3 aylığına gönderilen robot 7 yıldır Mars'ta

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars'a sadece 3 aylığına gönderdiği tekerlekli robotlardan Spirit, Kızıl Gezegen'de 7. yılını doldurdu.

3 aylığına gönderilen robot 7 yıldır Mars'ta
3 aylığına gönderilen robot 7 yıldır Mars'ta
GİRİŞ 04.01.2011 09:24 GÜNCELLEME 04.01.2011 09:24

Fox News'e göre, golf arabası boyutlarındaki robotlardan 4 Ocakta Mars'a inen Spirit, 1,5 yıl önce saplandığı kumluk arazide mahsur bulunurken, 25 Ocakta Kızıl Gezegen'e inen ikizi Opportunity, dev Endeavour kraterinde hala çalışmaya ve gözlem yapmaya devam ediyor.

Mars'ın geçmişteki su faaliyetiyle ilgili kanıt bulmak üzere gönderilen ve "kullanım süreleri" çoktan biten robotlardan, Spirit kuma saplanmasının ardından mart ayında da Dünya ile iletişimi kesti.

Ancak Mars'ın robot programı yöneticileri, "gözü pek" Spirit'in birkaç ay sonra uyanabileceğini düşünüyorlar.

Mars yüzeyinde yaklaşık 2 bin 500 gün geçiren iki robot da Kızıl Gezegen'in bir zamanlar sulu, sıcak bir yer olduğuna dair birçok kanıt bularak bilimadamlarının bu gezegenle ilgili anlayışlarında köklü değişiklikler sağladı.

Spirit ve Opportunity, ayrıca yeni teknolojileri deneyerek ve nelerin mümkün olduğunu ortaya koyarak ilerideki robot programları için önemli birer yol gösterici oldu.

YORUMLAR 1
  • Özcan CENGİZ 7 yıl önce Şikayet Et
    :). marsta robotlar yaşıyamazken insanoğlu nasıl olurda yaşayacak :)
    Cevapla
DİĞER HABERLER
TBMM'de 23 Nisan resepsiyonu
CHP'de kazan kaynıyor! Ortalık toz duman