Yüzyılın deneyinde maddenin sırrı çözüldü

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'deki fizikçiler tarihi bir deneye imza attı. Modern bilimin en büyük sırlarından biri olan anti-madde yalıtılmış ortamda üretildi.

Yüzyılın deneyinde maddenin sırrı çözüldü
Yüzyılın deneyinde maddenin sırrı çözüldü
GİRİŞ 18.11.2010 18:04 GÜNCELLEME 18.11.2010 18:04
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

CERN'deki fizikçiler tarihi bir deneye imza attı. Modern bilimin en büyük sırlarından biri olan anti-madde yalıtılmış ortamda üretildi.
 
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) fizikçilerinin gerçekleştirdikleri ''Alfa'' deneyinde, elde edilen 38 adet anti-hidrojen atomu, üzerinde yeterince gözlem yapılacak bir süre boyunca, yani saniyenin onda birinde, belirli bir ortamda tutularak (hapsedilerek) incelendi.

 Elde edilen anti-maddenin, madde ile temas anında yok olmasından ötürü, gözlemlenmesi için, madde ile temas kuramayacağı bir ortamda yalıtılarak hapsedilmesi gerekiyordu

Nature dergisinde yer alan makaleye göre, hidrojen atomlarının karşıtı olan anti-hidrojen atomlarını vakumlu bir ortamda üretmeyi başaran fizikçiler, bu atomları, üzerinde çalışmayı yetecek süre boyunca yalıtılmış ortamda tutmayı başardılar.

Bu anti-madde atomlar üzerinde yapılan gözlemler, evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama'dan sonra anti-maddeye ne olduğunun anlaşılmasını sağlayabilecek.

Deneyle ilgili araştırmacılardan Jeffrey Hangst, ''hiç kimsenin henüz anlayamadığı nedenlerden dolayı doğa, anti-maddeyi dışlamış durumda'' diyerek, bunun, anti-maddenin sakladığı sırları ortaya çıkarma konusunda kendileri açısından teşvik edici olduğunu belirtti.

YORUMLAR 30
 • volkan 8 yıl önce Şikayet Et
  Anti Madde. Antimadde zıdlık ilkesinin gereği bence.Maddeninde bir zıddı olmalıydı tıpkı ışık ve karanlık gibi nasılki ışık karanlığın yokluğunu gerektiriyorsa maddede antimaddenin yokluğunu gerektiriyor.Bunun yanında hangi dinden olursak olalım Allah hakkında saygılı ve temkinli konuşmalıyız.Kimileri Allahın mikail olduğunu ifade etmiş.İnsan aklının kuşatamayıp acze düştüyü yüce Mevlayı o aciz aklın ve sahibinin bu şekilde sıfatlandırması doğru değil.Nitekim her din mansubu için şirk büyük tehlikedir. www.bakbi.tk
  Cevapla
 • mahlasım 8 yıl önce Şikayet Et
  necmettin cahili. senn gibi cahilleri eğitmek gerekir ileri zekalı ALLAH yoktan yarattım demiyor ki demişsin haşaa çamurdan yaratttı demişsin ee ileri zekalı kardeşim çamuru yaratan kim bunu düşündünmü ALLAHIN ledün ilmini senn küçük aklın ermez ALLAH BİLE YARATIRKEN insanların aklının ihtiyarı kalkmaması için yaratırken bir şeyleri vesile kılar yağni bir sebeb yaratır anladınmı anlamadıysan mail adresimi al sana anlatmak isterim
  Cevapla
 • necmettin 8 yıl önce Şikayet Et
  peki oyleyse. neden kuran cibril ve mikailin ALLAH oldugunu soyluyor.kuranda Allah kendinden bahsederken biz diyor kendini tanitmak icin verdigi orneklerde hep ortakli ornek veriyor.Allah cibril ve mikaildir.kuranda Allah yoktan yarattim demiyorki mesela insani camurdan cinni atesken gokyuzunu duman halinden.ALLAH CANLILARINMI YOKSA HERSEYINMI ILKI BILMIYORUM. ama cibril ve mikailin ALLAH oldugunu net olarak soylerim
  Cevapla
 • HalitBinVelit 8 yıl önce Şikayet Et
  necmettin... saçmalamışsın? peki big bang nasıl ortaya çıktı? onu zaten ortaya çıkaran Bilinmeyen yani Allah? ol dedi ve big bang,dan sonra kainat ortaya çıktı.Allah canlı cansız herşeyin ilk,idir. Ondan önce hiç bir şey yoktur sonrasıda yoktur, O tek tir yanlarına bir şey koyduğun zaman Aile olurlar o zaman onlarında[cibril veya mikail] bir ilki olması gerçeği ortaya çıkar Cibrili Mikailide yaratan odur.Yani Allah[Bilinmeyen] tek,dir,Yek,dir.
  Cevapla
 • necmettin 8 yıl önce Şikayet Et
  bence. ALLAH big bang tan sonra ortaya cikti.zaten Allah cibril ve mikailin ortakligidir.sonra yartmak istediklerini yaratti.insanida evrim yoluyla yaratti fakat ruhundan ufurdu.cehennem kacinilmaz son fakat Allah inananlara yardim edecek.inanmayanlar orada birakilacak kendilerininde ordan cikmaya gucu yetmiyecek.kimsede yardim etmeyecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Okulun bahçesinde pitbull dehşeti! Öğrencileri ısırdı!
Bodrum halkının 'tanzim' isteğine Erdoğan'dan dikkat çeken cevap