiyi kullanarak, açılmış olan “zaman tünellerinden” bizi ziyaret edecekler.\" Ben şimdiye kadar gelecekten birini görmedim yada 10 yıl sonraki benle karşılaşmadım, bunun olması da imkansız çünklü zaman bir kavramdır. bir nano saniyede olsa ışık yılıda olsa zamandır. Neyi nasıl geriye çevireceksin? Düşünün çay içiyorsunuz bir güç tekrar bardağa boşaltıyor. peeh.. Hayli komik oluyor bir yazı daha yazmak lazım.
  Cevapla
 • Korhan Türkay 10 yıl önce Şikayet Et
  Belki de.... Belki o yazarın dediği gibi;\"Ne içindeyiz zamanın ne de tam dışında; yekpare bir anın...\" Zaman biz ölümlülerin kafasındaki sübjektif bir algıdır.Duvarcı kardeşlerin, muhterem Hiram Usta\'nın vakıf olduğu bu sır beynimize \"Kainatın Ulu Mimarı\" tarafından nakşolunmuştur elbet.Hikmetli bir arkadaşın, aşağıdaki yorumuyla farkında olduğunu gösterdiği bu hakikat \"piramidin içindeki göz (trinacria)\"ile de müjdelenmedi mi zaten asırlar evvelinden?İsis gizemlerine göre...neyse, burada kesiyorum. Anlayan anlamıştır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Polislere küfür eden Altaylı hakkında soruşturma
Mağarada saklanıyor! Karaman'da Divle Obruk...